Wykończenie brzegów tarasu

Podziel się:
Odpowiednie wykończenie brzegów tarasu to gwarancja wieloletniego użytkowania. Analizując awarie tarasów, czy balkonów, dochodzimy do wniosku, że najczęściej problemy zaczynają się właśnie od destrukcji brzegów.

Fot. RenoplastFot. Renoplast
Dzieje się tak bez względu na to w jakiej technologii konstrukcja została wykonana. Brzegi balkonu czy tarasu są w największym stopniu narażone na oddziaływanie czynników zewnętrznych. W strefie brzegowej wilgoć w warstwach podposadzkowych jest na najwyższym poziomie. Wysoki poziom wilgoci w połączeniu ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi powoduje, że większość dotychczas przyjmowanych rozwiązań nie zdaje egzaminu.

Fot. RenoplastFot. Renoplast
Ze względu na problemy powstające na brzegach tarasu coraz większą popularność zyskuje posadzka podniesiona-wentylowana. W tym przypadku wykonanie balkonu czy tarasu polega na układaniu posadzki z płyt kamiennych, betonowych oraz ceramicznych (grubowarstwowych na specjalnie wykonanych podkładach). Dla tego rodzaju posadzki wybiera się podkład złożony z wylewki cementowej, a na niej układa się warstwę izolacji przeciw wodnej. Izolacja może zostać wykonana również z zaprawy uszczelniającej lub bitumicznych mas KMB.

* W przypadku wykonania izolacji z zaprawy uszczelniającej musi być wyraźna zgoda producenta

Wieloletnia żywotność tarasy czy balkonu możliwa jest m.in. dzięki podkładkom. Ich konstrukcja pozwala na zostawienie szczelin pomiędzy płytkami (1,5-2 mm.) przez które woda spływa na warstwę izolacji. Następnie dzięki właściwie uformowanemu spadkowi do okapu, a ostatecznie na zewnątrz balkonu czy tarasu.

Fot. RenoplastFot. Renoplast
Najczęściej izolacje wykonywane są z papy asfaltowej, membrany PVC lub EPDM.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie wykończenie brzegów tarasu. Efektem prac wykończeniowych powinno być swobodne odprowadzanie wody poza posadzkę, przy jednoczesnym zapewnieniu stabilizacji płyt w strefie okapu. Ze względu na brak sztywnego oparcia dla płytek w tej strefie, początkowo przesuwają się, a z biegiem czasu cała posadzka, prowadząc do jej destabilizacji.

W tej chwili jedynym producentem na polskim rynku, który ma w ofercie profile okapowe do wykończenia brzegu tarasowego jest firma Renoplast.

Wykończenie brzegów tarasu
Profil okapowy do tarasu W30 Renoplast fot. Renoplast

Najczęściej wykorzystywane profile okapowe to W30 i W30R. Jest jedna różnica między tymi produktami. Profil W30R ma możliwość systemowego montażu haka rynnowego, a profil W30 jej nie posiada.

Wymienione profile okapowe wykonano z aluminium pokrytego warstwami, które zapewniają ochronę antykorozyjną oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych (zmienne warunki pogodowe). Ich budowa powoduje, że woda jest swobodnie "odprowadzana" na zewnątrz tarasu.

Natomiast, gdy główne otwory odwaniające zostaną zanieczyszczone to wodę na zewnątrz "odprowadzą" otwory przelewowe. Jest to sygnał, że należy wyczyścić przestrzeń pod posadzką wzdłuż tarasu.

Wykończenie brzegów tarasu
Okapnik tarasowy W30R Renoplast fot. Renoplast

Dzięki temu, że izolacja mocowana do profili okapowych W30 i W30R opada kilka centymetrów poniżej poziomu ułożenia, wyeliminowany zostaje problem podciekania spływającej wody.

Fot. RenoplastFot. Renoplast
Firma Renoplast oferuje kompletne rozwiązania, oprócz profili prostych dostępne są profile narożne, łączniki oraz odbojniki przyścienne:

Fot. RenoplastFot. Renoplast

Zobacz także:










REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MATERIAŁ PARTNERA
#ogrody #poradnik #Balkony, tarasy

Więcej tematów: