Wyróżnia je doskonały mikroklimat uzyskiwany dzięki ciepłym i „oddychającym” ścianom. Materiał, z jakiego są wznoszone, jest paroprzepuszczalny i nie zatrzymuje wilgoci, dzięki czemu wnętrza nie są narażone na ryzyko zagrzybienia.


REKLAMA:
Dobre parametry termoizolacyjne pozwalają wznosić budynki o niższym zapotrzebowaniu na energię cieplną, a także zmniejszyć koszty wymaganej izolacji. Ściana z pustaków Termo Optiroc 36,5 cm, ocieplona wełną mineralną grubości 8 cm, ma U = 0,216 W/m2K. Z kolei współczynnik U dla ściany z pustaka Termo Optiroc 24, ocieplonej wełną o grubości 12 cm, to 0,229 W/m2K. Warto dodać, że wybór innych materiałów ściennych o podobnych grubościach wymaga zaprojektowania ocieplenia o kilka centymetrów grubszego.


Keramzytobeton nie tylko pozwala ograniczyć wydatki na ogrzewanie przy zapewnieniu wysokiego komfortu cieplnego, ale też świetnie izoluje przed nadmiernym ciepłem. Wnętrza chłodzone naturalnym powietrzem w nocy, nawet w bardzo upalny dzień potrafią zachować niższą temperaturę.
Kolejną zaletą materiału jest krótki czas schnięcia muru z keramzytobetonu. Ponadto jego porowata struktura wspomaga tłumienie hałasu. Bloczki pełne o szerokości 18 cm można stosować do wznoszenia ścian pomiędzy mieszkaniami w budownictwie wielorodzinnym, gdzie wymagania izolacyjności akustycznej są bardzo rygorystyczne. Równie istotna jest odporność ogniowa, która dla otynkowanych ścian z pustaków Optiroc Blok wynosi REI 240 – wartość ta informuje, że przez ponad 4 godziny można bezpiecznie przebywać oraz prowadzić ewakuację ludzi i sprzętu za ścianą pomieszczenia, w którym wybuchł pożar. Natomiast sam keramzyt i elementy systemu Optiroc Blok są zakwalifikowane do Euroklasy A1 (materiały niepalne).
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Weber Leca <sup>®</sup>