ABC rolet zewnętrznych

Podziel się:
Rolety zewnętrzne coraz częściej stają się standardowym elementem wyposażenia domów i mieszkań. Wybierając konkretny rodzaj rolet często posiłkujemy się informacjami dostępnymi w internecie i różnego rodzaju czasopismach branżowych. Niestety, stosowana w tych publikacjach zróżnicowana terminologia zdecydowanie utrudnia czytelnikom zorientowanie się, jakie rodzaje rolet są obecnie dostępne i jakie dają możliwości.

We współczesnym budownictwie rolety są bardzo często uwzględniane w projektach i z uwagi na swoją funkcjonalność stanowią integralną część nowoczesnych technologii budowlanych. Osłony zewnętrzne skutecznie chronią budynki przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych oraz słońcem, deszczem, wiatrem, śniegiem i mrozem. Korzystnie wpływają również na bilans energetyczny domu czy mieszkania i stanowią przeszkodę dla potencjalnych włamywaczy. To tylko niektóre korzyści, płynące z ich zamontowania. Dlatego, o zainstalowaniu systemu rolet zewnętrznych warto pomyśleć już na etapie projektu.

Terminologia

- Pancerz - metalowe listwy ułożone poziomo, wypełnione pianką stanowiące właściwe zabezpieczenie okna lub drzwi.
- Prowadnica - metalowe listwy pionowe montowane po obu stronach wnęki stolarki. W prowadnicach porusza się pancerz.
- Skrzynka - metalowa obudowa zawierająca mechanizm do podnoszenia, opuszczania pancerza. Skrzynka może zawierać jeden lub kilka pancerzy, bądź mechanizm z np. moskitierą.
- Zwijacz - ręczny element do poruszania pancerza.
- Rygle antywyważeniowe - automatyczne lub ręczne zabezpieczenie w dolnej części pancerza, najczęściej na najniższej listwie, blokujące możliwość podniesienia pancerza od zewnątrz.
- Pokrywa rewizyjna - w niektórych typach rolet np w RKS czy podtynkowych, element ruchomej obudowy, umożliwiający dostanie się do mechanizmu umieszczonego w skrzynce.

Wśród rolet zewnętrznych wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje.

1. Rolety zewnętrzne typu Standard.
2. Rolety zewnętrzne nakładane.
3. Rolety zewnętrzne podtynkowe.
4. Rolety zewnętrzne RKS, czyli nadprożowe.

Rolety zewnętrzne typu Standard – uniwersalne i praktyczne

Nazywane również natynkowymi, adaptacyjnymi lub elewacyjnymi. Produkowane z wyprofilowanego, wysokogatunkowego aluminium. Rolety spełniają najwyższe normy wytrzymałościowe.

- Jeśli chodzi o ten typ rolet, to skrzynka montowana jest na murze lub we wnęce okiennej, przez co są widoczne na elewacji, stąd często nazywane są właśnie elewacyjnymi. Rolety te występują w kilku kształtach skrzynek: prostokątnej, półokrągłej, ćwierć okrągłej oraz o klapie ściętej pod kątem 45 lub 20 stopni - mówi Marcin Miraś, dyrektor handlowy firmy Vertex, wiodącego na polskim rynku producenta osłon okiennych.

Roleta montowana bezpośrednio na elewacjiRoleta montowana bezpośrednio na elewacjiRoleta montowana na istniejącej stolarce, we wnęce okiennejRoleta montowana na istniejącej stolarce, we wnęce okiennej
ABC rolet zewnętrznych
ABC rolet zewnętrznych
- Pokrywa rewizyjna umieszczona jest z przodu skrzynki rolety. To typ osłon, który znajduje zastosowanie zarówno, w przypadku nowego budownictwa, jak i istniejących już budynków. W  ofercie rynkowej dostępne są pancerze z pianką ocieplającą i bez pianki. Jednak najlepiej wybierać takie rolety natynkowe, których pancerz jest dodatkowo wypełniony pianką poliuretanową, ponieważ znacznie zwiększają izolację cieplną budynku. Produkt jest dostępny z napędem ręcznym (pasek lub linka) lub z elektrycznym – tłumaczy Marcin Miraś.

WADY:

- Oba systemy "eksponują" skrzynkę - element mało ozdobny dla elewacji.
- Montaż rolety na elewacji powoduje szybsze zabrudzenia ściany szczególnie nad mocno wystającą skrzynką. Odbijające się krople deszczu unoszą kurz ze skrzynki i osadzają go na elewacji.
- W przypadku montażu bezpośrednio na oknie - skrzynka zabiera niewielką część światła wpadającego do pomieszczenia.

ZALETY:

- Oba systemy można montować do istniejących już budynków.
- Zakupy rolet i ich montaż można rozłożyć w czasie.
- Przystępna cena.
- Montaż można przeprowadzić samodzielnie.

Roleta nakładana na okno - montaż zintegrowany z montażem oknaRoleta nakładana na okno - montaż zintegrowany z montażem okna

Rolety zewnętrzne nakładane – estetyczne połączenie wnęki z oknem

Rolety te nakładane są na okno, a następnie razem z nim montowane we wnęce okiennej. Dlatego decyzję o ich wyborze należy podjąć już na etapie projektu lub podczas wymiany stolarki okiennej.

Mogą być montowane na stolarkę z PCV, drewna lub aluminium. Kaseta z roletą wykonana jest z twardego PCV, ocieplona styropianem lub neoporem. Pokrywa rewizyjna znajduje się z tyłu lub na dole kasety, można się do niej dostać od wewnątrz pomieszczenia. Rolety naokienne pozwalają doskonale zintegrować zabudowę wnęki wraz z oknem. Dodatkowo, jeżeli dobierzemy odpowiedni kolor skrzynek i prowadnic do stolarki okiennej, zabezpieczenie będzie niemal niewidoczne na elewacji.

Roleta zewnętrzna Standard z moskitierą pod katem 20 stopniRoleta zewnętrzna Standard z moskitierą pod katem 20 stopni
Do systemu nakładanego stosowana jest pełna gama systemów manualnych i elektrycznych. – Warto podkreślić, że rolety elektryczne można skonfigurować z systemem alarmowym, np. w ten sposób, że podczas uruchamiania alarmu wszystkie rolety zamkną się automatycznie – dodaje Marcin Miraś. Również w tym wypadku mamy do czynienia ze zróżnicowaną terminologią – rolety nakładane to inaczej rolety naokienne lub nadstawne.
REKLAMA:

ZALETY:

- Rolety nakładane mogą być montowane na stolarkę z PCV, drewna lub aluminium.
- Pozwalają doskonale zintegrować zabudowę wnęki wraz z oknem. W porównaniu z roletami typu standard są zdecydowanie mniej widoczne na elewacji. Pokrywa rewizyjna znajduje się z tyłu lub na dole kasety, można się do niej dostać od wewnątrz pomieszczenia.

WADY:

Skrzynka rolety pozostanie widoczna w świetle okna nawet, jeżeli dobierzemy odpowiedni kolor skrzynek i prowadnic do stolarki okiennej. Decyzję o instalacji tego typu rolet w istniejącym budynku można podjąć tylko w sytuacji, kiedy planujemy wymianę stolarki okiennej. Koszt zakupu i montażu jest znacznie wyższy, niż w wypadku rolet natynkowych.

Rolety zewnętrzne podtynkowe – wysoka ochrona cieplna i akustyczna
Stanowią one element elewacji budynku, który nie tylko w istotny sposób chroni mieszkańców przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, ale także przed ingerencją nieproszonych gości. W znacznym stopniu ograniczają również straty ciepła, co z kolei korzystnie przekłada się na oszczędności na polu finansowym. - Pamiętajmy jednak, że decyzję o ich montażu trzeba podjąć odpowiednio wcześniej – już podczas projektu. Jest to podyktowane sposobem montażu - do wnęki nadproża, dzięki czemu są prawie niewidoczne na elewacji, a tym samym nie zakłócają czystości architektonicznej budynku – zaznacza Marcin Miraś. Rolety podtynkowe wykonane są z wysokiej jakości aluminium, zaś pokrywa rewizyjna umiejscowiona jest u dołu skrzynki. Mogą być montowane zarówno z napędem ręcznym, jak i elektrycznym. W przypadku tego rodzaju rolet, funkcjonuje tylko jedna nazwa.

ABC rolet zewnętrznych
ABC rolet zewnętrznychRoleta zewnętrzna podtynkowa pod katem 20 stopniRoleta zewnętrzna podtynkowa pod katem 20 stopni


ZALETY:

Skrzynki nie są widoczne na elewacji budynku. W znacznym stopniu ograniczają straty ciepła, co z kolei korzystnie przekłada się na oszczędności na polu finansowym.

WADY:

- Pamiętajmy, że decyzję o ich montażu trzeba podjąć odpowiednio wcześniej – już podczas projektu. Jest to podyktowane sposobem montażu - do wnęki nadproża – zaznacza Marcin Miraś. Ich cena jest nieco wyższa, niż w wypadku rolet natynkowych. Kolor pancerza musi być wcześniej dobrany do koloru elewacji i stolarki.

Rolety zewnętrzne RKS, czyli nadprożowe

To rozwiązanie preferowane przez architektów i inwestorów budowlanych, na które trzeba się zdecydować na etapie projektu. Skrzynka rolety montowana jest w nadprożu okna podczas wznoszenia budynku. Zwykle nadproża styropianowe RKS wykonane są z twardego styropianu, zbrojonego prętami stalowymi, natomiast boki obłożone są płytą suprema.

ABC rolet zewnętrznych
ABC rolet zewnętrznych
 – W naszej ofercie, do RKS-ów posiadamy wszystkie rodzaje uzbrojeń elektrycznych oraz ręcznych z obsługą na standardowe zwijacze. Aby jeszcze podnieść komfort ich użytkowania, warto skorzystać z zaawansowanych rozwiązań elektronicznych, którymi także dysponujemy – tłumaczy Marcin Miraś.

ZALETY:

- Skrzynki nie są widoczne na elewacji budynku. W znacznym stopniu ograniczają straty ciepła, co z kolei korzystnie przekłada się na oszczędności na polu finansowym.

WADY:

- Pamiętajmy, że decyzję o ich montażu trzeba podjąć odpowiednio wcześniej – już podczas projektu. Jest to podyktowane sposobem montażu - do wnęki nadproża – zaznacza Marcin Miraś. Ich cena jest nieco wyższa, niż w wypadku rolet natynkowych. Kolor pancerza musi być wcześniej dobrany do koloru elewacji i stolarki.

Podsumowanie

Główną zaletą wszystkich rodzajów rolet zewnętrznych jest to, że w znaczący sposób zmniejszają zapotrzebowanie budynku na energię, generując tym samym oszczędności w domowym budżecie. - Wszystkie rolety zewnętrzne, bez względu na typ, są przyjazne środowisku. Dzieje się tak, ponieważ przyczyniają się do zmniejszenie zużycia energii potrzebnej w zimie do ogrzewania, a w lecie do chłodzenia budynku. Dzięki temu mniej gazów cieplarnianych trafia do atmosfery – dodaje Marcin Miraś. Korzystniej dla bilansu energetycznego naszego domu, będzie jeśli decyzję o montażu rolet podejmiemy już na etapie projektu, ponieważ wówczas skrzynka podtynkowa będzie ukryta i nie ulegnie wychłodzeniu. Rolety okienne wpływają dodatnio na izolację akustyczną, w odczuwalny sposób obniżając poziom hałasu w pomieszczeniach. Zaletą osłon zewnętrznych jest także to, że pozwalają zachować prywatność oraz zapewniają domownikom poczucie bezpieczeństwa.

Roleta zewnętrzna RKSRoleta zewnętrzna RKS

Jakie rolety wybrać?

Wszystko zależy od tego, czy instalację rolet planujemy na etapie projektu, czy już po wybudowaniu domu. W pierwszym wypadku niewątpliwie warto rozważyć możliwość montażu rolet podtynkoych lub nadprożowych. Są one znacznie mniej widoczne i w istotny sposób poprawiają bilans cieplny budynku. Podstawowe mankamenty, to stosunkowo trudny montaż i dość wysoka cena. Jeżeli zdecydujemy się na montaż rolet w chwili, kiedy budynek już stoi, do wyboru pozostają rolety natynkowe (standardowe) lub nakładane. W wypadku rolet nakładanych, decyzję o ich instalacji musimy podjąć najpóźniej na etapie wyboru i montażu stolarki okiennej, ale ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że jeżeli dobierzemy odpowiedni kolor prowadnic i skrzynki, cały system pozostanie niemal niewidoczny z zewnątrz. W wypadku rolet standardowych (np. natynkowych), nie musimy wprawdzie spieszyć się z ich montażem (możemy zainstalować je właściwie w dowolnym momencie), ale musimy wówczas liczyć się z tym, że będą one widoczne z zewnątrz i mogą zakłócić koncepcję architektoniczną elewacji. Ich niewątpliwą zaletą jest korzystna cena.

Kilka słów o cenach

Ceny rolet wahają się w szerokich granicach. Na Allegro, lub innych tego tupu stronach, można zamówić rolety do samodzielnego montażu. Ceny od 139 zł brutto - roleta z napędem ręcznym. Minimalna jednostka do wyliczenia 1 sztuki rolety to 1 m2.

Poniżej przykładowe ceny rolet o często spotykanych wymiarach 100 x 160 cm, wykonanych z najpowszechniejszego profilu V39 w podstawowym kolorze, ze standardowym napędem (ręczny nawijacz taśmy):
* Roleta standard skrzynka ścięta pod katem 45 stopni 305 zł netto bez montażu.
* Roleta standard półokrągła 336 zł netto bez montażu.
* Roleta podtynkowa 366 zł netto bez montażu.
* Roleta nadstawna 360 zł netto bez montażu.

Ceny mogą oczywiście różnić się od podanych wyżej w zależności od rodzaju profilu, koloru, rozmiaru okna i zastosowanego napędu.
_____________
* ceny wg VERTEX SA na dzień 16,04,2012
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud
#okna #czytelnia #okna i drzwi #do mocowanie #obud #roleta #na okno #polecamy #w zewnatrz_bud #Osłony - rolety, markizy itp.

Więcej tematów: