Wizerunek publicznych toalet uległ zasadniczej zmianie. Właściciele dużych galerii handlowych, restauracji, hoteli, czy samorządowcy dostrzegli potrzebę zadbania o miejsca, do których każdy z nas udaje się kilka razy dziennie. Wstydliwe milczenie zastąpiła rzeczowa dyskusja o potrzebach, możliwościach i nowych technologiach. Rezultat? Bezpieczne, świeże i funkcjonalne publiczne toalety, z których aż chce się skorzystać.
Pierwsze pozytywne doświadczenia z tym zakresie pojawiły się wraz z powstaniem sklepów wielkopowierzchniowych. Opierając się na swoich zachodnich doświadczeniach deweloperzy, właściciele, a później zarządcy galerii handlowych kierowali się przekonaniem, że dobre zaplecze socjalne przyciągnie więcej klientów. Ku zaskoczeniu i radości rodaków okazało się, że toalety mogą być czyste, pachnące, przyjazne dla osób niepełnosprawnych, czy matek z dziećmi. Dostateczna liczba kabin sanitarnych, która eliminuje kolejki, lekkie drzwi, które łatwo otworzyć, haczyki do wieszania okrycia lub torebki, estetyczne podajniki na mydło i papier toaletowy, kolorowe ściany oraz tematyczny wystrój – a zatem dbałość o detale, wszystko to sprawiło, że toalety publiczne skutecznie pozbyły się odium miejsca, które trzeba omijać z daleka.
Fot. Kabis
Mieszkańcy chcą toalet
Podobne zjawisko można zaobserwować w przestrzeni miejskiej. Po latach niebytu o toaletach publicznych ponownie zaczęto mówić głośno. I to na wniosek przyszłych użytkowników. Nowo odkryty zwyczaj konsultacji społecznych pokazał, że mieszkańcy zdecydowanie życzą sobie toalet publicznych i wyrażają to w propozycjach tzw. budżetów obywatelskich.Toalety publiczne są nieodzowne nie tylko w dużych aglomeracjach. Ich potrzebę sygnalizują też mieszkańcy mniejszych miejscowości i gmin. Zwykle powstają na miejscu dawnych, nieistniejących od lat szaletów, a także w centrum i blisko miejsc, z których korzysta wielu ludzi: w parkach, w pobliżu dworców, placów targowych. W miejscowościach wypoczynkowych są widoczne przy plażach, szlakach turystycznych, w bliskiej odległości często odwiedzanych zabytków, przy centrach kultury i sztuki.
Fot. KabisKorzystający z publicznych toalet cenią ich funkcjonalność, estetyczny wygląd i czystość. - Duża w tym zasługa nowoczesnych systemów toalet. Uniwersalne systemy kabinowe można dopasować do każdej przestrzeni. Wygodne, szerokie kabiny są wykonane z materiałów odpornych na ścieranie, rysowanie, szybko się myją, co ułatwia zachowanie higieny. Są wyposażone w różne systemy zamknięć, co sprzyja poczuciu komfortu i intymności. Nowoczesne kabiny sanitarne są trwałe, więc nawet przy intensywnej eksploatacji przez dłuższych czas nie tracą swoich walorów estetycznych. Można je wykonać w niemal dowolnej kolorystyce, więc publiczny przybytek może być radosnym, przyjaznym miejscem, do którego wchodzi się z przyjemnością – mówi Łukasz Plewiński z firmy Kabis KabinySanitarne.pl
REKLAMA:
Wizytówka miast
Toalety publiczne to nowe wizytówki miast. Z jednej strony świadczą o stosunku miasta do swoich obywateli, z drugiej zaś stanowią niezastąpiony element przestrzeni publicznej, który sprawia, że staje się ona bardziej przyjazna.Fot. KabisNowoczesne toalety dysponują dostateczną ilością przestronnych, wygodnych kabin, są wyposażone w umywalki, tak by można było od razu po skorzystaniu z nich umyć ręce, a także są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Popularność tych miejsc wynika również z faktu, że w porównaniu z przenośnymi toaletami są bardziej bezpieczne, pachnące, po prostu ładniejsze. Stały nadzór ze strony firm zajmujących się ich obsługą, ułatwia utrzymanie w czystości i praktycznie w całości eliminuje próby niszczenia wyposażenia, czy kradzieży, co też mogłoby mieć wpływ na ich dostępność i komfort korzystania.
Ile nowych toalet publicznych powstanie w naszych miastach i miasteczkach zależy tylko od nas samych. Doświadczenia różnych aglomeracji pokazały, że samorządowcy zmieniają swoje nastawienie pod wpływem opinii mieszkańców. Niezależnie od tego, czy przyjdzie nam korzystać z publicznych toalet w styku eko, czy na styl paryski, najważniejsze jest, że dzięki nowoczesnym materiałom użytym do ich budowy i wyposażenia m.in.: dobrej jakości kabinom sanitarnym, będzie nam tam wygodnie i bezpiecznie, a samo miejsce okaże się ładne, czyste i zadbane.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Kabis