​Drzwi bezprzylgowe – co to takiego?

Podziel się:

Z pewnością świetnie znasz standardowe rozwiązanie, jakim są klasyczne drzwi przylgowe. Takie modele posiadają tak zwaną przylgę (felc), która po zamknięciu drzwi nachodzi na ościeżnicę i ścianę. Drzwi przylgowe mają dodatkowo widoczne zawiasy, które są nie tylko elementem funkcjonalnym, ale często także dekoracyjnym. Czym od takich klasycznych drzwi różnią się nowoczesne drzwi bezprzylgowe? Jak sama nazwa mówi, jest to rozwiązanie pozbawione felcu. Po zamknięciu drzwi bezprzylgowe tworzą jednolitą płaską powierzchnię ze ścianą i ościeżnicą. Dodatkowo w wielu przypadkach drzwi bezprzylgowe mają niewidoczne, ukryte w ścianie zawiasy. Choć na rynku znajdziesz także modele bezprzylgowe z widocznymi zawiasami.

Czym różnią się drzwi bezprzylgowe od przylgowych?

  • Najbardziej oczywistą różnicą jest brak przylgi i możliwość stworzenia jednolitej, zlicowanej ze ścianą powierzchni.

  • Drzwi bezprzylgowe wymagają nieco bardziej skomplikowanego montażu.

  • Konstrukcja drzwi bezprzylgowych pozwala optycznie powiększyć wnętrze. Szczególnie jeśli postawisz na model w tym samym kolorze co ściana.

  • Nowoczesne drzwi bezprzylgowe są zwykle nieco droższe od klasycznych modeli z przylgą.

  • Dużą zaletą jest także możliwość zastosowania ukrytej w ścianie i niewidocznej ościeżnicy.

W jakich aranżacjach wnętrz warto postawić na drzwi bezprzylgowe?

Wewnętrzne drzwi bezprzylgowe bardzo często określane są jako modele minimalistyczne. Sięgają po nie najczęściej miłośnicy nowoczesnych wnętrz loftowych lub industrialnych. Świetnie sprawdzają się jednak także w innych aranżacjach inspirowanych nowoczesnym minimalizmem: na przykład we wnętrzach skandynawskich lub aranżacjach japandi.

​Wybieramy klamki do drzwi bezprzylgowych

Wybór klamek do nowoczesnych drzwi bezprzylgowych podyktowany jest często kilkoma uniwersalnymi zasadami. Czym kierować się przy wyborze klamki do nowoczesnej aranżacji z drzwiami bezprzylgowymi?

Kluczowy jest oczywiście styl i kolor drzwi. Najbardziej uniwersalny wybór w nowoczesnych aranżacjach to klamki czarne, białe, srebrne, szare czy antracytowe. Takie kolory klamek idealnie wpisują się w wiele aranżacji inspirowanych minimalistycznymi trendami. W zależności od tego, jaki efekt aranżacyjny chcesz osiągnąć, postaw na klamki w kolorze drzwi lub modele z nimi kontrastujące. Klamki do drzwi w tym samym kolorze co skrzydło pomogą Ci optycznie powiększyć wnętrze i stworzyć wizualnie lekką i nowoczesną aranżację. Z kolei klamki w kontrastujących kolorach są ciekawym dodatkiem, który przełamie monotonne tło.

Przy omawianiu kwestii estetycznych, warto wspomnieć także o kształcie klamki, a konkretnie kształcie rozety. W nowoczesnych wnętrzach dominują rozety kwadratowe. Są też jednak aranżacje, w których świetnie sprawdzą się klamki okrągłe. Kształt rozety dopasuj do innych dodatków w pomieszczeniu. Jeśli w aranżacji dominują obłe i zaokrąglone kształty, doskonale uzupełnią ją klamki okrągłe. Analogicznie, jeśli w pomieszczeniu królują kąty proste i geometryczne kształty, postaw na klamki z kwadratową rozetą.

Z czego są zrobione klamki do drzwi bezprzylgowych? Większość dostępnych na rynku klamek wykonana jest z trwałych materiałów takich jak stal nierdzewna, aluminium czy mosiądz. Materiał, wielkość i konstrukcja klamki powinny być dopasowane do wielkości i ciężaru skrzydła. Masywne i stosunkowo ciężkie drzwi wymagają odpowiednio dużej klamki z trwałego materiału. W przypadku lekkich drzwi możesz pozwolić sobie na nieco mniejsze i lżejsze klamki aluminiowe.

Nie zapomnij także o dopasowaniu koloru klamki do zawiasów. Jeśli masz drzwi bezprzylgowe z widocznymi zawiasami, postaw na klamki w kolorze okuć. Nie musisz się tym przejmować, jeśli masz drzwi bezprzylgowe z ukrytymi zawiasami.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#drzwi #czytelnia #okna i drzwi #promowany #Klamki, zamki, akcesoria #materiał partnera

Więcej tematów: