Ceny gazu w Polsce – dlaczego nie można ich przewidzieć?

Podziel się:
Polski rynek gazu doświadczył w ostatnich kilkunastu miesiącach zawirowań, które sprawiły, że niska cena gazu ziemnego przeszła na dobre do historii. Dotyczy to zarówno odbiorców indywidualnych, jak i firm gastronomicznych, instytucji publicznych czy przemysłu. Jakie są prognozy dla cen gazu w Polsce?

Fot. Heat DecorFot. Heat Decor

Znaczenie gazu

Gaz jest używany nie tylko do ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Korzysta z niego również przemysł – głównie chemiczny. Z gazu wytwarza się w dużych ilościach: amoniak, acetylen, sadzę czy wodór. Gaz ziemny wykorzystuje się również do produkcji: metanolu, alkenów, kwasów karboksylowych, szkła i plastiku.

Rocznie Polska zużywa nieco ponad 20 mld m3 tego surowca. Według danych z GUS, w 2020 przemysł był odpowiedzialny za aż 44,7% zużycia. W Polsce na jedną osobę w 2020 roku wyniosło ono:
• 6 031 kWh – w miastach
• 10 235 kWh – na wsiach
REKLAMA:

Skąd mamy gaz?

Połowę naszego zapotrzebowania na gaz zaspokajały do niedawna dostawy z Rosji przez gazociąg jamalski. Polska sprowadza również gaz rewersem z terytorium Niemiec, a także poprzez gazoport im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Wybudowane niedawno połączenie gazowe z Litwą pozwala nam sprowadzać gaz odbierany przez Litwinów z ich pływającego gazoportu.

Największa spółka gazowa w Polsce PGNiG posiada również własne złoża, które eksploatuje. 1,4 mld m3 gazu ziemnego zapewniają nam złoża norweskie, a 3,7 mld m3 pochodzi ze złóż zlokalizowanych na terenie Polski. Krajowe złoża zaspokajają 20,5% zapotrzebowania. Na przyszłe ceny surowca wpłynie na pewno uruchomienie gazociągu Baltic Pipe, zaplanowane jeszcze na ten rok.

Ceny gazu w Polsce

- Dokładna odpowiedź na pytanie czy Baltic Pipe faktycznie wpłynie na obniżenie opłat za gaz w Polsce jest jednak obecnie niemożliwa ze względu na chaos oraz niepewność jakie panują na rynkach – komentuje Krzysztof Triszewski, dyrektor techniczny Heat Decor - Dla przyszłości gazu i jego cen ma znaczenie podejście polskiego rządu, który zdecydował się regulować ceny gazu, niezależnie od cen rynkowych aż do roku 2027, choć pierwotną datą był 1 stycznia 2024 roku. Zatem po roku 2027 możemy spodziewać się znaczącej korekty cen gazu w Polsce. Nie można zapominać, że mimo wielu zalet, gaz jest paliwem przejściowym w przekształcaniu gospodarki w energooszczędną i zeroemisyjną, o czym przypominał niedawno prezes Orlen S.A.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Heat Decor
#wiadomości #finanse #gaz #instalacje

Więcej tematów: