Co składa się na prawidłowe użytkowanie pompy ciepła?

Podziel się:

Pompy ciepła stają się wśród Polaków coraz popularniejszym źródłem ciepła w domu. Niskie koszty eksploatacji oraz oszczędności wygenerowane przez te urządzenia to zalety, które przyciągają wciąż wiele osób. W celu zwiększenia wydajności i urządzenia należy jednak wiedzieć, jak prawidłowo użytkować instalację. O tym, jak wygląda właściwe korzystanie z pomp ciepła, piszemy w kolejnych akapitach poniższego artykułu.

 

Na jakich zasadach działają pompy ciepła?

Warto poznać zasady, na jakich działają te urządzenia. Schemat funkcjonowania tego typu instalacji nie jest skomplikowany, a wiedza na ten temat może okazać się przydatna - przede wszystkim dlatego, że w dzisiejszych czasach ma ona duże znaczenie na rynku OZE. Na samym początku musisz wiedzieć, że wśród pomp ciepła wyróżniamy 3 rodzaje, wyznaczone na podstawie źródła pobierania energii. Są wśród nich urządzenia powietrzne, gruntowe i wodne. Wszystkie służą do centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody, co pozwala wykorzystywać je zarówno w nowym, jak i starym budownictwie.

Każda instalacja pobiera energię potrzebną do wytworzenia ciepła z innego źródła. Część urządzenia, odpowiadająca za jej pobór określamy jako dolne źródło pompy ciepła. Istnieją pompy ciepła, wykorzystujące powietrze z zewnątrz, które pobierane jest przez specjalny wentylator. Gruntowe pompy ciepła korzysta natomiast z energii geotermalnej, zawartej w gruncie dookoła budynku. Do pobierania energii służą poziome lub pionowe gruntowe wymienniki ciepła. Wymienniki poziomie rozmieszcza się na głębokości ok. 1,6 metra, natomiast wymienniki pionowe wymagają wykonania odwiertu o głębokości nawet do 130 metrów. Wodne pompy ciepła wykorzystują z kolei najczęściej wody podziemne, lub powierzchniowe. Każde z tych rozwiązań wymaga przede wszystkim odpowiedniego serwisowania, o którym szczegółowo opowiadamy pod tym linkiem: https://heatergo.pl/blog/serwisowanie-pomp-ciepla/.

Serwisowanie pomp ciepła - sprawdź, dlaczego jest konieczne!


Serwisowanie pomp ciepła - dlaczego jest tak istotne?

Niezbędnym elementem, który zapewnia bezawaryjne i efektywne korzystanie z pomp ciepła, jest ich regularny przegląd. Serwisowanie to coś, o czym musimy pamiętać, jeśli zależy nam na wykorzystaniu pełnego potencjału instalacji. Taki przegląd najlepiej przeprowadzić raz na rok, aby mieć pewność, że wszystko funkcjonuje prawidłowo. Pierwsze serwisowanie natomiast należy wykonać jeszcze przed upływem roku od założenia instalacji. Najczęściej wykonuje się je między 9, a 12 miesiącem użytkowania.

W zależności od rodzaju pompy ciepła przegląd przeprowadzany jest nieco inaczej. Mimo to, serwisowanie dla wszystkich rodzajów zawiera także elementy wspólne, takie jak kontrola dolne źródła ciepła, górnego źródła pompy ciepła, obiegu chłodniczego oraz automatyki i prawidłowości ustawień. Warto przy tym zadbać o współpracę z doświadczonym serwisantem, który dobrze zna komponenty systemu grzewczego, aby poprawnie ocenił jego efektywność. Koszt takiego przeglądu różni się w zależności od rodzaju instalacji oraz wybranej firmy. Nie warto jednak pomijać tego przeglądu, ponieważ jest on gwarantem prawidłowego funkcjonowania całej instalacji. Wszystkie szczegóły na ten temat opisane są na stronie: https://heatergo.pl/.


Podsumowanie

Regularne kontrole techniczne pomp ciepła to kluczowy element, zapewniający ich niezawodność, bezawaryjność oraz najwyższy poziom efektywności elektrycznej. Systematyczne serwisowanie przez zaufanych specjalistów daje użytkownikom możliwość na wcześniejsze wykrycie i naprawę potencjalnych usterek. Dzięki temu unikamy poważniejszych awarii, a tym samym możemy znacznie wydłużyć okres eksploatacji. Ponadto musimy również pamiętać przy tym o dopełnieniu niezbędnych formalności, które zapewnią nam utrzymanie gwarancji od producenta.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał Partnera
#czytelnia #promowany_instalacje #instalacje #promowany #poradnik #Pompy ciepła #Instalacje elektryczne

Więcej tematów: