newsletter reklama projekty domów forum
piątek 16 kwietnia 2021
21.02.2018r...

Nieoczywiste kryteria wyboru agregatów chłodniczych

Konieczność dobrania właściwej mocy jest oczywista, a przy wsparciu merytorycznym ekspertów można nawet dość łatwo zdecydować się na konkretny typ urządzeń chłodniczych. Warto jednak pamiętać, że pewne kryteria są znacznie mniej oczywiste, a ich znaczenie wcale nie musi być małe.
Fot. Darpin
Fot. Darpin

Wykończenie obudowy

Najlepszym i najtrwalszym sposobem wykończenia obudowy urządzeń chłodniczych jest malowanie proszkowe. To proces, w którym sucha farba, której cząstki są naładowane elektrycznie, jest przyciągana do powierzchni metalowej obudowy. Po obróbce takiej warstwy powstaje trwała, odporna na obicia i całkowicie niewrażliwa na korozję warstwa ochronna. Na http://www.darpin.pl/ doskonale widać, że malowanie proszkowe pozwala na uzyskanie estetycznych powłok lakierniczych. Ich dodatkową zaletą jest praktycznie pełna odporność na działanie czynników zewnętrznych.
Zredukowany poziom hałasu

Agregaty chłodnicze nie są urządzeniami cichymi, a jednak im niższy poziom natężenia emitowanego hałasu, tym lepiej. Dotyczy to w oczywisty sposób maszyn pracujących wewnątrz pomieszczeń, ale coraz częściej zwraca się także uwagę na korzyści wynikające ze stosowania wyciszonych agregatów na zewnątrz. Sama możliwość wyciszenia obudowy nie jest dostępna u wszystkich producentów. Wybór tej opcji wiąże się z wyższym kosztem zakupu, ale nie wpływa na koszty związane z eksploatacją agregatów.
--
REKLAMA:
--

Obudowa przystosowana do rozbudowy

Obudowa wszystkich urządzeń chłodniczych, od szaf sterujących po różnego rodzaju osłony, musi być trwała, odporna na działanie szkodliwych czynników, ale także powinna dawać możliwość modernizacji i rozwoju systemu chłodniczego. Fachowo mówi się o „kolektorowaniu” większej ilości urządzeń. Aby było to technicznie możliwe w ramach starej obudowy, musi ona zapewniać możliwość montażu podzespołów i ich stabilnego zamocowania, a w przypadku szaf kontrolnych musi być również możliwość wyprowadzenia dodatkowych wskaźników i przełączników na panel przedni.
Odzysk ciepła

W niektórych przypadkach dodatkowe korzyści mogą wynikać z instalacji podzespołów odzyskujących ciepło w celu na przykład podgrzania wody użytkowej. Nie ma raczej szans na jej ogrzanie do docelowej temperatury, jednak oszczędność energii wynikająca z przynajmniej częściowego jej podgrzania może uzasadniać koszty poniesione na zakup i montaż dodatkowych wymienników. Z przyczyn technicznych nie w każdym urządzeniu chłodniczym da się tę funkcję zrealizować, natomiast warto mieć taką możliwość na względzie przy projektowaniu instalacji.

źródło: Materiał partnera

Artykuły podobne:

d