Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu, odpowiednio dobrane podkreślą jego charakter i stają się wizytówką budynku. Dlatego zakup okien to inwestycja, którą warto starannie przemyśleć i zdecydować się na produkty, które będą spełniać wszystkie nasze oczekiwania dotyczące funkcjonalności, nowoczesnego designu, termoizolacyjności, czy bezpieczeństwa. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru okien oraz jak przygotować się do ich wymiany tłumaczy ekspert OKNOPLAST.
Fot. Oknoplast
a prognozowane rachunki za kolejny sezon grzewczy znowu są wysokie. Dodatkowe uszczelnienie okien za pomocą waty, gazet lub uszczelek często nie wystarczą, by zapewnić komfort w mieszkaniu i obniżyć rachunki za ogrzewanie, dlatego warto pomyśleć o wymianie okien. Tym bardziej, że tego typu remont można wykonywać w ogrzewanych pomieszczeniach wtedy, gdy na dworze mróz sięga -10ºC, więc jest możliwy nawet w styczniu czy lutym. Nie jest to jednak zalecane – optymalnie montaż powinien się odbywać w temperaturach dodatnich. Warto pamiętać, że oprócz warunków pogodowych o technice instalacji nowych okien decydują też kwestie indywidualne, chociażby dobór materiałów montażowych. Dlatego dobrze skonsultować się ze specjalistami, którzy dobiorą odpowiednie produkty i wykonają montaż, aby efekt końcowy spełniał nasze oczekiwania.
Fot. Oknoplast
O termoizolacji okna mówi współczynnik przenikania ciepła Uw - im jest niższy, tym więcej ciepła zachowamy wewnątrz pomieszczenia. Polecanym systemem okiennym jest PIXEL, który charakteryzuje się pakietem szybowym o doskonałych parametrach izolacyjnych, zapewniających niskie straty energii cieplnej, a tym samym niższe koszty ogrzewania budynku.
Jeśli nasz dom lub mieszkanie położone jest przy ruchliwej ulicy, powinniśmy zadbać, aby współczynnik Rw okien nie był niższy niż 35 dB – doradza Grzegorz Bułat, Szef Procesu Technologicznego OKNOPLAST.
Fot. Oknoplast
Właściwe funkcjonowanie okien zapewni tylko prawidłowy montaż, zgodny z wytycznymi producenta – mówi Grzegorz Bułat, Szef Procesu Technologicznego OKNOPLAST – Przykładowo – okna energooszczędne wymagają tzw. ciepłego montażu, który polega na ułożeniu trzech warstw uszczelnienia, z których każda ma swoje określone właściwości. Dzięki tej technice chronimy strefę połączenia okna z murem przed wilgocią i przemarzaniem. Natomiast, jeśli zdecydowaliśmy się na okna antywłamaniowe, musimy pamiętać, że należy je zamontować według rygorystycznych procedur, zgodnych z europejskimi normami. Podobnie jest w przypadku pakietów szybowych z ciepłą listwą Warmatec. Tutaj również montaż odgrywa kluczową rolę. Błędnie zamontowana ramka straci swoje właściwości.
Wymiana okien to poważna inwestycja, ale nie uciążliwa dla klienta. Dokonanie przemyślanego wyboru odpowiedniego produktu i fachowa instalacja zapewnią, że okna nie tylko będą ozdobą domu, ale też przyczynią się do poprawy komfortu naszego w nim życia. Odpowiedzialni producenci udzielają gwarancji na swoje produkty. Finalizując remont pamiętajmy zatem, aby zwrócić uwagę na zakres gwarancji - powinna dotyczyć całego produktu, a nie tylko jego poszczególnych elementów, takich jak profil, szyba czy okucie.
Kiedy najlepiej je wymieniać?
Coraz więcej osób decyzję o wymianie okien podejmuje właśnie jesienią lub wczesną zimą, gdy przez nieszczelne okna do pomieszczeń wkrada się wiatr i przeraźliwe zimno,a prognozowane rachunki za kolejny sezon grzewczy znowu są wysokie. Dodatkowe uszczelnienie okien za pomocą waty, gazet lub uszczelek często nie wystarczą, by zapewnić komfort w mieszkaniu i obniżyć rachunki za ogrzewanie, dlatego warto pomyśleć o wymianie okien. Tym bardziej, że tego typu remont można wykonywać w ogrzewanych pomieszczeniach wtedy, gdy na dworze mróz sięga -10ºC, więc jest możliwy nawet w styczniu czy lutym. Nie jest to jednak zalecane – optymalnie montaż powinien się odbywać w temperaturach dodatnich. Warto pamiętać, że oprócz warunków pogodowych o technice instalacji nowych okien decydują też kwestie indywidualne, chociażby dobór materiałów montażowych. Dlatego dobrze skonsultować się ze specjalistami, którzy dobiorą odpowiednie produkty i wykonają montaż, aby efekt końcowy spełniał nasze oczekiwania.
Na co trzeba zwracać uwagę?
Decyzja podjęta – wymieniamy okna! Kolejny krok to wybór odpowiedniego modelu, który estetycznie dopełni przestrzeń naszego pokoju. Poza oczywistymi aspektami wizualnymi, zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni dobór stolarki okiennej. Dobrej jakości okna PVC są bardzo wytrzymałe i powinny służyć nam przez długie lata. Dlatego wybierając okna skupmy się na ich funkcjonalności i sprawdźmy wszystkie parametry techniczne, szczególnie izolacyjność termiczną i akustyczną.Fot. Oknoplast
Energooszczędność
Jedną z najistotniejszych cech okna jest izolacyjność termiczna. Energooszczędne okna to gwarancja mniejszych strat ciepła, a co za tym idzie, obniżonych rachunków za ogrzewanie – mówi Grzegorz Bułat, Szef Procesu Technologicznego OKNOPLAST -O termoizolacji okna mówi współczynnik przenikania ciepła Uw - im jest niższy, tym więcej ciepła zachowamy wewnątrz pomieszczenia. Polecanym systemem okiennym jest PIXEL, który charakteryzuje się pakietem szybowym o doskonałych parametrach izolacyjnych, zapewniających niskie straty energii cieplnej, a tym samym niższe koszty ogrzewania budynku.
REKLAMA:
Izolacyjność akustyczna
Drugim, obok energooszczędności parametrem, na który powinniśmy zwracać uwagę wybierając okna jest izolacyjność akustyczna. Decydując się na produkty dobrej jakości możemy w znacznej mierze wytłumić dźwięki dochodzące z otoczenia. Ten aspekt będzie na pewno bardzo istotny dla osób mieszkających w centrach dużych miast czy przy ruchliwych arteriach. Dźwiękoszczelność określa współczynnik Rw - im wyższy, tym bardziej korzystny.Jeśli nasz dom lub mieszkanie położone jest przy ruchliwej ulicy, powinniśmy zadbać, aby współczynnik Rw okien nie był niższy niż 35 dB – doradza Grzegorz Bułat, Szef Procesu Technologicznego OKNOPLAST.
Fot. Oknoplast
Okna wybrane, czas na wymianę – jak się przygotować
Wbrew powszechnie panującej opinii, wymiana okna nie jest czasochłonna. Przeciętny czas montażu jednego standardowej wielkości okna, razem z demontażem starego, wstawieniem nowego i tynkowaniem, to około 3 godziny. Wymiana dużych przeszkleń może zająć natomiast około 5 godzin. Cała procedura nie wymaga drastycznych przygotowań, jednak zaleca się odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie. Zwijamy dywan, a do przykrycia mebli i podłóg świetnie sprawdzi się np. folia malarska. Ułatwimy też pracę i skrócimy jej czas usuwając wszelkie elementy, które blokują swobodny dostęp do okna.Montaż
Aby okna spełniały swoje funkcje, muszą być odpowiednio zamontowane i wyregulowane, ponieważ raz źle osadzone, tracą nieodwracalnie swoje właściwości izolacyjne, a nieszczelne mogą powodować nawet zwilgocenie ścian. Nieprawidłowo zamontowane okna będą również ciężko się otwierały i zamykały.Właściwe funkcjonowanie okien zapewni tylko prawidłowy montaż, zgodny z wytycznymi producenta – mówi Grzegorz Bułat, Szef Procesu Technologicznego OKNOPLAST – Przykładowo – okna energooszczędne wymagają tzw. ciepłego montażu, który polega na ułożeniu trzech warstw uszczelnienia, z których każda ma swoje określone właściwości. Dzięki tej technice chronimy strefę połączenia okna z murem przed wilgocią i przemarzaniem. Natomiast, jeśli zdecydowaliśmy się na okna antywłamaniowe, musimy pamiętać, że należy je zamontować według rygorystycznych procedur, zgodnych z europejskimi normami. Podobnie jest w przypadku pakietów szybowych z ciepłą listwą Warmatec. Tutaj również montaż odgrywa kluczową rolę. Błędnie zamontowana ramka straci swoje właściwości.
Wymiana okien to poważna inwestycja, ale nie uciążliwa dla klienta. Dokonanie przemyślanego wyboru odpowiedniego produktu i fachowa instalacja zapewnią, że okna nie tylko będą ozdobą domu, ale też przyczynią się do poprawy komfortu naszego w nim życia. Odpowiedzialni producenci udzielają gwarancji na swoje produkty. Finalizując remont pamiętajmy zatem, aby zwrócić uwagę na zakres gwarancji - powinna dotyczyć całego produktu, a nie tylko jego poszczególnych elementów, takich jak profil, szyba czy okucie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Oknoplast