Wiosenny płaszcz dla izolacji – jak zabezpieczyć rurociągi przemysłowe przed kapryśną pogodą?

Podziel się:
Zjawisko potocznie nazywane zimnymi ogrodnikami, czyli nagłe ochłodzenie oraz intensywne opady deszczu w maju, zawsze stanowią pewien papierek lakmusowy dla poprawności projektu oraz wykonania izolacji rurociągów przebiegających na zewnątrz. O czym inżynierowie instalacji i właściciele zakładów przemysłowych powinni pamiętać, aby nie zostać zaskoczonym przez niekorzystne warunki atmosferyczne?

Fot. ParocFot. Paroc
Aby zapewnić poprawne działanie przewodów i urządzeń przemysłowych, niezbędna jest odpowiednia ochrona przed utratą ciepła. A ponieważ nie każdy rurociąg pracuje w przestrzeni zamkniętej, naszym celem jest również zniwelowanie wpływu warunków atmosferycznych, które mogą powodować przenikanie wilgoci w głąb materiału izolującego. Konsekwencją tego niepożądanego zjawiska jest nie tylko obniżenie zdolności termoizolacyjnych, lecz również stopniowa korozja, a nawet całkowite uszkodzenie elementów metalowych.

Aby uniknąć strat energii i kosztów napraw, a zaraz wydłużyć żywotność instalacji, niezbędne jest wykonanie płaszcza. Dobierając odpowiednie rozwiązanie, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka różnych czynników, takich jak temperatura otoczenia oraz planowana temperatura powierzchni, wilgotność powietrza, wiatr czy obciążenia mechaniczne – zarówno te działające tylko na izolację, jak i na płaszcz, na przykład w wyniku ruchu pieszego pracowników.

Co do zasady, w budynkach najczęściej stosuje się stal ocynkowaną, która oferuje dobre parametry mechaniczne oraz przeciwogniowe. W przypadku zastosowań zewnętrznych, zalecamy zastosowanie rozwiązań na bazie aluminium, które dobrze znoszą wpływ warunków atmosferycznych, łatwo dopasowują się do rurociągów o zróżnicowanych średnicach oraz stanowią ciekawszą alternatywę w kontekście kosztowym – wyjaśnia Michał Nękanowicz, ekspert firmy Paroc Polska.

Fot. ParocFot. Paroc

Lżejsze ubranie na wiosnę

Ciekawą alternatywą dla montowanych osobno płaszczy są rozwiązania izolacyjne wyposażone w gotowe pokrycia ochronne. Pod tym względem wiele do zaoferowania ma wełna kamienna – materiał, który ze względu na szeroki zakres temperatur, stosuje się w przypadku nawet najbardziej wymagających rurociągów wysokotemperaturowych. Wyróżniającym się na rynku rozwiązaniem są produkty z serii PAROC Pro, wyposażone w pokrycie typu Clad.

Wchodzące w skład systemu produkty pokryte zostały folią aluminiową wzmocnioną włóknami szklanymi, które zapobiegają mechanicznym uszkodzeniom izolacji. Dodatkowa, odporna na działanie promieni UV warstwa, zapobiega działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych, co zapewnia długotrwałą i bezproblemową eksploatację. Elementy systemu nie osiadają wraz z upływem czasu, więc ich grubość i wysokie parametry użytkowe pozostają niezmienne na przestrzeni lat.

W połączeniu z dedykowaną, odporną na starzenie taśmą butylową, system Clad zapewnia wysoką odporność na obciążenia punktowe oraz optymalne parametry wilgotnościowe. Produkty z serii Paroc Clad oferują współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej (μ) = 200 (MV2 według EN 14303: 2009). Ponadto, zgodnie z instrukcją ITB Nr 401/2004, klasa A2-s1 odpowiada klasyfikacji wyrób niepalny i nierozprzestrzeniający ognia.
REKLAMA:

W pełni wodo- i paroszczelny płaszcz oraz samowulkanizująca się taśma znacząco redukują ryzyko wykraplania się pary wodnej, a co za tym idzie – korozji rurociągu. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie otulin PAROC Pro Section 140 Clad T oraz elementów kolanowych PAROC Pro Segment 140 Clad T, które nie wymagają zastosowania konstrukcji wsporczych – podkreśla Michał Nękanowicz. – Innowacyjne pokrycie może zastąpić tradycyjne blachy stalowe, które niestety nierzadko padają łupem złodziei. Szybki i sprawny montaż poszczególnych elementów ułatwia natomiast taśma samoprzylepna – podsumowuje ekspert Paroc Polska.

Jednoczesna aplikacja produktu termoizolacyjnego połączonego z płaszczem ochronnym pozwala zaoszczędzić czas, miejsce oraz materiały potrzebne do wykonania izolacji. Szybszy montaż to więcej czasu na kolejne prace, a to oznacza dłuższy sezon budowlany.

Może warto więc zapewnić rurociągom lżejsze ubranie na wiosnę?
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#rura #do izolacja #instalacje #paroc #poradnik #Instalacje wodne

Więcej tematów: