newsletter reklama projekty domów forum
poniedziałek 13 lipca 2020
11.02.2013r...

Konserwacja narzędzi na wiosnę

Przed pierwszymi pracami w ogrodzie warto odpowiednio przygotować narzędzia ogrodnicze. Zardzewiałe i uszkodzone sprzęty mogą być niebezpieczne nie tylko dla użytkownika, ale również dla roślin. GARDENA radzi, jak odpowiednio pielęgnować i przechowywać narzędzia ogrodnicze, aby zapewnić im dłuższą eksploatację i bezpiecznie pracować w ogrodzie.
GARDENA akumulatorowa kosiarka PowerMax 36 A Li
GARDENA akumulatorowa kosiarka PowerMax 36 A Li

Narzędzia do cięcia

Podstawowymi działaniami przy narzędziach do cięcia są: mycie, suszenie i zabezpieczanie przed korozją. Jeżeli nie zadbaliśmy o to przed zimą, koniecznie musimy przeprowadzić prace konserwacyjne przed pierwszymi cięciami. Powierzchnie tnące narzędzi dokładnie oczyszczamy z resztek roślin i soków. Do czyszczenia rdzy stosujemy drobne papiery ścierne. Wypolerowany metal jest bardziej odporny na rdzewienie i trudniej przylegają do niego zanieczyszczenia. Miejsca połączeń ruchomych części narzędzi warto posmarować preparatem do konserwacji. Podczas skręcania ostrzy pamiętajmy, aby nie ściskać ich zbyt mocno, nie zostawiajmy też dużego luzu, a tym bardziej prześwitu pomiędzy częściami tnącymi. Warto wyposażyć się w narzędzia, których konserwacja nie wymaga dużo pracy. GARDENA poleca sekator ogrodowy Comfort, którego ostrza pokryte są powłoką antyadhezyjną i dodatkowo posiadają rynienkę do soków. Ponadto sekator ogrodowy Comfort marki GARDENA jest wyjątkowo wygodny i posiada regulator rozwarcia rękojeści. Sekatory pokryte powłoką antyadhezyjną wystarczy przetrzeć zwilżoną szmatką.

GARDENA Comfort sekator ogrodowy
GARDENA Comfort sekator ogrodowy

Narzędzia do kopania

Grabie, łopaty, motyki, widły oczyszczamy z resztek roślin i ziemi. Brud jest łatwo usunąć przy użyciu drucianej szczotki. Narzędzia możemy umyć po prostu wodą, ale w celu pozbycia się bakterii, czy zarodników grzybów warto je na chwilę zanurzyć we wrzątku lub przetrzeć spirytusem. Bardzo ważne jest, aby szpadle ogrodowe były ostre. Zadziory niwelujemy pilnikami o drobnych zębach. Naprawiamy też trzonki i uchwyty do narzędzi. Złamane lub spękane wymieniamy na nowe, gdyż w przypadku niespodziewanego złamania trzonka w czasie pracy może być on niebezpieczny dla użytkownika – radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA. Jeśli metalowe trzonki są poobijane, malujemy je farbą. Wszystkie te czynności mogą nas ominąć, jeżeli wybierzemy narzędzia odporne na tego typu uszkodzenia.
--
REKLAMA:
--
Z pomocą wychodzi nam szpadel ogrodowy GARDENA z serii Terraline™. Narzędzie to oprócz hartowanego ostrza pokrytego wysokiej jakości powłoką posiada wbudowany amortyzator Softec™, który zapobiega odbiciu urządzenia podczas pracy i chroni, np. w przypadku uderzenia w kamień. Szpadel dodatkowo posiada wyprofilowaną listwę zmniejszającą ryzyku ześlizgnięcia nogi ze szpadla oraz optymalnie wyprofilowany trzonek z elementami z przyjemnego w dotyku tworzywa sztucznego dla pewnego trzymania i wygodnej pracy.

GARDENA Terraline szpadel ostry
GARDENA Terraline szpadel ostry
GARDENA Terraline szpadel ostry
GARDENA Terraline szpadel ostry

Kosiarki i podkaszarki

Kosiarki i podkaszarki mogą przed kolejnym sezonem mogą wymagać ostrzenia lub naprawy. W kosiarce najważniejsza jest konserwacja podwozia. Korpus należy oczyścić z trawy, błota i kurzu, a metalowe części zabezpieczyć przed korozją. Noże trzeba oczyścić i naostrzyć, a następnie pokryć środkiem konserwującym. Nawet jeśli urządzenie przez pewien czas nie jest używane, dla bezpieczeństwa – dzieci nie powinny mieć do niego dostępu. W tym sezonie warto wyposażyć się w kosiarkę wysokiej jakości, aby mieć pewność wieloletniej satysfakcji z urządzenia. W tym sezonie GARDENA poleca nowoczesną kosiarkę akumulatorową PowerMax 36 A Li, która zapewnia wydajne koszenie trawy bez konieczności użycia kabla, czy tankowania benzyny. Kosiarka wyposażona jest w akumulator litowo-jonowy o mocy 36V, który pozwala na przycięcie od 150 do 300m2 trawnika. Kosiarka wyposażona jest w kosz na ściętą trawę o pojemności 40 litrów i waży zaledwie 15,4 kg.

źródło: Gardena

Artykuły podobne:

d