Dachy dwupołaciowe – zalety prostej konstrukcji

Podziel się:
Dachy dwupołaciowe to najczęściej wybierane przekrycie nowoczesnych budynków. Decyduje o tym nie tylko ich uniwersalny i ponadczasowy charakter wpisujący się doskonale w najmodniejsze trendy, ale również jest to rozwiązane polecane w przypadku domów energooszczędnych, a przecież obecnie tylko takie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, można wznosić.

fot. Blachy Pruszyńskifot. Blachy Pruszyński
Dachy dwupołaciowe, inaczej dachy dwuspadowe, jak sama nazwa wskazuje zbudowane są z dwóch połaci, które łączą się w kalenicy. Mogą być symetryczne – w takim przypadku obie połacie są jednakowe i nachylone pod takim samym kątem – lub niesymetryczne. Charakterystycznymi elementami budynków przekrytych takimi konstrukcjami są dwie ściany szczytowe o trójkątnym kształcie. Dachy dwuspadowe są najbardziej utrwalone w polskim krajobrazie, chociaż przybierają dzisiaj nowoczesne, coraz bardziej śmielsze formy, na przykład za sprawą intrygujących pokryć dachowych. Wniosek z tego jest jeden: dachy dwupołaciowe zawsze będą modne!

fot. Blachy Pruszyńskifot. Blachy Pruszyński

Estetyczne dachy dwuspadowe

Oszczędny w formie dach dwuspadowy podkreśla walory domu, jednocześnie doskonale koryguje ewentualne niedociągnięcia elewacji, nie zaburzając proporcji budynku. Zawsze wygląda dobrze, zarówno na domach w stylu minimalistycznym, coraz modniejszych stodołach, jak i klasycznych, dworkowych, piętrowych czy parterowych, niezależnie od usytuowania ich na działce. Co ważne, konstrukcja dachu dwupołaciowego daje pełną swobodę w doborze długości okapów, tym samym decydując o charakterze domu. Wysunięte okapy to zazwyczaj element domów klasycznych. Natomiast nowoczesne, kubiczne budynki są ich pozbawione, tworząc jedną nierozerwalną bryłę.

Praktyczne dachy dwupołaciowe

Dach dwupołaciowy jest łatwy, szybki do wykonania i stosunkowo tani – do jego budowy nie potrzeba tak wiele materiałów, drogich i licznych akcesoriów dachowych jak do realizacji fantazyjnego projektu, powstaje także mało odpadów, co przykłada się na obniżenie kosztów budowy. Mało skomplikowana konstrukcja jest gwarancją solidności wykonania, ponieważ ryzyko popełnienia błędów przez wykonawców jest minimalne. Można go bez problemu wykończyć każdym pokryciem dachowym. Na prostych dachach doskonale sprawdzi się np. blachodachówka panelowa, dzięki której bez zbędnych odpadów, szybko i bezbłędnie ekipa budowlana wykończy połacie. Blachodachówki dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i różnych przetłoczeniach, umożliwiając tym samym osiągnięcie nawet najbardziej wymyślnego efektu i realizację każdej wizji projektanta czy inwestora. Pamiętajmy, aby wybierać pokrycia pochodzące od renomowanych producentów, np. Blachy Pruszyński, ponieważ to gwarancja jakości użytych materiałów, trwałość i bezpieczeństwo przez długie lata. Zaletą dachów dwuspadowych jest także to, że bardzo dobrze odprowadzają z połaci śnieg i wodę, nie mają też żadnych zakamarków, w których mogłyby zalegać liście czy inne zanieczyszczenia nanoszone przez wiatr.
REKLAMA:

Funkcjonalne dachy dwupołaciowe

Dach dwuspadowy daje możliwość łatwego doświetlenia poddasza za pomocą okien dachowych, a także elewacyjnych (które są tańsze niż okna dachowe) montowanych w ścianach szczytowych. Umożliwia także swobodną aranżację poddasza dostosowaną do potrzeb domowników, gdyż przestrzeń ograniczona jest tylko przez dwa skosy, oczywiście pod warunkiem, że ścianka kolankowa ma odpowiednią wysokość. Jeśli wynosi ona 1 m, to zazwyczaj pomieszczenia na poddaszu mają wysokość 2,1 m, a to sprawia, że powierzchnia użytkowa ostatniej kondygnacji jest równa dwóm trzecim powierzchni parteru. Oczywiście ściankę kolankową można podnieść, ale uważajmy, aby nie zaburzyć proporcji budynku. Ważny jest także kąt nachylenia połaci, szczególnie gdy na poddaszu zaprojektowano pokoje. Im jest on większy, tym wysokość pomieszczeń jest większa. Zazwyczaj we współczesnych domach z poddaszem użytkowym kąt nachylenia połaci wynosi ok. 35-45o.

fot. Blachy Pruszyńskifot. Blachy Pruszyński

Ciepły dach dwuspadowy

Prostota dachu dwuspadowego idzie w parze z energooszczędnością, która jest nie tylko modna, ale także wymuszona obowiązującymi przepisami i normami. Dachy dwupołaciowe doskonale wpisują się więc w dzisiejsze wymagania, gdyż zwartą bryłę domu łatwiej i skuteczniej ocieplić, a do jej ogrzania nie potrzeba dużo energii. Mała powierzchnia dachu, to też małe straty ciepła przez tę powierzchnię. Poza tym dach dwuspadowy to doskonałe miejsce na montaż paneli fotowoltaicznych.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Blachy Pruszyński
#czytelnia #dachy #blachy_pruszynski #dach #Konstrukcje dachowe

Więcej tematów: