Inwestowanie na rynku nieruchomości - jak znaleźć prawdziwą perełkę?

Podziel się:
Pomimo pandemii rynek nieruchomości wciąż ma się dobrze i stale rośnie w siłę. To sprawia, że inwestowanie na rynku nieruchomości staje się coraz lepszym sposobem na bezpieczne ulokowanie kapitału nie tylko dla osób działających w branży od wielu lat.

Fot. Horyzont InwestycjiFot. Horyzont Inwestycji
Już w pierwszym kwartale 2021 roku powróciła wysoka aktywność na rynku mieszkaniowym. Z czerwcowego raporty NBP wynika, że do użytku oddano rekordową liczbę mieszkań – o 7,4% więcej niż w roku ubiegłym. Wzrosły też ceny transakcyjne na rynku wtórnym, a wartość wypłat nowych kredytów mieszkaniowych wyniosła 17,4 mld zł, czyli o 1,2 mld (7,5%) więcej niż w ubiegłym kwartale.

Jeśli spojrzeć na ostatni kwartał ubiegłego roku, okazuje się, że wynajem mieszkań jest najbardziej opłacalną formą lokowania kapitału. W porównaniu do lokat bankowych czy inwestycji w obligacje skarbowe, pozwala osiągnąć zdecydowanie większe zyski – informuje Marcin Kuryło, ekspert z Horyzontu Inwestycji. Obserwujemy, że zarabianie na nieruchomościach staje się coraz bardziej popularne. Inwestorzy już nie tylko interesują się mieszkaniami czy domami, ale także chętniej angażują się także w np. projekty deweloperskie.- dodaje ekspert Horyzontu Inwestycji.

Inwestowanie na rynku nieruchomości - okazja czyni inwestora

Inwestowanie w nieruchomości powinno opierać się na wszechstronnym zrozumieniu rynku, wraz z rzetelną oceną własnych zasobów finansowych i celów. Cena zakupu jest niezwykle ważna i to na jej podstawie warto zrobić wstępny rekonesans oraz odsiać nieruchomości, za które sprzedawca chce zbyt wygórowaną cenę. Oczywiście w grę wchodzą też negocjacje, więc jeśli trafia się perełka, która nieznacznie wykracza poza maksymalny budżet, można spróbować się targować. Jak tłumaczy Paweł Kuczera z Horyzontu Inwestycji - Na dobrej inwestycji zarabia się już w momencie zakupu, przez co tak ważne jest, aby kupić nieruchomość poniżej ceny rynkowej.

Fot. Horyzont InwestycjiFot. Horyzont Inwestycji

Kalkulacja dla zminimalizowania ryzyka

Odpowiednio przeprowadzona kalkulacja pozwala zminimalizować ryzyko słabego zwrotu z inwestycji i oszacować zyski. Pod uwagę należy wziąć cenę zakupu, koszt remontu lub home stagingu, opłaty notarialne czy podatek od sprzedaży – wszystko, za co przyjdzie zapłacić inwestorowi zanim znajdzie kupca. Mając szacunkowe koszty, wystarczy dołożyć do kalkulacji czas i energię potrzebną na przygotowanie mieszkania i na tej podstawie ocenić, czy finalny zysk będzie dla nas zadowalający.

Stan techniczny mieszkania

Żaden inwestor nie chce dać się zaskoczyć zakupem nieruchomości, która przekroczy budżet założony na remont mieszkania. Oceny stanu technicznego można dokonać samodzielnie, ale do tego potrzeba sporej wiedzy. Lepszym rozwiązaniem są oględziny mieszkania wraz ze specjalistą, który wie, na co zwrócić uwagę. Niektóre usterki mogą być nie tylko kosztowne w naprawie, ale i czasochłonne – lepiej się przed tym zabezpieczyć.

Potencjał nieruchomości

Zakup nieruchomości w wyjątkowo atrakcyjnej cenie nie zawsze musi przynieść duże zyski, zwłaszcza jeśli źle określimy grupę odbiorców. Lokalny potencjał pozwala określić kto i dlaczego chciałby wynająć lub kupić mieszkanie. Podniesienie wartości nieruchomości do klasy premium nie ma sensu, jeśli zainteresowanymi będą wyłącznie studenci.

Inwestowanie na rynku nieruchomości wymaga znajomości potrzeb potencjalnego kupca.
REKLAMA:

Inwestowanie na rynku nieruchomości, czyli zarabianie na poważnie

Wiele czynników wpływa na udaną inwestycję, jednak to inwestor musi wykazać się wiedzą i znajomością rynku, aby bezpiecznie ulokować kapitał.

Doświadczenie można zdobyć na dwa sposoby: ucząc się na własnych błędach (co może być kosztowne) lub czerpać wiedzę od najlepszych z branży. Przydatne będą zdolności do analitycznego myślenia, umiejętna obserwacja rynku i cierpliwość. Decyzje podejmowane pochopnie nie muszą – ale mogą – prowadzić do strat finansowych, zawsze warto odłożyć emocje na bok i dokonać chłodnej analizy. - reasumuje Michał Chimko z Horyzontu Inwestycji.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Horyzont Inwestycji
#czytelnia #finanse #prawo #nieruchomości

Więcej tematów: