Kärcher wsparł czyszczenie ostatniego budynku zaprojektowanego przez twórcę Bauhausu - Waltera Gropiusa

Podziel się:

Czyszczenie huty szkła, tak zwanej "Szklanej Katedry" w Ambergu

Ostatni budynek zaprojektowany przez słynnego architekta Bauhausu Waltera Gropiusa znajduje się na obrzeżach Ambergu w Niemczech. Tak zwana "Glaskathedrale", czyli "Szklana Katedra", której betonowy, dwuspadowy dach przez dziesięciolecia był narażony na działanie czynników atmosferycznych oraz osadzanie się zanieczyszczeń takich jak: glony, porosty i mchy, teraz został dokładnie wyczyszczony. Aby tego dokonać zaangażowano profesjonalnych wspinaczy, którzy  zeszli na linach z wierzchołka dachu i przy użyciu urządzeń wysokociśnieniowych z podgrzewaniem wody marki Kärcher oczyścili całą tę ogromną powierzchnię.

W ramach mecenatu kultury firma  Kärcher nieodpłatnie podjęła się wsparcia w czyszczeniu zabytkowego dachu huty szkła w Ambergu. Działania firmy obejmowały także  czyszczenie testowe i opracowanie ogólnych zaleceń dotyczących czyszczenia, które uwzględniają szczególne cechy wrażliwej struktury zabytkowego budynku. Zabrudzenia były usuwane za pomocą gorącej pary wodnej, bez użycia środków chemicznych.

WISAG – firma, która zajmowała się czyszczeniem budynku, po przetestowaniu wielu różnych metod usuwania zabrudzeń, wybrała technologię Kärcher, ponieważ efekty czyszczenia sposobem zaproponowanym przez lidera rynku, były najlepsze.

"Jesteśmy bardzo wdzięczni firmie Kärcher za kompetentne podejście i określenie właściwej procedury czyszczenia, a także za dostarczoną technologię" - mówi Walter Fischer, kierownik projektu w Kristall-Glasfabrik Amberg GmbH.

Ukończenie prac na czas było ważne, ponieważ można je wykonać tylko w określonym, bardzo krótkim, czasie. Zbiornik do topienia szkła w hucie działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wymaga on jedynie odnawiania co dziesięć lat. To właśnie z takiej okazji skorzystano, by przeprowadzić czyszczenie. Walter Gropius zaprojektował budynek w taki sposób, aby ciepło ze zbiornika wydostawało się przez otwory w dachu, sprawiając, że, gdy huta pracuje, nie jest możliwe przebywanie na dachu i wykonywanie tam jakichkolwiek prac czyszczących.

"Glaskathedrale", czyli "Szklana Katedra" w Ambergu

Huta szkła w Ambergu jest ostatnim budynkiem zaprojektowanym przez założyciela Bauhausu - Waltera Gropiusa. Wysoka nawa w kształcie litery A o długości 100 m mieści piec szklarski. Jest on połączony z budynkami do obróbki szkła, pakowania i wysyłki gotowych produktów.

Walter Gropius był założycielem i dyrektorem bardzo  wpływowej na całym świecie szkoły rzemiosła, sztuki użytkowej i architektury - Bauhaus, którą założył w 1919 roku w Weimarze.

Mecenat kulturalny firmy Kärcher

W ramach programu sponsoringu kulturalnego, producent urządzeń czyszczących -firma Kärcher wyczyściła już ponad 160 zabytków na całym świecie. Należą do nich, między innymi: kolumnada na Placu Świętego Piotra w Rzymie, posąg Chrystusa w Rio de Janeiro, 3300-letni obelisk w Paryżu i głowy prezydentów USA na Mount Rushmore, a także Brama Brandenburska w Berlinie i pomnik Bismarcka w Hamburgu. Czyszczenie zawsze odbywa się w ścisłej współpracy z właścicielami i organami odpowiedzialnymi za ochronę zabytków.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Kärcher
#wiadomości #narzędzia #maszyny #karcher

Więcej tematów: