Dach w warstwach

Podziel się:
Prawidłowo wykonany dach powinien chronić pomieszczenia mieszkalne przed zimnem i wilgocią. Zastosowanie wysokiej jakości pokrycia dachowego i termoizolacji nie jest wystarczającą gwarancją prawidłowego funkcjonowania dachu. Kluczem do uzyskania pełnego komfortu jest zastosowanie odpowiednich folii wstępnego krycia, nazywanych też foliami dachowymi tworzących tzw. warstwę wstępnego krycia.

Dach w warstwach Dach tylko na pozór stanowi jedną całość. W rzeczywistości składa się z kilku warstw, które pełnią funkcje ochronne. Oprócz wysokiej jakości materiału pokryciowego w postaci dachówek (na przykład ceramicznych RuppCeramika lub cementowych Braas), na dach składają się kolejno:
• warstwa wstępnego krycia w postaci folii wstępnego krycia (folii niskoparoprzepuszczalnych, lub membran wysokoparoprzepuszczalnych) ułożonej bezpośrednio na krokwiach lub deskowaniu (w starszych rozwiązaniach deski pokryte papą);
• termoizolacja – zwykle jest to wełna mineralna lub szklana;
• folia paroizolacyjna;
• płyty kartonowo-gipsowe lub inne płyty, które najczęściej zabudowują poddasze od wewnątrz.

Trwałość naszego pokrycia dachowego w dużej mierze uzależniona jest od prawidłowego ułożenia kolejnych warstw dachu i zapewnienia odpowiedniego przepływu powietrza między nimi. Dobrze skonstruowana przegroda dachowa powinna odpowiednio zabezpieczać warstwę ocieplenia przed zawilgoceniem, tak aby nie straciła ona swych zdolności izolacyjnych. Odpowiedzialne są za to przede wszystkim dwie warstwy: pierwsza – warstwa wstępnego krycia chroniąca przed wilgocią zewnętrzną, druga – najczęściej stosowana folia paroizolacyjna, która odcina dopływ wilgoci z wnętrza budynku.

Dach w warstwach

Warstwa pierwsza - przed deszczem i śniegiem

Warstwa wstępnego krycia jest niezwykle istotna, gdyż wspomaga zasadnicze pokrycie w zabezpieczeniu od zewnątrz izolacji cieplnej - uzasadnia Marek Podeszwa, doradca techniczny Braas i RuppCeramika. Tworzą ją różnego rodzaju folie i membrany dachowe ( np. Divoroll Pro marki Braas i RuppCeramika), które chronią przed przedostawaniem się pyłu wodnego, śnieżnego, kurzu czy powstającą wilgocią kondensacyjną. Folię wstępnego krycia mocuje się bezpośrednio do krokwi, a dopiero na nią przybija kontrłaty, na których układa się łaty i dachówki. Na rynku dostępne są folie wysoko i niskoparoprzepuszczalne. Folia wysokoparoprzepuszczalna np. Divoroll Pro czy Divoroll Universall + doskonałe zabezpiecza materiał izolacyjny i odprowadza z niego wilgoć na zewnątrz, do atmosfery. Jest odporna na rozciąganie i działanie promieni słonecznych. „Dzięki bardzo dobrym parametrom odpowiedzialnym za paroprzepuszczalność może stykać się z warstwą ocieplenia, bez konieczności pozostawiania dodatkowej szczeliny wentylacyjnej pomiędzy folią a ociepleniem. Jeżeli na dachu ocieplonym zastosujemy folię o niskiej paroprzepuszczalności (Sd wynoszące ok. 1 – 5 m) wymagane będzie pozostawienie ok. 3 cm szczeliny wentylacyjnej między folią a ociepleniem”- radzi Marek Podeszwa, doradca techniczny Braas i RuppCeramika.
REKLAMA:

Warstwa druga - ciepło zostaje pod dachem

Za utrzymanie ciepła pod dachem odpowiada izolacja termiczna. Najczęściej stosuje się wełnę szklaną lub mineralną, która stanowi kolejną warstwę dachu. Termoizolacja musi być sucha, tylko wtedy właściwie spełnia swoją rolę. „Zawilgocenie izolacji termicznej, a zimą jeszcze jej zamarznięcie grozi utratą właściwości termoizolacyjnych, co w konsekwencji prowadzi do wyższych rachunków za ogrzewanie i grozi zniszczeniem konstrukcji całego dachu” - przestrzega Marek Podeszwa, doradca techniczny Braas i RuppCeramika. Materiał izolacyjny powinien być starannie ułożony w przestrzeni pomiędzy krokwiami i umocowany specjalnym drutem.

Dach w warstwach

Warstwa trzecia - przed parą od wewnątrz

W świeżo wybudowanym domu oprócz tzw. „wilgoci technologicznej” zawartej w murach, stropach czy tynkach znajduje się także para wodna, która powstaje podczas normalnego użytkowania mieszkania (pranie, gotowanie). Ciepłe i wilgotne powietrze z wnętrza domu unosi się ku górze, przez co zagraża izolacji termicznej. Aby skutecznie ochronić ją przed wilgocią stosuje się folię paroizolacyjną. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie paroizolacji należy pamiętać o zaklejeniu tej folii na zakładach, oklejeniu przechodzących przez nią słupów konstrukcyjnych i przyklejeniu jej do wszystkich ścian. Niezmiernie istotne jest także zaprojektowanie i wykonanie prawidłowo działającej wentylacji na poddaszu i oczywiście w całym budynku. Nie należy jednak mylić tego z wentylacją w przegrodzie dachowej. „Zastosowanie wszystkich warstw do budowy dachu zmniejsza niebezpieczeństwo zawilgocenia izolacji termicznej, jednak nie daje stuprocentowej pewności. Bardzo ważnym elementem jest zapewnienie właściwej wentylacji dachu. Służą do tego szczeliny wentylacyjne w przegrodzie dachowej, w których przepływający strumień powietrza wyprowadza wilgoć na zewnątrz dachu. Pamiętajmy o tym, że aby zapewnić stosowną wentylację połaci, powietrze musi właściwie cyrkulować. Powinniśmy zatem zapewnić wlot odpowiedniej ilości powietrza w okolicach okapu i jego ujście w obrębie kalenicy i grzbietów. Dodatkowo możemy wspomagać strumień powietrza stosując dachówki wentylacyjne – mówi Marek Podeszwa, doradca techniczny Braas i RuppCeramika. W ofercie marek Braas i RuppCeramika znajdują się liczne akcesoria wspomagające wentylację połaci, takie jak np. grzebień okapu z kratką wentylacyjną czy doskonałe taśmy uszczelniająco-wentylacyjne Figaroll bądź Metalroll II na grzbiety i kalenice.

Należy jednak pamiętać, że tylko zastosowanie markowych akcesoriów, takich jak oryginalne akcesoria dachowe Braas i RuppCeramika, zapewni nam właściwe funkcjonowanie dachu na długie lata.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Braas
#czytelnia #dachy #dach #dachowka #z ceramika #docieplanie #dach_skosny #monier #izolacja #folia #do dach #z cement #Konstrukcje dachowe

Więcej tematów: