Renowacja dachów płaskich prostsza niż kiedykolwiek!

Podziel się:
Dach płaski kojarzy nam się z przemysłowymi i mieszkalnymi budynkami wznoszonymi w drugiej połowie ubiegłego wieku. Później zaczęto go zastępować bardziej nachylonymi formami, by z początkiem XXI wieku powrócił ze zdwojoną mocą! Ze względu na swą praktyczność, łatwość budowy i utrzymania, dachami płaskimi pokrywa się obecnie większość budynków wielorodzinnych, publicznych i przemysłowych. Wykorzystuje się do tego najnowsze rozwiązania technologiczne i budowlane. Co jednak z dachami płaskimi wznoszonymi dziesiątki lat temu? Jak przeprowadzić ich renowację? Tu z pomocą przychodzą rozwiązania techniczne: montażowe i izolacyjne. Jednym z nich jest technologia Szybki Syntan SBS od BMI Icopal – system, który umożliwia szybkie i bezproblemowe przeprowadzenie niezbędnych napraw na dachach płaskich.

Fot. BMIFot. BMI

Naprawa dachów płaskich – dlaczego?

Każdy dach płaski wymaga skutecznego i przede wszystkim systematycznego sprawdzania jego stanu. Tylko dokładne kontrole dachu są w stanie zweryfikować jego bezawaryjność i zapewnić bezpieczne użytkowanie. Ponieważ jest on narażony na działanie różnych warunków atmosferycznych, może w konsekwencji napotkać wiele problemów. Podczas cyklicznego przeglądu, wzywani do pomocy dekarze sprawdzają i oceniają, nie tylko stan techniczny połaci dachowej pod kątem występujących miejscowych pofałdowań, zmarszczeń czy ubytków posypki, ale również obserwują czy pojawiły się mikropęknięcia papy.

Co zatem w przypadku, kiedy na dachu użytkowanym od wielu lat zostaną zlokalizowane pewne odchylenia od normy? Wtedy należy niezwłocznie zlikwidować i naprawić wszelkie nieprawidłowości. Warto skorzystać wówczas z pomocy profesjonalnych wykonawców i zastosować produkty, które pozwolą na łatwe wyeliminowanie usterki dachu. Jednym z nich jest Syntan od BMI Icopal, technologia, która przy pomocy jednej warstwy membrany bitumicznej nałożonej na starą papę zapewnia szczelność, jednocześnie osuszając połać dachową. Pozostawienie poprzedniej warstwy i zastosowanie tak nowoczesnego produktu czyni to rozwiązanie niezwykle ekologicznym i ekonomicznym.

Fot. BMIFot. BMI

Syntan – co czyni go wyjątkowym?

Papa bitumiczna produkowana w technologii Szybki Syntan SBS to produkt najwyższej jakości, zarówno w wersji standardowej, jak i specjalistycznej. Papy podkładowe i wierzchnie wykonane są z włókniny poliestrowej, wzmacnianej i stabilizowanej dodatkowo szklaną siatką. Spód papy pokryty jest odpowiednią powłoką akrylową (SYNTAN), na którą nałożone zostały profilowane pasma klejowe z masy asfaltowej, modyfikowanej SBS i żywicami.

Fot. BMIFot. BMI
Głównym atutem tak przygotowanego produktu jest to, że można stosować go bezpośrednio na stare warstwy papy, bez konieczności ich zrywania. To znacząco ogranicza koszty renowacji i napraw, pomniejszając je o opłaty z tytułu demontażu zniszczonych warstw i ich utylizacji. Warto również zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny stosowanej technologii, dzięki której unikamy konieczności utylizacji zniszczonej papy. Idealnie dopracowane poszczególne powłoki membrany pozwalają na swobodne odprowadzanie wilgoci, a nawet wody w procesie parowania. Umożliwia to nakładanie produktu bezpośrednio nawet na zawilgocone i nieszczelne dachy. BMI Icopal w zależności od stopnia zawilgocenia dobiera dedykowany produkt.

Aplikacja papy produkowanej w technologii Szybki Syntan SBS różni się od innych produktów membranowych czy bitumicznych. W tym przypadku wystarcza użycie mniejszej temperatury, ponieważ papa jest aplikowana, ale nie zgrzewana. Mniejsze o 70% zużycie gazu w tym procesie również wpływa na poprawę jakości środowiska naturalnego. Dzięki innej metodzie aplikacji proces układania jest o 30% szybszy niż metodą tradycyjną, co zwiększa wydajność pracy.

Fot. BMIFot. BMI

Szkolenie to gwarancja sukcesu

Najważniejszym etapem pracy z produktem w technologii Szybki Syntan SBS jest odpowiednie szkolenie wykonawców. Właśnie dlatego producent papy BMI oferuje bezpłatne szkolenia dekarzy. Odbywają się one w Akademii BMI lub bezpośrednio w miejscu danej inwestycji gdzie jest instalowany system. Całe szkolenie zaznajamia wykonawców ze specyfiką produktu, która różni się od tradycyjnych pap, a następnie z poszczególnymi etapami aplikacji produktu – od właściwego przygotowania dachu (oczyszczenie, obowiązkowe gruntowanie Siplast Primerem i wykonanie otworów wentylacyjnych w starej papie) przez aplikację (użycie odpowiednich narzędzi, m.in. palnika z regulacją, wałków dociskowych itd.), aż do finalnego wykończenia pracy.

Produkty z technologii Szybki Syntan SBS są stosunkowo łatwe w obróbce, a ich aplikacja nie sprawia problemów pod warunkiem znajomości specyfiki papy oraz skrupulatnego przejścia przez wszystkie etapy montażu. To gwarantuje tylko profesjonalne szkolenie oraz certyfikacja firm wykonawczych, którą oferuje producent pap bitumicznych z syntanem – BMI.
REKLAMA:

Warto zatem szukać dekarzy i firm, które posiadają tego typu certyfikaty, zwłaszcza podczas prac przy większych obiektach (np. budynki wielorodzinne lub przemysłowe). Obniżenie kosztów renowacji dachów płaskich oraz szybszy czas pracy będzie wtedy dodatkowym, poza wykorzystaniem produktu najwyższej jakości, atutem przeprowadzanych napraw.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: BMI Polska
#czytelnia #dachy #remonty i renowacje dachów #dach #do renowacja #braas

Więcej tematów: