Kable i maty grzejne DEVI zapobiegają oblodzeniom

Podziel się:
Instalując maty DEVIsnow lub kable DEVIsafe™, DEVIsnow oraz regulatory DEVIreg dbamy o bezpieczeństwo ludzi, a także budynków i pojazdów w zimie.

Fot. DanfossFot. Danfoss
Wydaje się, że coraz łagodniejszy klimat, czasami wręcz jesienna pogoda, oznacza mniejszą ilość zagrożeń, do których przyzwyczaiły nas srogie zimy. W praktyce jednak to właśnie zmienność i nieprzewidywalność warunków pogodowych może zagrozić bezpieczeństwu ludzi, budynków oraz pojazdów. Wystarczy nawet kilka śnieżnych lub mroźnych dni, odwilż i znowu lekki przymrozek, a chodniki i podjazdy przy naszych domach zamieniają się w niebezpieczne powierzchnie, na których możemy się przewrócić lub w coś uderzyć. Co roku media podają niepokojące dane na temat ilości poszkodowanych pacjentów oblegających szpitale z powodu złamań kończyn
i stłuczeń. To także niebezpieczne sople lodu spadające z dachu, to oblodzone rynny, rury spustowe i nieodprowadzona z dachu woda, która niszczy elewację lub zalewa poddasze.

Systemy przeciwoblodzeniowe DEVI zapobiegają takim problemom. Instalując je zabezpieczamy chodniki i schody, podjazdy i rampy, rynny i rury spustowe oraz połacie dachowe.
REKLAMA:

Dobór systemu gruntowego

Każdy rodzaj chodnika, drogi dojazdowej, rampy czy schodów może być „odśnieżany” za pomocą kabli i mat grzejnych. Bez względu na kształt, wielkość powierzchni oraz rodzaj pokrycia - kostka, płyta chodnikowa lub kamienna, beton, terakota  – system przeciwoblodzeniowy jest łatwy w doborze i prosty w montażu. Istnieje również możliwość zabezpieczenia powierzchni asfaltowych. Do takich powierzchni używa się kabli i mat grzejnych DEVIasphalt™, które oprócz podwyższonej odporności na promieniowanie UV (tak jak DEVIsnow™) mają zwiększoną wytrzymałość temperaturową.

Typowa instalacja w polskich warunkach klimatycznych posiada moc 300W/m2. Taką też moc mają maty grzejne DEVIsnow 300T, które są idealnym rozwiązaniem dla powierzchni o regularnych kształtach, np. prostych (bez łuków) chodników, dróg oraz ramp. Aby dobrać odpowiedni produkt należy zmierzyć powierzchnię, na której ma być ułożona mata grzejna, a następnie wybrać z typoszeregu matę o zbliżonym rozmiarze. Jednostronnie zasilane maty o szerokościach 50 cm, 75 cm oraz 100 cm zapewniają bardzo szybki montaż. Wystarczy je tylko rozwinąć na wcześniej przygotowanej równiej nawierzchni. Następnie w zależności od typu pokrycia, przykrywamy matę warstwą piasku lub betonem/klejem.

W przypadku schodów lub powierzchni o nieregularnych kształtach zalecamy zastosowanie jednostronnie zasilanych kabli grzejnych DEVIsnow 30T. Aby uzyskać moc 300W/m2 kable układa się w odstępie C-C=10 cm. Dzięki temu możemy dopasować system przeciwoblodzeniowy do każdego kształtu. Aby dobrać kabel o odpowiedniej mocy należy zmierzyć powierzchnię, na której ma być zainstalowany system przeciwoblodzeniowy. Następnie powierzchnię mnożymy przez 300 (moc na jednostkę powierzchni). W ten sposób uzyskamy wymaganą moc. Teraz, w zależności od uzyskanej wartości, wybieramy jeden lub kilka kabli grzejnych DEVIsnow 30T tak, by ich sumaryczna moc była zbliżona do obliczonej. Instalacja kabla grzejnego tak jak w przypadku mat grzejnych powinna odbywać się na wcześniej przygotowanej równej nawierzchni.

Dobór systemu rynnowego/dachowego

Rynny i rury spustowe (wykonane z tworzyw sztucznych oraz metalowe: ocynkowane lub żeliwne) mogą być wyposażone w kable grzejne DEVIsafe 20T lub DEVIsnow 30T, które są odporne na promieniowanie UV oraz zmienne warunki atmosferyczne.

Typowa przeciwoblodzeniowa instalacja rynnowa ma moc 40-60W/mb i składa się
z jednostronnie zasilanego kabla grzejnego układanego w podwójnym przebiegu
w rynnach i rurach spustowych (2 mb kabla na 1 mb rynny lub rury spustowej) oraz
z regulatora.

Aby poprawnie dobrać przeciwoblodzeniowy system rynnowy należy zmierzyć długość rynny oraz wszystkich rur spustowych odchodzących od tej rynny. Jeśli rury spustowe wchodzą w odwodnienie liniowe, należy dodać do ich długości 50cm. Następnie należy zsumować te długości i pomnożyć przez 2. Jako wynik otrzymujemy minimalną długość potrzebnego kabla grzejnego.

Doboru systemu przeciwoblodzeniowego połaci dachowej dokonuje się analogicznie, jak w przypadku podjazdów i chodników. Należy jedynie zwrócić uwagę na typ pokrycia dachowego. Jeśli została użyta papa, należy zastosować kable o mniejszej mocy liniowej DEVIsafe 20T, które będą układane w odległości C-C=6,7 cm aby uzyskać moc 300W/m2.

Dobór sterowania

Kable i maty grzejne DEVIsafe™/DEVIsnow po podłączeniu do napięcia pobierają stałą ilość prądu (stałomocowe). W celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej należy zastosować regulator, który w odpowiednich warunkach będzie załączał i wyłączał elementy grzewcze. Termostaty do systemów przeciwoblodzeniowych mogą działać w oparciu o pomiar dwóch rodzajów parametrów:
- temperatury i wilgoci,
- temperatury.

W przypadku termostatów mierzących tylko temperaturę np. DEVIreg 316 lub DEVIreg 330, system przeciwoblodzeniowy załączy się tylko w sytuacji, gdy spadnie ona poniżej nastawionej wartości, np. +1°C, a wyłączy się powyżej tej temperatury. Dodatkowo termostat DEVIreg 316 można ustawić w tzw. tryb pracy okienkowej – praca pomiędzy dwoma temperaturami, np. od -8°C do +1°C, ponieważ w tym zakresie temperatur najczęściej występują opady śniegu.

Aby zapewnić najniższe koszty eksploatacji oraz najwyższy komfort użytkowania systemu przeciwoblodzeniowego zaleca się stosowanie termostatu DEVIreg 850 w połączeniu ze zintegrowanym czujnikiem temperatury i wilgoci (czujnik rynnowy lub gruntowy w zależności od typu instalacji). Dzięki temu system załączy się zawsze wtedy, kiedy będą występowały odpowiednio niskie temperatury oraz gdy pojawi się odpowiednio wysoki poziom wilgoci, np. zacznie padać śnieg, a nie deszcz. System zostanie wyłączony, gdy powierzchnia na której został on zainstalowany zostanie wysuszona – śnieg zostanie wytopiony.

Film - animacja:


REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Danfoss
#czytelnia #do ogrzewanie #instalacje #kabel #mata #danfoss #pod garaz #pod kostka #Instalacje grzewcze

Więcej tematów: