Wyniki Badania Rynku Stropowego 2015-2016

Podziel się:
Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Dobrze dobrane rozwiązanie nie tylko zapewnia bezpieczeństwo i późniejszy komfort użytkowania domu, ale także pozwala na szybsze zakończenie budowy oraz znaczne ograniczenie kosztów całej inwestycji.

Fot. Konbet PoznańFot. Konbet Poznań
W okresie od października 2015 do lutego 2016 roku przeprowadzone zostało badanie pt. „Polski rynek systemów stropowych” dotyczące wybranych aspektów rynku rozwiązań stropowych w Polsce. Głównym celem badania była wnikliwa ocena tego sektora polskiego rynku, ze szczególnym uwzględnieniem postrzegania różnych rodzajów stropów oraz kryteriów decydujących o ich wyborze.

Wysokie parametry stropu

Z przeprowadzonych badań wynika, że prawie ¼ biorących respondentów za najważniejszy wyznacznik podczas wyboru systemu stropowego uważa parametry konstrukcyjne.
REKLAMA:

- Wybór odpowiedniego stropu jest ważną decyzją, wiąże się bowiem z przewidywaną wielkością inwestycji w chwili obecnej oraz parametrami, które odgrywają ważną rolę w jego późniejszym użytkowaniu. Dzięki dobrej decyzji inwestor może zaoszczędzić nie tylko pieniądze i czas w fazie budowy, ale też energię konsumowaną w czasie eksploatacji domu. - mówi dr inż. Artur Kisiołek z Wydziału Ekonomicznego Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Środzie Wielkopolskiej, autor i inicjator badania.

Na wybór stropu wpływa przede wszystkim kształt budynku oraz rozmieszczenie ścian działowych. Stropy charakteryzujące się dużą rozpiętością, pozwalają na uzyskanie pomieszczeń o dużej powierzchni, bez konieczności ustawiania dodatkowych słupów i podpór. Konstrukcja modułowa umożliwia natomiast szybką adaptację do niemalże każdego projektu. Ponadto wysokie parametry techniczne wpływają także na późniejszy komfort użytkowania budynku.

Szybki montaż stropu

Nie bez znaczenia przy wyborze stropu dla uczestników badania były także czas trwania i koszty całej inwestycji. Łącznie ponad 30 procent ankietowanych zwraca uwagę na szybkość montażu oraz ostateczny koszt wykonania stropu. Jest to szczególnie widoczne w sektorze mieszkaniowym. Przy budowie domu większość inwestorów poszukuje przede wszystkim rozwiązań szybkich i niedrogich w realizacji. - To ważne cechy, zarówno z punktu widzenia oczekiwań inwestorów, których zasadniczo interesuje jak najkrótszy cykl robót budowlanych, jak i samych wykonawców z uwagi na coraz mniejszą dostępność wykwalifikowanych pracowników budowlanych oraz wysokie koszty pracy - podsumowuje dr inż. Artur Kisiołek.

Optymalnym wyjściem z sytuacji wydaje się zatem zastosowanie elementów prefabrykowanych, które można montować bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z wynajmem ciężkich dźwigów i znacznie ogranicza czas realizacji.
Wkrótce więcej danych na temat polskiego rynku stropów.Wymienione wyżej zagadnienia to jedynie najważniejsze kryteria techniczno-ekonomiczne wyboru stropów. Szczegółowy opis problematyki ukaże się w publikacji dr. inż. Artura Kisiołka pt. „Rynek systemów stropowych w Polsce w latach 2015-2016 – analiza ogólna wybranych rozwiązań”. Doc. dr inż. Artur Kisiołek jest Dziekanem Wydziału Ekonomicznego Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Środzie Wielkopolskiej oraz Prezesem Zarządu KONBET Poznań Sp. z o.o.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: KONBET Poznań
#czytelnia #stropy, posadzki #ściany #badania #konbet

Więcej tematów: