Nowoczesne okna, czyli jakie?

Podziel się:

Od nowoczesnych okien oczekuje się, aby w efektowny sposób otwierały dom na światło naturalne i otoczenie, jednocześnie oszczędzając energię w budynku i zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa. Muszą również sprostać wysokim wymaganiom odnośnie funkcjonalności i designu. Czy obecnie produkowane okna spełniają wszystkie te kryteria?


Fot. REHAU Fot. REHAU


Nowoczesne okna z pewnością charakteryzuje duża powierzchnia przeszkleń. Duże powierzchnie oszkleń nadają budynkowi lekkości i przepełniają wnętrza światłem naturalnym. Sprawiają tym samym, że wydają się one bardziej przestronne. Wielkoformatowe okna w atrakcyjny sposób łączą też pomieszczenia z ogrodem lub tarasem i efektownie kadrują widoki na zewnątrz. Nowoczesne okna powinny być jednak nie tylko odpowiednio duże, ale również funkcjonalne, komfortowe w obsłudze i przede wszystkim energooszczędne.

OKNO

 

Nieograniczone perspektywy

Największe wymiary okien zarezerwowane były dotychczas głównie dla stolarki o aluminiowych ramach. Obecnie również okna PVC mogą przybierać naprawdę duże rozmiary, zachowując przy tym odpowiednią sztywność i stabilność. Jest to możliwe za sprawą innowacyjnego tworzywa wzmocnionego włóknami szklanymi, którego używa się do produkcji nowoczesnych profili okien. Pozwala ono realizować otwierane okna nawet o wysokości kondygnacji budynku, bez dodatkowych naświetli. Przykładem takiej stolarki są okna REHAU GENEO z tworzywa RAU-FIPRO X, które dzięki zwiększonemu udziałowi włókien szklanych w skrzydle mogą uzyskać wysokość do 2,80 m. Powierzchnię przeszkloną okien powiększają dodatkowo wąskie profile, co w efekcie pozwala uzyskać lepsze efekty architektoniczne i estetyczne oraz jeszcze więcej naturalnego światła we wnętrzach.

drzwi

Od niedawna na rynku są również okna i drzwi przesuwne REHAU SYNEGO SLIDE, które są równie komfortowe jak znane już rozwiązania HST, jednak bardziej korzystne cenowo. Dzięki nim możemy mieć wysoki komfort obsługi w standardzie. Drzwi tarasowe SYNEGO SLIDE mogą osiągać wymiary do 4 x 2,6 m. Ponadto okna przesuwne SYNEGO SLIDE zapewniają również swobodną aranżację parapetu oraz blatu kuchennego przy oknie. Dzięki temu sprawdzą się bardzo dobrze w domach i mieszkaniach - również tych o niewielkich metrażach.

okna

 

Nowoczesne okna = oszczędność energii

Obecnie wznoszone domy to budynki energooszczędne, dobrze zabezpieczone przed stratami ciepła. Takie powinny być również nowoczesne okna. Dzięki współczesnym technologiom produkcji mogą być one wyposażone w wielkoformatowe, ciężkie i „ciepłe” pakiety szybowe. Co ważne, nowoczesne okna są przy tym pozbawione wzmocnień ze stali, które przyczyniają się do powstawania mostków termicznych. Wysoka stabilizacja profili bez „zimnych” wzmocnień, w połączeniu z dwukomorowym oszkleniem termoizolacyjnym pozwala uzyskać naprawdę duże okna o wysokim standardzie energetycznym.

Okna

Okna REHAU GENEO z tworzywa RAU-FIPRO X charakteryzują się bardzo korzystnym współczynnikiem Uw do 0,60 W/(m2·K) - ich zastosowanie oznacza oszczędność energii do 76% w stosunku do okien drewnianych lub z tworzyw sztucznych z lat 80-tych.

Okna

 

Komfort ciszy

Hałas jest źródłem stresu, dlatego nowoczesne okna powinny również skutecznie izolować wnętrza domu od niepożądanych dźwięków z zewnątrz. Możliwość zastosowania w oknach ciężkiego oszklenia pozwala uzyskać nie tylko wyjątkowo wysoką efektywność energetyczną, ale również dobrą izolacyjność akustyczną. Okna REHAU GENEO z tworzywa RAU-FIPRO X mogą tłumić dźwięki nawet o 48 decybeli, co oznacza niemal 26-krotną redukcję hałasu. Gwarantują tym samym odpowiednie warunki do odpoczynku w domowym zaciszu.

Okna

Komfort użytkowania

Duże przeszklenia nie mogą zakłócać swobodnej obsługi okien i drzwi tarasowych. Mechanizm stosowany w nowoczesnych produktach przesuwnych REHAU umożliwia otwieranie i zamykanie nawet dużych skrzydeł bez większego wysiłku, w kilku prostych ruchach. Odpowiednio zaprojektowany kształt uszczelek dodatkowo zmniejsza siły docisku niezbędne do zamykania i sprawia, że użytkowanie wielkoformatowych okien i drzwi jest jeszcze bardziej komfortowe. Zastąpienie klasycznych skrzydeł otwieranych do środka oknami przesuwnymi ma jeszcze jeden plus - pozwala lepiej doświetlić wnętrza dużymi przeszkleniami, bez konieczności rezerwowania dodatkowego miejsca na otwieranie skrzydeł. Oznacza to całkowitą swobodę aranżacji wnętrz.

Okna

Okna a bezpieczeństwo

Nowoczesne okna muszą być również bezpieczne. Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków, okna REHAU o dużych przeszkleniach mogą osiągać klasę odporności RC 3, która gwarantuje zwiększone bezpieczeństwo w przypadku użycia ciężkich narzędzi. Poziom zabezpieczeń można dodatkowo podnieść za pomocą modułów alarmowych Smart Guard. Znajdujące się w nich inteligentne czujniki wykrywają ruch w strefie do 20 cm przed oknem i odstraszają intruza sygnałami optycznymi oraz akustycznymi, jeszcze zanim podejmie on próbę sforsowania zabezpieczeń.

Okna

Nowoczesny wygląd okien

Nowoczesne okna przybierają dziś praktycznie dowolne kolory i ciekawe struktury powierzchni. Te wykonane z PVC mogą do złudzenia przypominać aluminiowe lub drewniane, zarówno z wyglądu, jak i w dotyku. W zależności od preferowanego efektu wizualnego używa się różnych metod, m.in. lakierowania (REHAU KALEIDO PAINT), okleinowania (REHAU KALEIDO WOODEC i REHAU KALEIDO FOIL) lub nakładek aluminiowych (REHAU KALEIDO COVER). Umożliwiają one wybór wyglądu okien z spośród kilkuset wariantów wzorniczych.

Okna

Nowoczesne okna pozwalają również łączyć różne efekty wizualne - stosować inne kolory i faktury od zewnątrz i inne po stronie wewnętrznej okna. Daje to praktycznie nieograniczone możliwości kształtowania wyglądu elewacji i wnętrz domu.

Więcej o możliwościach okien na profilach REHAU przeczytasz tutaj

 

Nowoczesne okna, czyli jakie?

Szukasz praktycznych porad przydatnych przed zakupem okien? Poznaj poradnik okienny REHAU

REKLAMA:

 

 

 

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MATERIAŁ PARTNERA
#okna #wiadomości #promowany_okna #okna i drzwi #promowany #promowany_ogrody #Balkony, tarasy #Domy energooszczędne #Ochrona - tematy pozostałe

Więcej tematów: