Paroizolacyjne folie dachowe. Oszczędzają energię. Stwarzają komfort.

Podziel się:
Folia paroizolacyjna jest niezbędnym elementem przegrody dachowej, pod którą znajdują się pomieszczenia mieszkalne (poddasze użytkowe). Ułożona pomiędzy ociepleniem a elementami wykończeniowymi, najczęściej płytami gipsowo-kartonowymi, zatrzymuje parę wodną powstającą wewnątrz budynku. Tym samym chroni drewniane elementy konstrukcji dachowej oraz izolację termiczną przed zawilgoceniem.

Fot. DörkenFot. DörkenChoć folie paroizolacyjne nazywa się również paroszczelnymi, tak naprawdę idealnie szczelne nie są. Ich paroprzepuszczalność jest jednak bardzo niewielka i wynosi ok. 0,5 g/m 2/dobę.

Mowa tutaj o paraizolacjach polietylenowych, które zwykle mają kolor żółty. Spotkać na rynku możemy również folie paroizolacyjne zbrojone siatką z tworzywa sztucznego, ich stopień paroszczelności nie ulega zmianie ale wytrzymałość mechaniczna jest kilka krotnie wyższa, co jest cechą szczególnie przydatną podczas montażu folii na poddaszu. Folia paraizolacyjna jest elementem, który zabezpiecza nie tylko elementy dachu, ale należy stosować ją również w domach o konstrukcji szkieletowej, zarówno drewnianej jak i stalowej, gdzie chronimy izolację termiczną znajdującą się w ścianach budynku. Stosuje się ją również do izolowania dachów płaskich.

Szczególnie przydatnymi parametrami charakteryzują się zbrojone paroizolacje polietylenowe z ekranem aluminiowym, który odgrywa bardzo istotną rolę – odbija część ciepła, które w przypadku zastosowania zwykłej paraizolacji polietylenowej, „ucieka” bezpowrotnie z budynku. Kolejną zaletą jest współczynnik Sd, który w przypadku paraizolacji z warstwą aluminiową ma ponad 100 m. Dzięki temu ilość pary wodnej jaka dostaje się do izolacji termicznej jest znikoma. A warto pamiętać, im więcej nagromadzonej pary wodnej w przegrodzie dachowej, tym większe zagrożenie pojawienia się niebezpiecznego w tym miejscu kondensatu. Para wodna stykająca się z zimnym powietrzem nawiewanym pod pokrycie dachu zamienia się w wodę. Zjawisko to najczęściej występuje na jesieni, gdzie różnice w temperaturach dnia i nocy dochodzą do kilkunastu stopni.

Fot. DörkenFot. DörkenAby warstwa aluminiowa folii paraizolacyjnej funkcjonowała poprawnie przez długie lata, musi być zabezpieczona przed utlenianiem się (korozją). Taką powłoką ochronną jest najczęściej warstwa poliestrowa, ale niestety nie wszyscy producenci stosują takie rozwiązanie.

Materiałem, który spełnia oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów jest folia Delta REFLEX.

Zbrojona, czterowarstwowa folia z warstwą aluminiową. Występuje również w wersji PLUS – ze zintegrowanym paskiem klejącym, który w łatwy sposób pozwala wykonać szczelne dla pary wodnej połączenia folii.
REKLAMA:

DELTA REFLEX / DELTA REFLEX PLUS:

- wyższa ochrona cieplna budynku – nawet do 10 %
- 30 % odbicia szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego
- odbicie ciepła nawet do 50 % (Instytut we Freiburgu)
- blisko 100% wiatro i paraizolacja
- trudno zapalna (klasa B1) wg DIN 4102
- wyjątkowo mocna ze względu na specjalne zbrojenie (350 N/5cm)
- wartość Sd ponad 100 m

Jednak dobra folia paraizolacyjna to połowa sukcesu. Aby był on jednak pełny należy folię w prawidłowy sposób połączyć na zakładach oraz z elementami budynku.

Para wodna wykorzystując zjawisko konwekcji i różnicę ciśnień, stara się ominąć przeszkodę jaką jest folia paroizolacyjna. Wszystkie nieszczelności powstałe w miejscach zakładów, styków folii ze ścianami, oknami i instalacjami przechodzącymi przez dach, a także wszystkie mechaniczne uszkodzenia folii powstałe podczas montażu, wykorzystuje jako drogę do wyższych partii dachu. Dlatego uszczelnienie tych miejsc jest bardzo ważne, tak jak i samo położenie folii paroizolacyjnej.

Pewność połączeń gwarantują rozwiązania systemowe, gdzie specjalnie skonstruowane taśmy i kleje współpracujące zarówno z membranami wysokodyfuzyjnymi, jak i foliami paraizolacyjnymi, tworząc pewne i energooszczędne połączenia na długie lata.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dörken
#czytelnia #dachy #hydroizolacje dachów #dach #izolacja #folia #dorken

Więcej tematów: