Piwniczka w ogrodzie

Podziel się:
Niektórym wydaje się, że budowa piwniczki, to żadna filozofia i budując, biorą sprawy w swoje ręce, inni zatrudniają do pomocy fachowców. W poniższym artykule przedstawiamy, jak zbudować piwniczkę ogrodową. Czy jest to trudne, oceńcie sami.

źródło: Fotoliaźródło: Fotolia
Piwniczka ziemna pozwala na utrzymanie temperatury od 4 do 8 stopni Celsjusza niezależnie od pory roku. Sprawdza się jako spiżarnia, dojrzewalnia wina, bądź miejsce, gdzie można zaznać chłodu w upalne dni. Aby cieszyć się z jej właściwości, trzeba piwniczkę budować z rozsądkiem.

Lokalizacja

Przede wszystkim trzeba zastanowić się, czy piwniczka ma być dodatkowym elementem architektonicznym w ogrodzie, czy lepiej jeśli nie będzie rzucała się w oczy. Najkorzystniejszą lokalizacją pod budowę jest suche i zacienione miejsce. Wydaje się w związku z tym, że drzewa mogłyby być niezłym sąsiedztwem takiej piwniczki, jednak ich system korzeniowy naraża ściany na uszkodzenie. Z kolei wejście warto zaplanować od strony północnej, co zapobiegnie nagrzewaniu się piwnicy.
REKLAMA:

Budowa

Gdy lokalizacja jest już ustalona i wyznaczony jest zarys piwniczki, czas na kolejny krok - wykop pod fundamenty. Głębokość wykopu nie musi być większa niż 2 m. Powinien on być szerszy od rzeczywistej wielkości budowanego obiektu, a w miejscu ławy fundamentowej, głębszy.

Dno wykopu stanowi ława fundamentowa na podsypce piaskowej, zbrojona stalowymi prętami. W kilku miejscach, na obrzeżach płyty, zatapia się pionowo kolejne pręty zbrojenia – po cztery „na kształt sześcianu” – ta część będzie stanowiła w przyszłości część ścian. Na dnie piwniczki układa się izolację przeciwwilgociową – papę na lepiku, która będzie połączona z izolacją ścian. Pręty zalewa się następnie betonem (w szalunku), tworząc betonowe słupy, które usztywnią i wzmocnią konstrukcję muru. Ściany można wznieść z różnych materiałów, np. z cegły, bloczków betonowych, bądź betonu komórkowego. W trakcie budowy należy pamiętać o otworze wentylacyjnym wentylacji grawitacyjnej. Otwory wylotowe wentylacji najlepiej kierować na wschód. Wiąże się to ze specyfiką kierunku wiania wiatrów w Polsce (najczęściej z północy i zachodu).

źródło: Fotoliaźródło: FotoliaDo wykończenia posadzki w piwnicy nadadzą się kamienne kostki brukowe ułożone na podsypce piaskowej. Na posadzce ustawia się rusztowanie, które podtrzyma deskowanie stropu. Strop musi być zbrojony. Zasypanie ścian ziemią należy wykonać dopiero po wykonaniu stropu. Gdy strop z betonu zgęstnieje, można ułożyć na nim termoizolację, np. styropian, który należy zabezpieczyć hydroizolacją. Termoizolacja nie jest konieczna, gdyż jej funkcję spełnia ziemia nad stropem, z kolei hydroizolacje trzeba założyć zawsze. Jeśli chcemy mieć strop łukowy, z cegły, czeka nas sporo pracy. Przede wszystkim trzeba szczegółowo poznać tajniki wykonywania takiego stropu, w przeciwnym razie zamiast pięknej piwniczki możemy mieć „taką piękną katastrofę” budowlaną. Warstwę izolacji przykrywa się 30 – 50 cm warstwą ziemi.

Drzwi do piwnicy muszą być solidne. Od nich bowiem zależy dobra izolacja piwnicy przed powietrzem z zewnątrz. Wykańczając ściany, jeśli są betonowe, można obłożyć je kamienną okładziną na zaprawie cementowej. Nada to piwniczce walorów estetycznych.

Schody do piwnicy można wykonać na dwa sposoby. Albo zostawić je na zewnątrz, albo wykonać wewnątrz. Schody zewnętrzne i wejście do piwniczki warto osłonić daszkiem. Unikniemy w ten sposób zimą gromadzenia się śniegu w przedsionku i oblodzeniu się schodów. Można zbudować go jako osobny element, opierając na dwóch parach słupów różnej długości.

Wokół gotowej piwniczki warto wykonać drenaż, który uchroni przed wysokim poziomem wód gruntowych i zabezpieczy przed podmakaniem na wypadek intensywnych deszczów.

Jakie rośliny posadzić na górze

Jeśli piwniczka jest wystawiona na słońce, warto wyłożyć wierzch piwniczki folią do fundamentów, kierując ją koreczkami do góry. W ten sposób zabezpieczymy ziemię przed osuwaniem się. Ziemia, która jest wystawiona na słońce, szybko przesycha i nadmiernie się nagrzewa. Nie wszystkie rośliny sprawdzą się w takich warunkach. Najlepiej wybrać gatunki, które są przystosowane do suchych i piaszczystych terenów.

Rośliny posadzone na piwnicy:
-korzenie przeciwdziałają wymywaniu gleby i osuwaniu się po pochyłości piwnicy;
-zadarniają powierzchnię podłoża i utrudniają wzrost chwastom;
-pędy i liście izolują przed nagrzewaniem się i przemarzaniem gleby.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #architektura #ogrod #ogrody #budowa #obud #Mała architektura ogrodowa

Więcej tematów: