Izolacje do zadań specjalnych

Podziel się:
Osoby budujące dom coraz częściej zwracają uwagę na jak najlepszą izolacyjność cieplną. Jest to bardzo ważna kwestia w kontekście energooszczędności. Na etapie planowania budowy pojawia się pytanie - czym się kierować przy wyborze materiałów budowlanych? Inwestora czeka niełatwa decyzja. Pod uwagę trzeba wziąć warunki techniczne budynku, wymagania dla jego konkretnych elementów oraz jak najlepsze parametry termoizolacyjne. Jak to pogodzić i nie dać się zwariować?

Fot. StyropminFot. StyropminMożna śmiało powiedzieć, że sezon budowlany już się rozpoczął. Ważną decyzją dla osób budujących lub modernizujących dom jest wybór materiałów do termoizolacji budynku. Pamiętajmy, że wymagania techniczne nie są jedynym kryterium. Istotny jest też komfort przyszłego użytkowania, wpływ materiału na środowisko oraz oszczędności dla użytkowników domu. Eksperci są zgodni, że ogromnym błędem, który ma wpływ na koszty w dalszej eksploatacji jest m.in. niewystarczająca izolacja ścian, przez które „ucieka” więcej ciepła – a to przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Do ocieplania budynku inwestorzy stosują najczęściej płyty styropianowe. Istotny jest więc ich wybór – rodzaj zastosowanego materiału przekłada się przede wszystkim na izolacyjność termiczną przegrody, a także na docelową grubość ściany.

„Szary jest modny”

Biały styropian jest podstawowym materiałem termoizolacyjnym. Przez długi czas był jedynym rodzajem płyt stosowanym do dociepleń budynków. Jeśli jednak na rynku dostępne są różne linie styropianów, konieczne staje się porównanie ich parametrów i zastosowania. Alternatywą dla klasycznych, białych styropianów jest linia płyt pasywnych. Kojarzone są one jako „szare”. Jak wypadają w porównaniu z białym polistyrenem? Zdecydowanie korzystniej, dzięki wartości współczynnika przewodzenia ciepła wyrażanego lambdą (λ). Im jest on niższy, tym materiał zapewnia lepszą izolacyjność cieplną. Parametry styropianów białych wynoszą od λ ≤ 0,045 W/mK do maksymalnie λ ≤ 0,036 W/mK. Porównując, współczynnik przewodzenia ciepła płyty pasywnej to nawet λ ≤ 0,030 W/mK! – mówi Renata Ciszewska, technolog i kierownik laboratorium firmy Styropmin. Produkty pasywne – chociaż droższe od płyt tradycyjnych – pozwalają w dłuższej perspektywie czasowej na oszczędności ciepła i pieniędzy. Styropiany z linii Styropmin Passive λ Pro stają się też coraz popularniejsze. - Nasi klienci są coraz bardziej świadomi w kwestiach oszczędności i ochrony środowiska. Wyniki sprzedaży nie kłamią, szare styropiany są po prostu modne. Wybory klientów świadczą o ich wiedzy – dom poddany termomodernizacji lub budowany od podstaw z myślą o przyszłości wymaga najlepszej jakości materiałów – podkreśla Krzysztof Słaby, dyrektor generalny ds. sprzedaży firmy Styropmin. Produkty z linii Styropmin Passive λ Pro mają nie tylko najlepsze parametry izolacyjne na rynku, ale również dostępne są w różnych rozmiarach. Szeroka oferta dostępnych wymiarów zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów. Niezwykle istotne jest to, że płyta pasywna, w porównaniu do styropianu fasadowego, może być aż o 6-7 cm cieńsza przy zachowaniu zbliżonej ostatecznej izolacyjności przegrody!
REKLAMA:

Styropiany do zadań specjalnych

Ściany to jednak nie jedyne miejsca wymagające izolacji termicznej. Niektóre elementy domu wymagają izolacji premium – na przykład te, które są narażone na dużą wilgotność. Takie miejsca to ściany piwnic i fundamenty – dla nich dedykowane są materiały specjalistyczne. - Styropiany perymetryczne, takie jak Styropmin Hydromin Super czy Fundamin, są niezwykle skuteczne dzięki specjalnej technologii wytwarzania agregatowego. To znaczy, że każda płyta produkowana jest osobno, a nie wycinana z bloku. System drenów sprawia, że woda zostaje na bieżąco odprowadzana, a płyta pozostaje sucha. Oznacza to, że mimo wilgotnego środowiska wciąż jest bardzo dobrym termoizolatorem. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła Hydrominu Super to tylko λ ≤ 0,033 W/mK – wyjaśnia Renata Ciszewska.

Które jeszcze miejsca w domu wymagają szczególnej uwagi? Systemy dachów odwróconych. Hydromin Super jest rozwiązaniem dla coraz bardziej popularnego „zielonego” tarasu lub dachu. Dlaczego? Renata Ciszewska odpowiada: „Dzięki wysokiej wytrzymałości mechanicznej, a także parametrom świadczącym o niskiej nasiąkliwości wodą przy długotrwałym całkowitym zanurzeniu tj. WL(T) mniejszym niż 3 % oraz absorpcji wody przy długotrwałej dyfuzji WD(V) również poniżej 3 %. W przypadku płyt, które mają bezpośredni kontakt z gruntem, wilgocią, oraz – w przypadku dachów płaskich – mogą być narażone na zaleganie wody, wartości te są kluczowe”. Co to oznacza w praktyce? Perymetryczne płyty styropianowe nie nasiąkają wodą i zapewniają dobrą izolacyjność, a przy tym są lekkie, nie obciążając dodatkowo dachu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Styropmin
#czytelnia #izolacje #materiały dociepleniowe #do izolacja #styropian #na sciany #do docieplanie

Więcej tematów: