System sufitowy wykonany z filcu

Podziel się:
Firma Hunter Douglas, zainspirowana wzrostem popularności filcu wśród architektów i projektantów, jako pierwsza na świecie opracowała listwowy modułowy system sufitowy wykonany z tego materiału - HeartFelt®.

Fot. Hunter DouglasFot. Hunter Douglas
Zapewnia on szeroki zakres nowych możliwości w zakresie designu i akustyki, a przy tym jest przyjazny środowisku. Charakter zastosowanego materiału powoduje, że wnętrze sprawia wrażenie przytulniejszego i bardziej przyjaznego. Ponadto, dostępna kolorystyka – odcienie szarości, pozwala wzbogacić wnętrze o element wystroju zgodny z najświeższymi trendami. Filc opracowano zgodnie z koncepcją Cradle to Cradle – produkty tej kategorii, dzięki spełnieniu kryteriów związanych z odpowiednim poziomem bezpieczeństwa dla środowiska, są powtórnie wykorzystywane, przy czym w tym procesie nie powstają żadne odpady.

Fot. Hunter DouglasFot. Hunter Douglas
HeartFelt® został stworzony w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie filcem, który stosowany jest do tapicerowania oraz dekoracji ścian, ale też jako materiał bazowy czy pokrywający poszczególne elementy wystroju wnętrz takie jak np. lampy czy zegary. „W architekturze ten naturalny materiał jest obecnie bardzo ceniony.” - stwierdza Bjarne Hammer z uznanego duńskiego biura architektonicznego Schmidt Hammer Lassen Architects, które było zaangażowane w rozwijanie HeartFelt® od samego początku.

Fot. Hunter DouglasFot. Hunter Douglas
Niezależnie od estetycznych właściwości, Hammer docenia funkcjonalność filcu, a przede wszystkim nowo opracowany system sufitowy. „Większość sufitów listwowych jest wykonana z metalu, czasem aluminium. Dla architekta sufit z metalu oznacza podwójne wyzwanie związane z odbiciem światła oraz dźwięku. Filc to naturalna alternatywa – pozwala uzyskać atrakcyjne, naturalne oświetlenie pomieszczenia, z drugiej strony umożliwia pochłanianie dźwięku. To sprawia, że architektom jest o wiele łatwiej osiągnąć optymalny poziom akustyki w budynku”. Certyfikat Cradle to Cradle, a co za tym idzie właściwości decydujące o wpływie na środowisko są mile widzianą wartością dodaną” – komentuje Hammer. „Każdy architekt w dzisiejszych czasach stawia bowiem na rozwiązania sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi”.

Fot. Hunter DouglasFot. Hunter Douglas
HeartFelt® składa się z listwowych, filcowych paneli, wykonanych z nietkanych, termoformowanych poliestrowych włókien. Panele (w rozmiarze 40 x 55 mm) są dostępne w pięciu odcieniach szarości, od złamanej bieli do antracytu. Modułowy system pozwala na różne kombinacje w zakresie rozmiaru paneli, rozstawu (modułu), wysokości zamontowania i koloru, zapewniając projektantom wiele wariantów dostosowania produktu do swoich potrzeb. HeartFelt® można porównać do czystego płótna, które dowolnie zamalują projektanci czy architekci.
REKLAMA:

Właściwości akustyczne HeartFelt® utrzymują się powyżej średnich wartości. Przy układzie zamkniętym jego wartość akustyczna (alfa w) wynosi 0,9, obniża się do 0,7 dla sufitów z 20% powierzchnią otwartą oraz 0,4 przy 60% otwartości. Modułowy sufit pozwala architektom, instalatorom oraz właścicielom budynku na precyzyjne dostosowanie akustyki dla każdej powierzchni gdzie jest stosowany. Odległość między panelami, razem z odpowiednią wysokością zawieszenia sufitu determinuje stopień rozproszenia dźwięku. Z kolei odporność HeartFelt® na kurz i brud sprawia, że rozwiązanie jest proste w utrzymaniu, podczas gdy wpływ wykorzystywanych w nim materiałów na środowisko jest wyjątkowo niski - na poziomie A+, M1 w klasyfikacji emisji lotnych związków organicznych.

Fot. Hunter DouglasFot. Hunter DouglasFot. Hunter DouglasFot. Hunter Douglas
Aby wyprodukować panele w odpowiednim kształcie oraz dostosowane do systemu zawieszenia, Hunter Douglas rozwinął opatentowaną technologię, która pozwala na modelowanie panelu pod wpływem ciepła. Panele mogą być produkowane w ciągłym procesie, bez przerw. W kontekście instalacji HeartFelt®, Hunter Douglas opracował nowy system zawieszenia, który dobrze współgra z elastycznością materiału. Instalatorzy bowiem mogą w prosty sposób wpiąć panele do uchwytów. Same panele nie uszkadzają powierzchni, przez co zarysowania na ścianach oraz drzwiach należą do przeszłości, z kolei jeżeli zostaną upuszczone nie powodują zniszczeń. Co oczywiste, panele HeartFelt® nie mogą być łatwo porysowane, wgniecione czy uszkodzić się wzajemnie: kiedy materiał zostaje w jakikolwiek sposób wgnieciony, wraca do swojego pierwotnego kształtu.

Dźwigarki nośne HeartFelt® są wykonane z powlekanego aluminium i mają 52 mm szerokości. Całkowita wysokość systemu wynosi 92 mm. Rozstaw dźwigarków to 1200 mm.
HeartFelt® - istotne dane
Rozmiar panelu: 40 x 55 mm
Szerokość dźwigarka nośnego: 52 mm
Wysokość systemu: 92 mm
Rozstaw dźwigarków: 1200 mm
Klasyfikacja reakcji na ogień HeartFelt®: EN 13501-1, klasa B-s1,d0
Kategoria VOC (emisja lotnych związków organicznych) ®: A+, M1
Wartość akustyczna (alfa w) HeartFelt®: 0,9, obniża się do 0,7 dla sufitów z 20% otwartością oraz 0,4 przy 60% otwartości.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Hunter Douglas
#czytelnia #sufity #wnetrza #sufit

Więcej tematów: