Profesjonalne przecinarki do płytek firmy RUBI charakteryzują się wysoką jakością i precyzją cięcia, mocnym łamaczem, stabilną konstrukcją, bardzo długą żywotnością. Ważnymi elementami zwiększającymi ich walory użytkowe są przymiary obrotowe pozwalające na dokładną obróbkę dużych płytek, przymiary boczne do cięć seryjnych, noże tnące dołączone do zestawu oraz walizki ochronne.
TIOprócz cech konstrukcyjnych jednym z podstawowych powodów wyboru danej przecinarki jest oczywiście oferowana przez nią długość cięcia. W RUBI dostosowujemy się tu do codziennych potrzeb glazurników, którzy układają coraz większe formaty płytek. W obrębie każdej serii przecinarek, tj. TS, TS-PLUS, TR czy TX, oferujemy kilka różnych modeli o różnych wielkościach. Jeszcze kilka lat temu poszukiwaną długością roboczą było 60 cm, teraz standardem jest 70-90 cm, a coraz częściej glazurnicy wybierają maszyny o długości cięcia nawet powyżej 120cm.
TRDo najważniejszych elementów każdej przecinarki należy system prowadzenia krążka tnącego – w naszych narzędziach są to najczęściej dwie prowadnice (tylko w modelu TI zastosowano pojedynczą prowadnicę prostokątną). Okrągłe prowadnice są wykonane ze stali hartowanej w postaci prętów litych bądź rur grubościennych, co powoduje, że niemożliwe jest ich odgięcie w sposób trwały. Wózek przesuwany po prowadnicach ma wewnątrz tuleje ślizgowe wykonane ze stopu miękkiego metalu. Takie połączenia materiału twardego prowadnic i miękkiego w tulejach powoduje, że części te podczas pracy wzajemnie się nie ścierają, co znacznie zwiększa żywotność urządzenia. Oczywiście warunkiem koniecznym długiej eksploatacji narzędzia jest utrzymywanie elementów maszyny w czystości. Oprócz czyszczenia prowadnice należy smarować, jednak po roztarciu smaru po całej ich długości, należy je wytrzeć do sucha. Pozostawienie oleju na prowadnicach powoduje, że podczas cięcia materiału ceramicznego oklejają się one pyłem i kurzem, co w efekcie może prowadzić do ich szybszego zużycia.
Kolejną rzeczą, która wyróżnia przecinarki RUBI są łatwo wymienne noże tnące, które montuje się na maszynie bez użycia żadnych dodatkowych narzędzi, a tylko poprzez dokręcenie rączki. W zestawie z każdą maszyną dostarczane są najczęściej 6, 10 lub w większych maszynach 10, 18 (oznaczenie średnicy krążka tnącego). Generalna zasada jest taka, że: im grubsza i twardsza płytka tym większy krążek powinien być zastosowany do jej nacięcia. Kółka różnią się między sobą średnicą (6, 8, 10, 18, 22) ale również kątem wcięcia - każde kółko daje inną rysę (od wąskich i płytkich po szersze i głębsze) – tutaj należy dobierać osprzęt w zależności od ciętego materiału. Nacięcie jest bardzo ważnym etapem łamania płytek i w bardzo dużym stopniu decyduje o jego powodzeniu. Częstym błędem podczas nacinania płytki jest wywieranie zbyt dużego nacisku na płytkę, co powoduje, że brzegi przeciętej płytki staną się postrzępione lub widoczne będą odpryski warstwy szkliwa, a ponadto zużycie krążka tnącego jest wtedy znacznie szybsze.
TSKolejnym ważnym elementem narzędzia jest system łamiący. W prezentowanych modelach TS i TS-PLUS jest to system jednopunktowy. Podczas łamania zarysowana płytka jest unoszona na wysuwanym od dołu bolcu łamacza dokładnie pod linią nacięcia, a od góry ściskana stopką z dużą siłą. Długi drążek łamacza i właściwy mechanizm z przekładnią powodują, że do złamania płytki konieczne jest użycie niewielkiego wysiłku, co na pewno przekłada się na mniejsze zmęczenie glazurnika i większą wydajność pracy.
REKLAMA:
TS-PlusW innych modelach przecinarek RUBI, tj TR lub TR-S, zastosowano tzw. wielopunktowy system łamania, co oznacza że płytkę można przełamać w dowolnym punkcie linii nacięcia. Jest to możliwe dzięki zintegrowanej głowicy przesuwanej po prowadnicach łączącej prowadzenie krążka tnącego wraz z mechanizmem unoszenia oraz opuszczania stopki łamacza. Jest to niezwykle przydatne podczas łamania płytek długich i twardszych oraz podczas łamania ich pod dowolnymi kątami. Taki sam system zastosowano w naszej największej serii przecinarek, tj. TX lub TX‑N. Dodatkowo nowością w tych przecinarkach jest zastosowanie zacisku „fastfix” umożliwiającego precyzyjne pozycjonowanie przymiaru w kątach regularnych co 15°, a następnie jego stabilne unieruchomienie. W tej maszynie prowadnice są wzmocnione parą płaskowników, które zapewniają ich sztywność podczas łamania. Głowica i stopy łamacza też są dużo większe i szersze, ponadto stopy łamacza są lekko ugięte w dół, co powoduje, że płytka jest nie tylko wciskana w próg łamiący, ale jest też rozginana, dzięki czemu przecinarka doskonale nadaje się do łamania płytek długich i szerokich. Poza tym maszyna jest wyposażona w podpory pod płytki dużych formatów, by po złamaniu szerokie fragmenty płytki nie uderzyły o podłoże i nie pękły w dodatkowy sposób niekontrolowany. Blaty robocze są wykonane z blachy nierdzewnej i zamontowane na sprężynach, dzięki czemu łatwo poddają się podczas łamania pod naporem płytki. W najdłuższej wersji (125 cm długości cięcia) maszyna jest stosunkowo ciężka, dlatego została wyposażona w kółka transportowe i rączkę, co ułatwia łatwe jej przemieszczanie na placu budowy.
Dodatkowym atutem maszyn z łamaczem wielopunktowym jest przymiar w pełni obrotowy (regulowany w zakresie od 45° do ‑45°). Przymiar jest na tyle długi, że umożliwia także pracę z płytkami dużych formatów. Ponadto podczas cięcia płytki w tzw., „karo” dzięki podwójnej skali na przymiarze możemy ustalić w tym samym czasie długość boku i wysokość odcinanego trójkąta. Kolejnym atutem przecinarek jest możliwość stosowania na przymiarze głównym dodatkowego przymiaru seryjnego, który umożliwia ustawienie wybranej szerokości cięcia i przeprowadzanie precyzyjnych i powtarzalnych cięć).
TXWażną cechą jest też opakowanie maszyn w odpowiednie walizki. Ułatwia to wykonawcy transport narzędzia i zapewnia jego bezusterkowe przewożenie.
Jak widać profesjonalne przecinarki charakteryzują się nie tylko widoczną na pierwszy rzut oka wielkością i opakowaniem, ale posiadają również wiele dodatkowych udogodnień i atrybutów znacznie ułatwiających codzienną pracę glazurnika.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Rubi