Stosowanie kotłów do spalania biomasy to ekologiczny sposób ogrzewania i świetne rozwiązanie w przypadku wymiany źródła ciepła z urządzeń spalających węgiel. Musimy jednak pamiętać o jego dodatkowym zabezpieczeniu przed zbyt niską temperaturą. Jak zrobić to poprawnie i ochronić urządzenie przed zjawiskiem kondensacji? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w artykule!
Prawidłowe zabezpieczenie kotła na biomasę przed zanieczyszczeniami
Jeśli instalacja jest w dobrym stanie technicznym – modernizacja układu wysoko/średnio parametrowego, gdzie odbiornikami ciepła są już istniejące grzejniki w oparciu o kotły spalające biomasę może ograniczać się jedynie do wymiany elementów kotłowni. Oczywiście, pozostałe z elementów systemu należy odpowiednio wyczyścić z nagromadzonych zanieczyszczeń, a nowe – odpowiednio przed nimi zabezpieczyć. W tym celu możemy wyposażyć kocioł w kompaktowe urządzenia dedykowane do montażu w ograniczonych przestrzeniach – np. filtry z wkładem magnetycznym z cechami separatora lub sam separator zanieczyszczeń. Oprócz ochrony przed zanieczyszczeniami kocioł do spalania biomasy należy bezwzględnie zabezpieczyć przed zbyt niską temperaturą powrotu z instalacji.
Zabezpieczenie kotła na biomasę przed zbyt niską temperaturą powrotu z instalacji
Zabezpieczenie kotła odpowiednimi elementami przed zbyt niską temperaturą powrotu z instalacji chroni źródło przed wykropleniem wilgoci ze spalin powstających w kotle, co pozytywnie przekłada się na efektywność spalania biomasy. Mowa tutaj o zjawisku kondensacji.
Jak proces kondensacji zachodzi w kotłach?
Drewno oraz jego pochodne tworzywa zawierają zmienny procent wilgoci w zależności od sposobu (pellet, zrębki) oraz czasu przechowywania. Para wodna jest uwalniana dopiero w trakcie ich schnięcia w komorze spalania, dlatego „zimne strefy”, które są obecne w kotle lub kominie mogą wpłynąć na obniżenie temperatury spalin poniżej punktu rosy, czego efektem jest skraplanie.
Dlaczego zjawisko kondensacji jest groźne?
Para wodna, która skrapla się na elementach kotła zawiera w sobie również sadzę i część węglowodorów obecnych w spalinach. To prowadzi do tworzenia się osadów i smoły, które następnie przylegają do ścian kotła. To bardzo niebezpieczne i groźne zjawisko –substancje są łatwopalne, obniżają sprawność i wydajność wymiany ciepła, a dodatkowo mogą prowadzić do przyspieszonej korozji elementów kotła.
Przeciwdziałanie zjawisku kondensacji – poznaj elementy, które zabezpieczą kocioł!
W przypadku kotłów należy pozbyć się wszystkich „zimnych stref”, czyli utrzymywać stosunkowo wysoką temperaturę powierzchni wewnętrznych urządzenia. Aby to zrealizować, należy zadbać o zapewnienie odpowiednio wysokiej temperatury wody powracającej do kotła z instalacji. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie termostatycznych zaworów antykondensacyjnych – np. z serii 280 lub grupy pompowej z serii 281 od Caleffi. Poniżej wyjaśnimy, na jakiej zasadzie działania bazują elementy.
Zawór antykondensacyjny z serii 280 – zasada działania
Przy uruchomieniu kotła zawór antykondensacyjny recyrkulacje wodę w celu jak najszybszego uzyskania zadanej temperatury. Oznacza to, że pierwsza faza przepływu prowadzana jest jedynie na krótkim obiegu pomiędzy zaworem a kotłem.
Gdy temperatura zasilania przekracza ustawioną temperaturę zaworu, to powrót z instalacji stopniowo otwiera się, a woda miesza się z wodą zasilania. Natomiast w przypadku, gdy temperatura wody powracającej do kotła jest większa od ustawionej na zaworze o około 10 °C obejście zamyka się.
Grupa pompowa z serii 281 – kompletne rozwiązanie dla zabezpieczenia kotłów spalających biomasę
W korpusie serii 281 umieszczono wkład termostatyczny, którego zadaniem jest regulowanie dopływu czynnika tak, aby zabezpieczyć kocioł przed zbyt niską temperaturą. W złączkach na podłączeniu poszczególnych przewodów zastosowano zawory oraz zawór klapowy umożliwiający grawitacyjny przepływ czynnika w przypadku braku zasilania elektrycznego. Grupę wyposażono również w zawory odcinające, co ogranicza niezbędną wymaganą przestrzeń montażową. Fabryczna izolacja, która wchodzi w skład grupy minimalizuje straty energii do minimum, a zastosowanie termometrów na każdym z przyłączy pozwala na dodatkową kontrolę pracy układu.
Zarówno zawór antykondensacyjny jak i grupa pompowa są wyposażone w wymienny wkład termostatyczny, dzięki czemu możemy precyzyjnie dopasować temperaturę do wymagań instalacji wyposażonej w kocioł. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule caleffi.com/pl-pl/blog/zabezpieczenie-kotlow-spalajacych-biomase - przygotowanego przez ekspertów z Caleffi.
Odpowiednie zabezpieczenie kotła spalającego biomasę przed zbyt niską temperaturą powrotu z instalacji to kluczowy element w kontekście jego bezpiecznej i optymalnej pracy. Brak zabezpieczenia może prowadzić do poważnych awarii, takich jak korozja, osadzanie się niebezpiecznych substancji – a w niektórych przypadkach nawet do pożaru.
Stosowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak zawory antykondensacyjne oraz grupy pompowe chronić urządzenie, ale także umożliwiają optymalizowanie procesu spalania i minimalizują straty energii. W ten sposób wydłużymy żywotność kotła, obniżymy koszty jego eksploatacji oraz zadbamy o środowisko poprzez efektywniejsze wykorzystanie biomasy jako odnawialnego źródła energii. Oczywiście, nie możemy również zapomnieć o zastosowaniu separatorów czy filtrów, które zabezpieczą układ i jego elementy przed zanieczyszczeniami.