Czym są dwuteowniki? Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Podziel się:

Dwuteowniki i teowniki to prawdziwi „twardziele” wśród materiałów konstrukcyjnych. Ich wytrzymałość i sztywność sprawiają, że są nieodzowne w budownictwie, przemyśle i wielu innych dziedzinach, jak na przykład w budowie maszyn. Dowiedz się, dlaczego są to tak istotne produkty w wielu zastosowaniach!

Czym jest dwuteownik stalowy

Dwuteowniki stalowe, czyli kształtowniki o charakterystycznym profilu w kształcie litery „H”. To przede wszystkim podstawowy element wielu konstrukcji. Powstają w procesie gorącego walcowania stali i znajdują szerokie zastosowanie zarówno w budownictwie, jak i przemyśle. 

Dzięki swojej wytrzymałości i uniwersalności są wykorzystywane do budowy mostów, hal, budynków, a także w przemyśle maszynowym. Doskonałym przykładem mogą być tutaj powszechnie stosowane dwuteowniki IPE 240 lub dwuteowniki IPE 160. Waga tych wyrobów będzie zróżnicowana, w zależności od ich średnicy i długości. 

Różne rodzaje dwuteowników, takie jak stalowe i aluminiowe, różnią się wymiarami, właściwościami i znajdują zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Sprawdźmy, z jakimi rodzajami tych produktów mamy do czynienia:
- HEB (franc. Haut Epaisseur à Largeur Etendue Beaumont) – obecnie najbardziej popularny rodzaj dwuteownika o dosyć szerokich półkach w stosunku do pionowej stopki, zapewniający dużą sztywność i nośność; znajduje zastosowanie w konstrukcjach nośnych budynków, mostów, wiaduktów i hal przemysłowych,
- HEA (franc. Haut Epaisseur Normal) – dwuteownik o standardowej szerokości półek, mniej sztywny niż bliźniacze HEB, jednak posiadające mniejszą masę całkowitą; jest stosowany w konstrukcjach o mniejszych obciążeniach, takich jak budynki jedno- i dwukondygnacyjne, stropy i schody,
- HEM (franc. Haut Epaisseur Moyenne) – dwuteownik o węższych półkach, również o najmniejszej masie, przez co jest stosowany w konstrukcjach o niewymagających obciążeniach, takich jak elementy dachowe i regały,
- IPN (I Profil Normal) – dwuteownik symetryczny, który w przekroju wzdłużnym przypomina literę „I”; generalnie jest mniej sztywny niż HEB, HEA i HEM, ale łatwiejszy w obróbce; stosowany w konstrukcjach o mniejszych obciążeniach, takich jak okna, drzwi i słupy.

Rodzaje dwuteowników stalowych

Dwuteowniki, szczególnie te pochodzące od renomowanych producentów, to niezwykle solidne elementy konstrukcyjne, idealne do przenoszenia dużych obciążeń. Ich wytrzymałość połączona z łatwością obróbki sprawia, że są niezwykle uniwersalne. Dowodem na to jest dość rzadko stosowany dwuteownik IPE 500, jednak mający stałych odbiorców.
Odpowiedni wybór dwuteowników to kluczowy element każdego przedsięwzięcia budowlanego. Ich jakość ma bezpośredni wpływ na trwałość, bezpieczeństwo i efektywność całej konstrukcji.

Każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia, nawet przy wyborze standardowych elementów, takich jak dwuteowniki stalowe o długości 2, a nawet 3 metrów, które wymagają specjalnych warunków transportu. Więcej konkretnych informacji o takich dwuteownikach można znaleźć na stronie czołowego dostawcy wyrobów stalowych Moris.

Gdzie stosowane są teowniki typu „T”?

Wytrzymałość dwuteowników sprawia, że są one wykorzystywane w wielu konstrukcjach. Służą zarówno do wzmacniania elementów budynków, takich jak ściany czy drzwi, jak i do budowy ram maszyn. Dla przykładu, dwuteowniki  IPE 240, poddane obróbce na gorąco, są szczególnie popularne w przemyśle maszynowym. 

Ponadto dwuteowniki znajdują zastosowanie jako belki stropowe, nadproża czy elementy konstrukcji dachowych. A dokładniej?
- dachy – z dwuteowników można budować krokwie, czyli belki skośne podtrzymujące więźbę dachową,
- różnego rodzaju wzmocnienia w przemyśle budowy maszyn oraz budownictwie – służą do wzmacniania ścian, bram, okien, a także drzwi,
- ramy maszyn i urządzeń, głównie z zastosowaniem dwuteowników 160 ukształtowanych w technologii na gorąco,
- elementy konstrukcyjne – dwuteowniki są popularne jako belki stropowe, nadproża drzwiowe i okienne, słupy, podpory, elementy szkieletów budynków.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #materiały konstrukcyjne #narzędzia #maszyny #profil #budowa #przemysl #materiał partnera

Więcej tematów: