Aranżacyjne małej przestrzeni sprytne i tanie rozwiązania

Podziel się:
Według analityków rynku nieruchomości Polacy najczęściej kupują niewielkie mieszkania. Tendencja ta jest podyktowana warunkami kredytowymi, ale także ekonomią wyposażenia mieszkań kompaktowych. Zapoznaj się ze wskazówkami proponowanymi przez firmę Komandor na ciekawe rozwiązania aranżacyjne niedużych przestrzeni.

Aranżacyjne małej przestrzeni sprytne i tanie rozwiązania

Drzwi z pomysłem

Bez względu na to, czy mieszkasz w kawalerce, czy też w niewielkim dwu- lub trzypokojowym mieszkaniu, musisz pamiętać o jednej zasadzie – przestrzeń należy wykorzystywać maksymalnie – zarówno w poziomie, jak i w pionie. Co to znaczy? Liczy się każdy centymetr wnętrza. Niezwykle funkcjonalne są zabudowy na wymiar od podłogi do sufitu. Dotyczy to zarówno szaf wnękowych, jak i regałów czy półek. Wybierając szafę, zdecyduj się na taką, która posiada drzwi przesuwne. W przeciwieństwie do tradycyjnych drzwi uchylnych drzwi przesuwne nie potrzebują miejsca na zamykanie i otwieranie. Zaoszczędzoną przestrzeń można wykorzystać na przykład stawiając przy ścianie regał lub komodę, czy w przedpokoju wieszając lustro lub montując wieszak na odzież wierzchnią. Drzwi przesuwne doskonale sprawdzą się w wąskich przejściach, korytarzach, przedpokojach i zabudowach wnęk - szaf, bibliotek, schowków i garderób. Można je zamontować nawet w pokojach ze skośnym sufitem, a więc na poddaszach lub pod schodami, by wykorzystać przestrzeń pod nimi.

Dobrze zaprojektowana szafa nie tylko wykorzysta każdy wolny centymetr niewielkiego pomieszczenia, ale również może je optycznie powiększyć poprzez odpowiednio dobrane wypełnienie w drzwiach. Lustro nada pomieszczeniu efektu przestronności, a jasne barwy, jak biele, kremowe odcienie i beże, które najlepiej sprawdzają się w małych mieszkaniach, optycznie je powiększą.

Aranżacyjne małej przestrzeni sprytne i tanie rozwiązaniaPokój zyska na przestronności także dzięki zastąpieniu firanek i zasłon roletami w jasnych odcieniach. Warto pomyśleć również o dodatkowym oświetleniu – lampa sufitowa daje zazwyczaj mało światła, optycznie zmniejszając pomieszczenie. Jeżeli nie mamy miejsca na lampy stojące, warto wykorzystać np. kinkiety lub LED-y. Dobrym pomysłem jest także kierowanie światła na sufit, co spowoduje, że wnętrze wyda się wyższe, a także podświetlanie poszczególnych elementów pomieszczenia – np. półek, wnęk. Idealnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zamontowanie w szafie odrębnego oświetlenia, które ułatwi korzystanie z mebla i pozwoli w szybki sposób odnaleźć potrzebne rzeczy bez konieczności zapalania światła górnego w pokoju.
REKLAMA:

Złóż jak harmonijkę i przesuń

Do aranżacji małych pomieszczeń w mieszkaniu – np. łazienek, projektanci marki Komandor polecają szafy wnękowe z systemem drzwi składanych lub składano-przesuwnych. Takie rozwiązanie pozwoli na większy i bardziej swobodny dostęp do wnętrza szafy i wszystkich jej zakamarków. Przy zastosowaniu drzwi łamanych łatwiej również zaplanować układ szuflad, koszy i innych elementów wysuwanych. Dzięki niemu niezależnie od ilości posiadanych w szafie przedmiotów z łatwością utrzymasz porządek. Drzwi składane można również zamontować w łazience, aby ukryć np. pralkę i kosz na bieliznę.

Aranżacyjne małej przestrzeni sprytne i tanie rozwiązania

Dziel i rządź

W kawalerce, która zazwyczaj posiada jeden duży pokój i osobną kuchnię, lub mały pokoik oraz kuchnię połączoną z salonem, można bez generalnego remontu wydzielić osobne pomieszczenie. Projektanci firmy Komandor proponują wykorzystanie do tego celu drzwi podwieszanych. W ten sposób możesz wyodrębnić sypialnię czy pokój dla dziecka lub oddzielić kuchnię od pokoju dziennego. Drzwiami podwieszanymi zasłonisz również wnęki użytkowe, np. regały i schowki. Podwieszenie drzwi tylko do sufitu umożliwia swobodny dostęp do środka zabudowy. Nie stracisz również wrażenia przestrzeni – brak progów sprawia, że przejście z jednej strefy do drugiej jest niemal nieodczuwalne.

Szafy wyposażone w systemy drzwi przesuwnych lub składano-przesuwnych oraz systemy drzwi podwieszanych dzielące pomieszczenia to nie tylko sprytny sposób na funkcjonalne zagospodarowanie małej przestrzeni, ale także – dzięki wysokiej jakości produktom marki Komandor – inwestycja na długie lata.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Komandor
#drzwi #czytelnia #wnetrza #okna i drzwi #w wewnatrz_bud #komandor #Projekty i aranżacje

Więcej tematów: