Buduję autostrady i wybudowałam dom z keramzytu

Podziel się:
Na keramzyt decyduje się coraz większa liczba inwestorów indywidualnych, którzy wybierają właśnie tę technologię przy budowie własnego domu. Pani Joanna jest jedną z takich osób i podzieli się z nami doświadczeniami – z budowy zrealizowanej w technologii pustaków z keramzytu.

Keramzyt znam dobrze z zastosowań geotechnicznych

Już na wstępie interesują nas argumenty skłaniające inwestorów do sięgnięcia po właśnie tę, coraz popularniejszą technologię budowania.

Zawsze marzyliśmy o domu zbudowanym z naturalnych materiałów. Staramy się żyć w zgodzie z naturą, zdrowo i ekologicznie. Dlatego przed planowaną inwestycją przeanalizowaliśmy wszelkie dostępne technologie, które spełniałyby nasze ekologiczne, a zarazem ekonomiczne wymagania. Na każdym etapie budowy ważną rolę odegrało nasze zawodowe wykształcenie: budownictwo oraz ekonomia.

Czyli w podjęciu decyzji dużą rolę odegrała także Państwa wiedza branżowa i doświadczenie wyniesione z pracy zawodowej?

Tak to prawda, z racji wykonywanego zawodu posiadamy wiedzę, która pomogła nam w podjęciu tej decyzji. To naprawdę duże udogodnienie

Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca®Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca®
Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca®Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca®

A więc nie miała Pani problemu z dotarciem do tej technologii, czy natomiast pojawiły się trudności z projektem domu budowanego z keramzytu?

Początkowo chcieliśmy budować dom z bloczków keramzytowych z pióro – wpustem, jednak ze względu na wielki popyt na materiały budowlane w 2007 roku, zastosowaliśmy proste bloczki keramzytowe o wymiarach 240 x 420 mm. Projekt nowego domu, podobnie jak większość projektów domków jednorodzinnych, pozwalał zastosować technologię keramzytową.

Jak w takim razie poradziły sobie ekipy wykonawcze z budową? Keramzyt to mimo wszystko często tak zwana „nowość” na budowie.

Mieliśmy sprawdzoną i poleconą ekipę budowlaną, która pomimo, że zetknęła się z tym materiałem po raz pierwszy, nie miała najmniejszych problemów przy wznoszeniu murów z bloczków keramzytowych.

A co z dostawą materiałów na budowę (kto był producentem, jak sprawnie realizowano dostawy)? Czy tutaj także obeszło się bez komplikacji?

Materiał został w całości dostarczony na czas samochodami ciężarowymi z HDS-em, dlatego nie było żadnych problemów z rozładunkiem. Wszystkie bloczki znajdowały się na paletach i pomimo niedużej działki (700 m2) nie przeszkadzało to w prowadzeniu budowy domu. W okolicach Poznania jest kilku producentów pustaków keramzytowych. My wybraliśmy firmę „Konbet” z siedzibą w Poznaniu.

W takim razie jak długo trwała budowa domu?

Początkowy etap (stan surowy otwarty) został wykonany niezwykle szybko. Jednak do nowego, pięknego domu wprowadziliśmy się po dwóch latach.
REKLAMA:

Rozumiem, że teraz cieszą się już Państwo z nowego domu, ale czy w trakcie jego budowy zdarzały się kłopoty z materiałem?

W trakcie budowy domu nie mieliśmy kłopotów z keramzytem, majstrowie wyrażali się pochlebnie o tym materiale, nie sprawiał im kłopotu, wręcz przeciwnie – lekkie bloczki ułatwiały im ciężką pracę. Natomiast nasi sąsiedzi – przyzwyczajeni do domów budowanych z czerwonej cegły, bądź pustaków, zaintrygowani pytali co to za materiał? Żużel?

Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca®Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca®
Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca®Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca®

W takim razie gdzie po raz pierwszy zetknęliście się Państwo z keramzytem?

Ze względu na branżę, w której pracuję – geotechnika, miałam wielokrotnie do czynienia z keramzytem i znałam szeroki zakres jego zastosowań. Po zapoznaniu się z technicznymi aspektami keramzytu i oszacowaniu kosztów podjęliśmy decyzję, że budujemy dom z keramzytu.

Współcześnie bardzo ważnym argumentem dla inwestorów są koszty ogrzewania. Jak kształtują się one w tego typu domach? Po kilku latach doświadczeń mają już Państwo na ten temat sporo do powiedzenia.

Teraz gdy już mieszkamy w naszym domu od 4 lat, oceniamy pozytywnie nasz wybór.

Dom jest ogrzewany gazem (piec kondensacyjny), dodatkowo posiadamy kominek z płaszczem wodnym oraz system ogrzewania wody poprzez solary próżniowe.

Zimą w domu utrzymujemy temperaturę 22-23°C, lubimy ciepło. Do ogrzania domu o powierzchni 230 m2, w okresie od listopada do kwietnia, przy bardzo mroźnej zimie, koszty miesięczne – wydane na drewno do kominka oraz ogrzewania gazowego – łącznie nigdy nie przekraczały 400 zł. Zauważyliśmy, że dom bardzo wolno traci ciepło, np. po wieczorach, gdy w kominku pali się drewno, przez całą noc piec gazowy nie wykazuje potrzeby załączania, ponieważ temperatura przez noc nie spada poniżej 20°C.

Natomiast latem, podczas upałów, odczuwamy komfort. Mimo licznych okien od strony południowej, w domu jest chłodno i przyjemnie. Na poddaszu ma na to szczególny wpływ gruba warstwa wełny mineralnej oraz tradycyjna metoda deskowania pod dachówkami. Warstwę izolacyjną na zewnątrz tworzy 12 cm warstwa styropianu. Latem piec gazowy jest wyłączony, ciepłą wodę uzyskujemy całkowicie dzięki instalacji solarnej.


Czy przy budowie domu i aranżacji otoczenia oprócz keramzytobetonowych bloczków i pustaków był wykorzystywany keramzyt w postaci kruszywa? Do czego (ocieplenie i drenaż wokół piwnic, podłoga na gruncie, ogródek, inne - jakie)?

Nasz dom jest posadowiony w prostych warunkach gruntowych, podłoże gruntowe stanowią piaski z głębokim poziomem wody gruntowej. Budynek jest niepodpiwniczony, dlatego nie było potrzeby zastosowania keramzytu jako dodatkowego materiału izolacyjnego dla ścian piwnicznych. Gdybyśmy chcieli budować się po raz drugi na pewno zastosowalibyśmy bloczki keramzytowe.

Doradca Weber Leca® sprawdza

W styczniu 2014 roku budynek poddano badaniu termowizyjnemu w celu sprawdzenia izolacyjności ścian zewnętrznych, stolarki i dachu. Badania przeprowadzono od wewnątrz i od zewnątrz budynku. Ściany wymurowane z pustaków keramzytobetonowych nie wykazywały istotnych nieprawidłowości.
Temperatura badanych ścian była jednolita na całych powierzchniach. Również naroża ścian murowanych z takich samych pustaków nie wykazywały zmian temperatury. Generalnie keramzytobeton w ścianach okazał się stabilnym pod względem temperatury materiałem, co zapewni tanią eksploatację budynku nawet przy dużych mrozach.

Metryczka obiektu
Powierzchnia 230 m2, 2 kondygnacje, rok budowy 2007/2009
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Weber Leca <sup>®</sup>
#czytelnia #dom z keramzytu #dom #ściany #budowa #weber_leca #bloczek #pustaki #z keramzyt #weber_leca_zdrowy_dom

Więcej tematów: