Systemy asekuracji dachowej - czym są i jakie mają zastosowanie?

Podziel się:

Pracownicy wykonujący swoje obowiązki na dużych wysokościach muszą mieć zapewnioną właściwą ochronę przed ewentualnym upadkiem. Umożliwiają ją tak zwane systemy asekuracyjne, które skutecznie zabezpieczają załogę przed wypadkami zagrażającymi ich zdrowiu, a nawet życiu. To kompleksowe rozwiązania opierające się na fachowej wiedzy i sprawdzonych technikach bezpieczeństwa pracy. Sprawdź, czym charakteryzują się profesjonalne systemy asekuracji i gdzie znajdują one zastosowanie!

system zapewniający bezpieczeństwo pracy na wysokości

Czym są asekuranty dachowe?

Systemy asekuracyjne to nic innego, jak oprzyrządowanie dachu i elementów konstrukcyjnych montowane na stałe celem zabezpieczenia ludzi przed upadkiem z wysokości. Przepisy Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy mówią jasno, że każdy z pracowników wykonujących obowiązki na wysokości wynoszącej powyżej 1 m od poziomu podłogi, musi być wyposażony w kompletny system ochrony przed upadkiem, na który składają się zarówno środki ochrony indywidualnej (kask, szelki, uprząż itp.), jak i systemy zbiorcze montowane na konstrukcji (barierki, punkty asekuracyjne itp.).

Systemy asekuracyjne mogą niejako kojarzyć się z osprzętem do wspinaczki wysokogórskiej. Nic w tym dziwnego, bowiem pełnią one podobną funkcję i można powiedzieć, że czerpią z siebie nawzajem, a pracownicy wysokościowi muszą posiadać niemalże tyle zdolności, co alpiniści. Nie oznacza to jednak, że dziedziny te są w pełni tożsame - systemy asekuracyjne przystosowane są tak, aby zapewnić w pełni bezpieczne przemieszczanie podczas robót budowlanych czy konserwacyjnych. Natomiast poruszanie się w naturalnym, trudnym terenie górskim wymaga nieco innych rozwiązań.

mężczyźni stosujący środki ochrony indywidualnej w pracy na wysokości

Jaki osprzęt znajdziemy w systemach asekuracji dachowej?

W zależności od charakterystyki budynku i/lub konstrukcji system asekuracyjny może składać się z nieco innego osprzętu. Do najczęściej stosowanych zabezpieczeń można zaliczyć:

  • barierki i poręcze ochronne,
  • liny asekuracyjne,
  • punkty asekuracyjne (kotwiące),
  • schody i płytki dachowe,
  • siatki asekuracyjne,
  • akcesoria osobiste — uprzęże i szelki bezpieczeństwa, kaski, liny, karabińczyki, klamry itd.

Warto pamiętać, że nawet najlepsze systemy asekuracyjne mogą zawieść, jeśli pracownicy będą ignorować zasady BHP. Dlatego też równie ważne są regularne szkolenia z zakresu ochrony przed upadkiem z wysokości i stanowczo można je zaliczyć w poczet zabezpieczeń.

Rodzaje systemów asekuracji przed upadkiem z wysokości

Nie ma jedynego uniwersalnego systemu asekuracyjnego. Natomiast każdy z nich skutecznie chroni przed upadkiem z wysokości, jeżeli jest poprawnie dopasowany do rodzaju płaszczyzny czy charakteru prac. Wyróżnia się:

Systemy pionowe

Są to systemy oprzyrządowania chroniące przed upadkiem z wysokości podczas prac na powierzchniach pionowych. Ich celem jest umożliwienie pracownikowi swobodnego poruszania się w górę i w dół przy jednoczesnym stałym przytwierdzeniu do systemu asekuracyjnego. Najczęściej są to liny lub specjalne sztyce - wyciągi.

Zastosowanie: zabezpieczenie drabin, ścian budynków, wież, konstrukcji czy pionowych ciągów komunikacyjnych.

Systemy poziome

Są to systemy asekuracyjne chroniące przed upadkiem z wysokości podczas prac na wysoko położonych powierzchniach poziomych. Montowane są tak, aby umożliwiać pracownikom przemieszczanie się wzdłuż nich przy jednoczesnym stałym kontakcie z systemem. Mogą to być zarówno barierki, jak i systemy linowe.

Zastosowanie: zabezpieczenia na dachach płaskich oraz stromych, platformach, balkonach, płaskich elementach konstrukcji stalowych i betonowych.

Systemy asekuracji linowej

Szczególnym rodzajem systemów poziomych są systemy linowe. Ich zasada działania jest prosta: stalowe liny asekuracyjne rozpięte są na całej powierzchni pomiędzy słupkami kotwiczenia, tworząc trasy, wzdłuż których pracownicy mogą się swobodnie poruszać. Każdy z nich jest przypięty do systemu za pomocą specjalnej uprzęży z wózkiem. Poruszanie się na całej rozpiętości systemu linowego w trakcie pracy nie wymaga od pracowników konieczności przepinania, natomiast stalowa lina amortyzuje wstrząs podczas upadku i ogranicza odległość, na którą może przemieścić się pracownik.

Punkt kotwiczenia

Ostatnim rodzajem systemów asekuracji dachowej są punkty asekuracyjne, do których przypinają się pracownicy. Punkty mocowane są zazwyczaj na stałe do elementów konstrukcyjnych. Z racji zajmowania niewielkiej ilości miejsca są bardzo uniwersalne i mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na inne systemy.

Warto mieć na uwadze, że każdy z systemów asekuracji może występować w kilku wariantach, a jego mocowanie powinno być dostosowane do materiału podłoża (przykładowo: inne mocowanie do blachy trapezowej, a inne do betonu). Zastosowanie nieprawidłowych systemów mocowania asekuracji może zwiększyć ryzyko upadku pracownika.

pracownicy na dachu

Zastosowanie systemów asekuracji dachowej

Systemy asekuracji dachowej znajdują zastosowanie w wielu obszarach budownictwa wymagających pracy na wysokości, między innymi:

  • podczas montażu elementów konstrukcyjnych i instalacji dachowych,
  • w pracach wykończeniowych,
  • w pracach konserwacyjnych i remontowych,
  • podczas odśnieżania dachów,
  • podczas inspekcji i badań technicznych.

Dachowe systemy asekuracyjne - Podsumowanie

Każda praca na wysokości obarczona jest ryzykiem upadku. Aby ograniczyć je do minimum, stosuje się profesjonalne systemy asekuracyjne. Są one kluczowym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo pracy na wysokich pułapach. Warto pamiętać, że są one obowiązkowym wyposażeniem według Przepisów Ministra Infrastruktury. Dachowe systemy asekuracyjne skutecznie minimalizują ryzyko wypadków przy pracy. Dzięki ich zastosowaniu, z roku na rok ilość przykrych zdarzeń spowodowanych upadkiem ustawicznie maleje. Systemy asekuracji dachowej to ochrona życia i zdrowia Twoich pracowników!

 

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #zabezpieczenia dachów #ochrona #Dachy #Zabezpieczenia dachów #materiał partnera

Więcej tematów: