Monumentalny basen Gyarmati Dezső w Budapeszcie w systemach ALUPROF

Podziel się:
Gyarmati Dezső Uszoda to jeden z najnowszych obiektów sportowych w Budapeszcie, oddany do użytku zeszłej jesieni. Wyróżnikiem budynku jest monumentalny kształt i prosta, ciemnoszara fasada. W zaprojektowanym przez pracownię Plant and Tecton kompleksie wykorzystano systemy firmy ALUPROF.

Fot. AluprofFot. AluprofFot. AluprofFot. Aluprof

Klasyka po nowemu

Od połowy lat 90. projektanci coraz częściej sięgają po historyzujące motywy, zwłaszcza w architekturze przestrzeni publicznych. Pracownia Plant and Tecton odwołała się do klasyki i dostosowała ją do obecnie panujących trendów. Połączenie to odzwierciedla współczesną architekturę z najwyższej półki.

Wyróżnikiem Gyarmati Dezső Uszoda jest imponująca grafitowa elewacja, będąca mieszanką prostych form. Fasada przywołuje na myśl ciąg kolumn w stylu doryckim, jednak w nowoczesnym, odświeżonym wydaniu. Wszystko dzięki zastosowaniu „plisów” nadających całości lekkości i finezji. Charakterystyczne dla klasycznego porządku ciężkie proporcje, surowość i monumentalizm zostały przełamane łukowym dachem, unoszącym się nad głównym wejściem. Jego kształt nawiązuje do słynnych Term Dioklecjana, które posiadały kolebkowe sklepienia.

Tym, co stanowi o wyjątkowości obiektu, jest zgrabne połączenie estetyki i walorów artystycznych z funkcjonalnością. Budynek, w którym przygotowano trybuny dla 1000 widzów, bufet oraz salę fitness mieści 2 duże baseny. Główny, 10-torowy bezfalowy basen konkursowy o wymiarach 51,5x25 m oraz głębokości 220 cm, jest przystosowany do transmisji telewizyjnych i umożliwia organizację międzynarodowych zawodów pływackich. Na drugim – treningowym 20x10 m o głębokości do 120 cm odbywają się m.in. lekcje pływania dla młodzieży z okolicznych szkół. Niewątpliwą atrakcją jest umiejscowiony na zewnątrz, tuż za linią elewacji od strony południowej, odkryty basen o wymiarach 21x33,3 m i głębokości 200 cm, który stwarza odpowiednie warunki do rozgrywania meczów piłki wodnej.

Fot. AluprofFot. AluprofFot. AluprofFot. Aluprof

Bez kompromisów

Przeszklenia w obiekcie powstały z wykorzystaniem rozwiązań europejskiego dostawcy wysokiej jakości systemów aluminiowych dla budownictwa, odnoszącego sukcesy na całym świecie – firmy ALUPROF SA.

Zastosowane systemy charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami w zakresie izolacyjności, co odgrywa dużą rolę w tego typu obiektach, jak Gyarmati Dezső Uszoda. Elewacja powstała w oparciu o system ścian słupowo-ryglowych MB-SR50N HI o podwyższonej izolacyjności termicznej oraz system okienno-drzwiowy MB-86, który oprócz dobrych parametrów termicznych, wyróżnia także wysoka wytrzymałość profili, umożliwiająca wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze.
REKLAMA:

MB-86 jest odpowiedzią nie tylko na trendy zrównoważonego budownictwa, ale i designu. Szerokość ram okien w widoku od strony zewnętrznej zabudowy jest niewielka, dzięki czemu powierzchnia przeszklenia i ilość wpadającego przez nie światła jest maksymalnie powiększona. Dzięki wysokiej wytrzymałości profili możliwe jest wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze, sprawiającej wrażenie smukłej i lekkiej np. panoramicznych przeszkleń dających wrażenie niczym nieograniczonej przestrzeni – mówi Zbigniew Poraj, Dyrektor Sprzedaży Obiektowej ALUPROF.

Monumentalny basen Gyarmati Dezső w Budapeszcie w systemach ALUPROFFot. AluprofFot. Aluprof
Na uwagę zasługuje także ogromna szklana ściana przestronnego foyer wychodząca na basen sportowy. Przeszklenie wykonano w systemie MB-45, który doskonale nadaje się do konstruowania elementów architektonicznej zabudowy wewnętrznej np. ścianek działowych, gwarantujących bezpieczeństwo użytkownikom.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Aluprof
#okna #wiadomości #okna i drzwi #aluprof

Więcej tematów: