Jadalnia w salonie

Podziel się:
Przez jakiś czas pozostawała nieco w cieniu, niedoceniona i zapomniana, zdominowana przez rozłożyste, salonowe komplety wypoczynkowe. Szybko okazało się jednak, jak bardzo jest potrzebna, jak istotną rolę odgrywa w domu i w rodzinie.

Jadalnia odzyskała należne jej miejsce. Znalazła się dla niej specjalna przestrzeń w pokoju dziennym – dobrze doświetlona i ładnie wyeksponowana.

Fot. MEBINFot. MEBIN
Strefę jadalnianą wyznacza stały zestaw – stół z krzesłami. Czasem dodatkowo wydzielana jest innym kolorem ściany, nieco inną posadzką, podwyższeniem albo podwieszanym sufitem. Najczęściej lokujemy ją w pobliżu okien, by można było jak najdłużej korzystać z naturalnego światła. Wieczorem zaś odpowiednie oświetlenie zapewnia okazała lampa zawieszona nad stołem.

Gdy dysponujemy dużym metrażem i chcemy cieszyć się biesiadowaniem w gronie licznej rodziny, wybierzmy do jadalni duży, prostokątny stół. Model Afrodyta firmy Mebin to klasyka gatunku: szyk, wdzięk i finezja linii giętych, ciepła kolorystyka czereśni patyny i rustikal patyny. Do wyboru są wersje stołów z funkcją rozkładania nawet na długość czterech metrów.

Fot. MEBINFot. MEBINFot. MEBINFot. MEBIN
Dla osób planujących nieco bardziej kameralne spotkania ciekawą propozycją okaże się okrągły stół. Łatwiej się przy nim rozmawia, bo wszyscy siedzą w równej odległości. Tu posiłki i dyskusje szybko się nie skończą!

Fot. MEBINFot. MEBINZarówno do stołu prostokątnego, jak i okrągłego doskonale pasują krzesła Afrodyta, wykonane z litego drewna, tapicerowane elegancką tkaniną obiciową – wzorzystą, lśniąca, w kolorze wanilii lub gładką, brązową. Uwagę zwraca ażurowa dekoracja w górnej części oparcia.

W strefie jadalni przydadzą się też kredens albo serwantka, czyli rodzaj witryn na szkło stołowe. W kolekcji znajdziemy ładne bryły o zaokrąglonych frontach bocznych. Dzięki licznym przeszkleniom pięknie wyglądają w nich kryształowe karafki, posrebrzane cukiernice, ozdobne talerze, wazy itd. Za pełnymi drzwiczkami i w szufladzie można schować mniej atrakcyjne akcesoria obiadowe, od obrusów po sztućce. Serwantki mają charakterystyczną koronę w środkowej części, ozdobioną półokrągłym wycięciem.

Zwolenników klasyki, ale w mniej tradycyjnym wydaniu, powinna zainteresować linia Bari o głębokiej barwie dębu burgundzkiego. To przykład elegancji, lecz dalekiej od pałacowych skojarzeń. Stół jadalniany rozkłada się na ponad trzy metry – wspiera się wtedy na ośmiu solidnych nogach. Inny model, ze wsadami książkowymi, ma po rozłożeniu dwa i pół metra. Do kolekcji dopasowano zestaw zgrabnych krzeseł Roma o tapicerowanych siedziskach i oparciach. Modele z podłokietnikami szczególnie przypadną do gustu gościom w starszym wieku. Krzeseł bez podłokietników zmieścimy za to więcej przy stole.
REKLAMA:

Rolę kredensu czy serwantki z powodzeniem spełni jedna z witryn Bari – podwójnych lub pojedynczych, z przeszkleniami i oświetleniem LED-owym półek. W pobliżu stołu dobrze mieć barek. Polecamy model obrotowy, który podczas przyjęć przestaje być zwykłą półką.

Zarówno w kolekcji Afrodyta, jak i Bari znajdziemy meble do strefy wypoczynkowej salonu, a więc zgrabne stoliki kawowe, szafki i panele RTV, pufy. Powstanie dzięki temu spójna stylistycznie, funkcjonalna przestrzeń.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MEBIN
#czytelnia #wnetrza #w salon #jadalnia #Meble kuchenne

Więcej tematów: