Minęło już półtora roku od momentu wprowadzenia na rynek systemu Porotherm DRYFIX. Przez ten czas zdołał on przekonać do siebie wielu fachowców – projektantów, wykonawców i inwestorów.
Porotherm DRYFIX
Porotherm 25 DRYFIX
Murowanie w systemie Porotherm DRYFIX
Poryzowany znaczy lepszy
Coraz częściej decydują się na niego także indywidualni nabywcy, budujący domy w systemie gospodarczym. Trudno się dziwić, wszak „system z licencją na szybkie murowanie” pozwala znacznie zwiększyć tempo i wydajność prac na budowie. Główne składniki systemu Porotherm DRYFIX to pustaki szlifowane i zaprawa w formie pianki, którą rozprowadza się na murze za pomocą specjalnego pistoletu. Ale nie wyprzedzajmy faktów. Zacznijmy od początku. Trwałe budownictwo, przy tym o niespotykanej wcześniej powszechności i dostępności, zaczęło się od ceramiki. Ten bez wątpienia najbardziej szlachetny i tradycyjny materiał budowlany zmieniał się wraz z rozwojem technologii i rosnącymi potrzebami użytkowników. Mniej więcej na końcu tego ewolucyjnego łańcucha postawić można pustaki poryzowane, wytwarzane z gliny z dodatkiem trocin lub pyłu drzewnego. W procesie ich produkcji domieszki spalają się, dzięki czemu powstają mikropory. To właśnie tym mikroskopijnym pustym przestrzeniom pustaki zawdzięczają swoją wyższość nad cegłą pełną. Bowiem obok tradycyjnych cech ceramiki takich jak trwałość, wytrzymałość i niska nasiąkliwość, charakteryzują się też wysoką izolacyjnością cieplną i mniejszym ciężarem. Poryzacja umożliwia także tzw. oddychanie ścian – naturalną dyfuzję pary wodnej na zewnątrz budynku.Porotherm 25 DRYFIX
Idealny kształt pustaka
Pustaki szlifowane wchodzące w skład systemu Porotherm DRYFIX to jednak półka jeszcze wyższa. Dostępne w różnych szerokościach (od 8 do 44 cm) wykonane są niezwykle precyzyjnie i mają powtarzalne wymiary. Ich idealne wyprofilowanie, szczególnie widać w powierzchniach wspornych (poziomych). Dzięki temu budowanie z nich przypomina układanie klocków lego. Jest proste i niewymagające. Wreszcie jednowarstwowa ściana zewnętrzna murowana z pustaka szlifowanego o największym dostępnym rozmiarze (44 cm) nie wymaga docieplenia i spełnia obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące izolacyjności cieplnej. Jednak z samych pustaków, choćby doskonałych, ściana nie powstanie. Potrzeba równie doskonałej zaprawy.REKLAMA:
Murowanie w systemie Porotherm DRYFIX
Naprawdę wygodne murowanie
Zaprawa Porotherm DRYFIX to jednoskładnikowa zaprawa poliuretanowa w formie pianki twardniejąca pod wpływem wilgoci, przeznaczona do wykorzystania tylko łącznie z ceramicznymi pustakami szlifowanymi. Materiały poliuretanowe są w budownictwie znane i powszechnie stosowane – do mocowania stolarki czy uszczelniania. Murowanie ścian przy ich użyciu to jednak propozycja innowacyjna. Po zapoznaniu się z tą metodą łatwo zauważyć, że posiada ona wiele zalet. Przede wszystkim zaprawa w piance to produkt gotowy do użycia od razu. Nie trzeba go specjalnie przygotowywać. Jest pakowana pod ciśnieniem w puszkach o pojemności 750 ml. Porcja do wymurowania średnich rozmiarów domu z łatwością zmieści się w bagażniku samochodu osobowego. Nie trzeba specjalnie umawiać się z dostawcą (i często dodatkowo za to płacić), ani wynajmować auta towarowego. Nie ma też konieczności używania specjalistycznych urządzeń do wytwarzania i mieszania zaprawy, które są niezbędne przy tradycyjnym murowaniu. Daje to oszczędność kosztów najmu urządzeń, oszczędność energii elektrycznej i wreszcie czasu. Proces murowania pochłania go po prostu mniej – nawet do 50% w porównaniu z tradycyjnym rozwiązaniem.Ekonomia zużycia
Aplikacja zaprawy w piance odbywa się za pomocą specjalnego pistoletu, który wraz ze środkiem do jego czyszczenia jest integralną częścią systemu. Stosowanie tego urządzenia pozwala na ekonomiczne zużycie zaprawy. Pistolet umożliwia bowiem precyzyjne nałożenie pianki. Daje możliwość wykonania niezwykle cienkiej, równej i zlicowanej z murem spoiny, co przekłada się na uzyskanie gładkiej, równej ściany. Dobrze przygotowany mur ułatwia, przyspiesza, a także obniża koszty wykonania warstwy wykończeniowej ściany zarówno zewnętrznej jak i wewnętrznej. Murowanie w systemie Porotherm DRYFIX to też metoda czysta, nie potęgująca bałaganu na budowie. Znajduje się tam mniej urządzeń i narzędzi (np. nie ma betoniarek), a wykonawcy nie są tak bardzo uzależnieni od ewentualnego braku wody lub prądu.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: WIENERBERGER