Ogrody zimowe - wszystko na temat

Podziel się:
W ogrodzie zimowym – wbrew nazwie – lato trwa cały rok. Dzięki przeszklonej konstrukcji, za dnia można cieszyć się naturalnym światłem, nocą podziwiać gwiazdy. Może być on oazą spokoju, idealnym miejscem na relaks i wypoczynek.

Fot. ShutterstockFot. Shutterstock

Ogród na tarasie

Jako podstawę dla konstrukcji ogrodu zimowego można wykorzystać istniejący taras, pod warunkiem, że jest on w dobrym stanie technicznym. W razie braku tarasu, należy go zbudować od podstaw. Budowę zaczynamy od wytyczenia zarysu tarasu, a następnie wykonujemy fundament. Powinien on sięgać poniżej poziomu przemarzania gruntu, czyli – w zależności od regionu – na głębokość od 80 do 120 cm.

Ławy fundamentowe najlepiej wylać z betonu klasy B15. Następnie, wykop pod fundament wykładamy folią budowlaną, aby zapobiec ucieczce wody zarobowej z zaprawy do gruntu. Gotowy fundament należy zaizolować zaprawą Atlas Woder S. Trzeba zwrócić uwagę na to, by powierzchnie kątów wewnętrznych i zewnętrznych były dokładnie pokryte zaprawą. Wytyczony fundamentem obrys tarasu obsypujemy piaskiem, na który z kolei wysypujemy warstwę żwiru o grubości przynajmniej 5 cm. Kolejno, wylewamy 10 cm warstwę chudego betonu klasy B10, a po jego związaniu, na powstałej betonowej płycie układamy izolację z papy bitumicznej. Teraz przyszedł czas na kolejną warstwę izolacyjną z twardego styropianu o grubości 10 cm. Na niej rozkładamy szczelnie folię budowlaną o grubości 0,1 mm, wywiniętą od strony domu na ścianę. Przy ścianie należy wcześniej zastosować dylatacje przyścienne w postaci taśmy dylatacyjnej lub przyklejonych cienkich pasków styropianu. Na rozłożoną folię wylewamy Posadzkę Cementową Atlas – minimalna grubość warstwy to 40 mm. Użytkowanie posadzki można rozpocząć po około 24 godzinach, natomiast okładzinowanie po 3-4 tygodniach.

Fot. ATLASFot. ATLAS

Ciepło od podłoża

Jeżeli chcemy w naszym ogrodzie zainstalować ogrzewanie podłogowe, możemy zamontować jedynie ogrzewanie elektryczne. Do zatopienia maty grzejnej świetnie nadaje się zaprawa klejąca do płytek podłogowych Progres Mega. Posłuży ona jednocześnie do przyklejania płytek. Na tarasie najlepiej sprawdza się gres. Właściwości zaprawy Progres Mega sprawiają, że ułatwia ona poziomowanie wykładziny. Można ją stosować od 4 do 20 mm i to w jednej warstwie.

Stosując Progres Mega, nie pozostawimy też pustych przestrzeni pod płytką. Zjawisko nazwane tiksotropowością powoduje, że po dociśnięciu płytki do kleju nałożonego na podłoże, rozpływa się on pod nią dokładnie, wypełniając całą przestrzeń. Ta zaleta nabiera szczególnego znaczenia w przypadku klejenia płytek o dużej powierzchni lub płytek o silnie profilowanym spodzie, a także, gdy przyklejamy płytki na tarasach i balkonach. Dokładne wypełnienie przestrzeni pod dużą płytką nie narazi jej na pęknięcie, spowodowane np. naciskiem na „pusty” narożnik. Brak pustej przestrzeni pod płytkami uniemożliwia także wpłynięcie tam wody. Do spoinowania okładziny podłogowej można stosować fugę Atlas Artis, dostępną w 30 kolorach.
REKLAMA:

Pod szkłem

Szyby w ogrodzie zimowym muszą zapewniać odpowiednią termoizolacyjność, spełniać warunki bezpieczeństwa i być wytrzymałe na obciążenia. Najczęściej stosowane są podwójne lub potrójne termoizolacyjne szyby zespolone, wypełnione gazem szlachetnym. Z szyb zespolonych powinno być również wykonane zadaszenie oranżerii: górna ze szkła hartowanego, odpornego na uderzenia, np. spadających gałęzi, dolna zaś, z powlekanego szkła bezpiecznego, które po stłuczeniu nie rozsypuje się w drobne kawałeczki.

Odpowiednie szyby zapewniają niski współczynnik przenikania ciepła oraz dobrą szczelność na przenikanie wody opadowej i wiatru. Niestety, takie szyby znacząco podniosą ciężar całej konstrukcji. Całoroczne ogrody nie mogą być zatem montowane na balkonach, czy dostawiane do wystających części budynku. Potrzebują mocnych fundamentów i trwałego połączenia ze ścianą.

Dariusz Stobierski, GRUPA ATLASDariusz Stobierski, GRUPA ATLAS

Jakie profile?

Przeszkloną budowlę musi cechować duża wytrzymałość i całkowita odporność na odkształcenia. Producenci ogrodów zimowych oferują bogaty wybór profili konstrukcyjnych z drewna, PVC, aluminium oraz stali. Konstrukcje drewniane są ładne, przyjazne w dotyku i mają doskonałe właściwości izolacyjne. Wykonuje się je z drewna impregnowanego ciśnieniowo oraz klejonego warstwowo, dlatego są wytrzymałe i odporne na odkształcenia.

Z nieocieplanych wielokomorowych profili z PVC, wzmocnionych kształtownikami stalowymi, buduje się ogrody nieogrzewane. Ogród całoroczny wymaga zastosowania profili ocieplanych wkładką termoizolacyjną. Konstrukcje z nieocieplanego aluminium i stali wykazują najniższą izolacyjność cieplną. Profile stalowe są najcięższe i dlatego wznoszone z nich ogrody zimowe wymagają wyjątkowo solidnych fundamentów. Konstrukcje aluminiowe pozwalają uzyskać efekt lekkości.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ATLAS
#czytelnia #ogrody #w ogrod #w wewnatrz_bud #na taras #na zewnatrz_bud #ogrody_zimowe #do ukladanie_plytek #do klejenie #na posadzka #Ogrody zimowe

Więcej tematów: