Drewno należy do najstarszych materiałów budowlanych, wykorzystywanych w konstrukcjach ściennych i dachowych. Jest produktem naturalnym, przyjaznym dla środowiska. Obok drewna litego, we współczesnym budownictwie stosowane są też inne materiały drewniane i drewnopochodne, m.in. drewno klejone warstwowo, płyty wiórowe i płyty wiórowe OSB, płyty pilśniowe, sklejki itp. Konstrukcje z drewna i drewna klejonego znajdują zastosowanie przy wykonywaniu m.in. dachów skośnych i płaskich: pełnych i wentylowanych.

Zasadą, której należy bezwzględnie przestrzegać przy wykonywaniu stropodachu opartego na konstrukcji drewnianej jest to, że belki z drewna litego mogą być stosowane wyłącznie jeśli ściany mają rozpiętość do 6 metrów. Jeśli rozpiętość jest większa, niezbędne staje się użycie belek z drewna klejonego, belek dwuteowych. Stropodach tradycyjny pełny o konstrukcji drewnianej może być wykończony m.in.:
- żwirową warstwą dociskową – na belkach stropowych i łatach układany jest podkład z płyty drewnopochodnej, następnie paroizolacja, termoizolacja (wełna mineralna), hydroizolacja, a jako ostatnia: żwirowa warstwa dociskowa;
- blachą trapezową – na belkach konstrukcyjnych układana jest płyta drewnopochodna, paroizolacja, legary, przestrzeń, pomiędzy którymi wypełniona jest warstwą izolacji termicznej (wełna mineralna), następnie podkład z płyty drewnopochodnej, izolacja przeciwwodna, a pokrycie wierzchnie stanowi blacha trapezowa.

REKLAMA:
Podobnie jak w pełnych, także w stropodachach wentylowanych drewno i produkty drewnopochodne są chętnie stosowanymi materiałami konstrukcyjnymi. Charakterystyczną cechą stropodachu wentylowanego jest – jak wskazuje jego nazwa – obecność szczeliny powietrznej pomiędzy izolacją cieplną a wodoszczelnym pokryciem. Wśród stropodachów wentylowanych wyróżnić można stropodachy kanalikowe, szczelinowe oraz dwudzielne. Te ostatnie posiadają - pomiędzy stropem ze znajdującą się na nim warstwą materiału termoizolacyjnego a górną połacią dachu – przestrzeń przełazową, która umożliwia swobodne krążenie powietrza. Górna połać tego typu stropodachu – zarówno z odwodnieniem zewnętrznym, jak i wewnętrznym - może być oparta m.in. na lekkiej konstrukcji drewnianej. Do jej budowy wykorzystywane są często wiązary dachowe (płaszczowo-kleszczowe lub kratowe). Wśród zalet stosowania wiązarów drewnianych w konstrukcjach dwudzielnych przełazowych stropodachów wentylowanych wymienić można m.in. lekkość konstrukcji, ekonomiczność rozwiązania.

Elementy z drewna klejonego warstwowo charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami technicznymi niż wykonane z drewna litego. Przede wszystkim mogą mieć one znacznie większe rozpiętości (zmniejsza się tym samym liczba podpór), są trwalsze, a przy tym cechują się większą odpornością biologiczną. Dzięki większej – w porównaniu z drewnem litym – wytrzymałości mają też mniejsze rozmiary, są więc lżejsze. Elementy drewnopochodne wytwarzane są poprzez sklejanie pod ciśnieniem w podwyższonej temperaturze cienkich warstw drewna. Przeróbka umożliwia zmniejszenie naturalnych wad litego drewna i ujednolicenie ich rozkładu, zminimalizowanie skłonności do odkształceń, skurczu i pęcznienia. Drewno klejone warstwowo ma bardzo dużą wytrzymałość na zginanie, rozciąganie i ściskanie, co pozwala mu przenosić większe obciążenia. Jest łatwe w obróbce (można stosować standardowe narzędzia).

Belki dwuteowe zbudowane są z dwóch pasów (stopek) z drewna łączonego na mikrowczepy lub z drewna klejonego oraz ze środnika z płyty OSB lub sklejki. Całość łączona jest na pióro i wpust przy użyciu kleju technologicznego. Przekrój dwuteowy umożliwia znaczące zmniejszenie strzałki ugięcia belki oraz zmnimalizowanie jej masy, a zaledwie kilkumilimetrowy przekrój poprzeczny środnika pozwala zminimalizować przepływ strumienia powietrza i ogranicza straty ciepła.

Systemy belek dwuteowych, przeznaczone do stosowania w konstrukcjach stropów i dachów, pozwalają na obniżenie kosztów budowy poprzez zwiększenie rozstawu elementów, redukcję liczby ścian nośnych i słupów. Dzięki większej nośności umożliwiają kreowanie większych, otwartych przestrzeni.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl