Bruk to też sztuka

Podziel się:
Człowiek idący ulicą co 2-3 sekundy patrzy pod nogi. Jest to zwykle odruch bezwiedny, który jednak sprawia, że większość czasu w naszym zasięgu wzroku znajdują się nawierzchnie. Fakt ten stanowi ogromne wyzwanie zarówno dla designerów projektujących miejskie przestrzenie, ale też dla producentów kostki brukowej.

Nawierzchnia nie musi być nudna! Projekt Design by the wayNawierzchnia nie musi być nudna! Projekt Design by the wayOtoczenie w którym żyje i porusza się człowiek wpływa na jego samopoczucie i kondycję psychiczną. Dotyczy to nie tylko prywatnego domu i miejsca pracy, ale także przestrzeni publicznej, której podstawową częścią są nawierzchnie. Dekoracyjna kostka brukowa w rękach artysty potrafi odmienić nawet niezbyt ciekawe miejsca i uczynić z nich przyjazne mieszkańcom enklawy.

Sztuka u stóp

Bruk, po którym chodzimy na co dzień z powodzeniem może stać się dziełem sztuki, które nadaje przestrzeni miejskiej wartości i znaczenia. Wie to każdy, kto choć raz odwiedził Lizbonę z jej urzekającym starym miastem. Nawierzchni starej Lizbony to miejski blejtram – opowiada polski designer i rzeźbiarz, doktorant krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Jerzy Dobrzański, który właśnie w projektowaniu nawierzchni odnalazł sposób na artystyczną ekspresję. - Twórcze potraktowanie nawierzchni w stolicy Portugalii pozwoliło przełożyć na chodniki i place opowieści tworzone brukowymi mozaikami.

Wzory i kolory, jakie rozpościerają się pod stopami nie tylko skupiają uwagę turystów, pobudzając do pamiątkowych fotografii. Oprócz wzbogacenia krajobrazu to równocześnie pomnik bogactwa historii i kultury społeczeństwa.

Kostka brukowa to wyjątkowo praktyczny i plastyczny materiał, a nawierzchnie to temat warty uwagi i zaangażowania artystycznego. Dlaczego tego nie wykorzystywać? - przekonuje Jerzy Dobrzański. – Warto wychodzić z dziełami sztuki i architektury w miejsca gdzie człowiek znajduje się na co dzień.
REKLAMA:

Praktycznym wyrazem takiego działania jest zwycięski projekt nawierzchni autorstwa polskiego designera przygotowany w hołdzie rdzennym mieszkańcom Ameryki Północnej. Na nowojorskim Manhattanie, w miejscu gdzie odkryto ślady osadnictwa Indian, pojawi się wkrótce chodnik inspirowany ich sztuką.

Projekt nawierzchni brukowej oparty na motywach ornamentyki Indian wschodniego wybrzeża Ameryki PółnocnejProjekt nawierzchni brukowej oparty na motywach ornamentyki Indian wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej

Lepsza forma bruku

Na świecie trendy pojawiające się w stylistyce i technologiach nawierzchni betonowych rozwijają się bardzo intensywnie. Powstają kostki o niespotykanych kształtach, zawierające elementy odblaskowe lub stworzone w technologiach ekologicznych. Bruk coraz częściej wychodzi poza ramy swojej funkcji estetycznej i staje się sam w sobie koncepcją artystyczną. Innowacyjne myślenie o projektowaniu terenów miejskich nie omija także polskich producentów szlachetnych kostek brukowych i płyt tarasowych.

Jeszcze niedawno kostka brukowa nie była tematem dla designera. Dziś – zachęcony przez firmę Libet – Jerzy Dobrzański i studenci Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pracują nad nowymi koncepcjami rozumienia nawierzchni.

Jerzy Dobrzański, designerJerzy Dobrzański, designerLibet konsekwentnie edukuje i inspiruje inwestorów wpływając na jakość otoczenia zarówno w przestrzeni publicznej jak i prywatnej - mówi Małgorzata Barańska, dyrektor marketingu w firmie Libet. - W tej dziedzinie nie od dziś jesteśmy prekursorami. Dlatego cieszy mnie szczególnie współpraca z tak utalentowaną osobą jak Jerzy Dobrzański. Jego twórcze spojrzenie na temat nawierzchni wpisuje się w misję firmy, a swoim zaangażowaniem skutecznie przekonuje do tej idei innych. W proces tworzenia nowych nawierzchni zostali zaangażowani także studenci wydziału form krakowskiej ASP, którzy pod okiem Jerzego projektują dla nas.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Libet
#czytelnia #ogrody #w ogrod #kostka #do ukladanie_kostki #libet #Nawierzchnie, chodniki, podjazdy

Więcej tematów: