Jak duży powinien być garaż? Wyjaśniamy!

Podziel się:

Przy budowie garażu trzeba dokładnie przemyśleć jego wymiary. Jeśli źle dobierzesz parametry, możesz mieć problem z parkowaniem – a to dopiero początek niedogodności. Sprawdź, jak uniknąć błędów i stworzyć praktyczną przestrzeń.

Jakie wymiary zakładają przepisy?

Prawo budowlane dokładnie określa wymagane parametry:

  • stanowisko postojowe musi mieć 2,5 metra szerokości i 5 metrów długości;
  • wysokość wnętrza to minimum 2,2 metra;
  • brama wjazdowa powinna mieć 2,4 metra szerokości;
  • ściany z oknami i drzwiami muszą być oddalone od granicy działki o minimum 4 metry. W przypadku ścian bez okien wystarczy zachować 3 metry.

Jednak przepisowe minimum sprawdzi się wyłącznie przy małym samochodzie osobowym. Jeśli masz większe auto czy dużo sprzętu warsztatowego, będziesz potrzebował znacznie przestronniejszego pomieszczenia. Lepiej uwzględnić kilka dodatkowych metrów w planie, niż potem pluć sobie w brodę.

Wygodne rozwiązania

Choć standardowy garaż blaszany 3x5 metrów jest zgodny z przepisami, może okazać się zbyt ciasny. O ile nie planujesz w nim chować wyłącznie auta, często lepiej postawić nieco większy garaż, w którym zostanie Ci miejsce na narzędzia i drobny sprzęt.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej przestrzeni, sprawdź garaż blaszany z wiatą. Pod zadaszeniem zawsze można schować rowery i sprzęt ogrodowy, bez potrzeby stawiania drugiego budynku.

Na co zwrócić uwagę?

Podczas projektowania weź pod uwagę:

  • rozmiar Twojego auta – przeciętne wymiary to 1,7 x 4,5 metra;
  • typ bramy – segmentowa zajmuje sporo miejsca pod sufitem;
  • to, jak planujesz zagospodarować garaż;
  • odległość od granicy działki;
  • kwestię wentylacji i odprowadzania wody;
  • możliwość rozbudowy w przyszłości;
  • ocieplenie przy planowanym ogrzewaniu;
  • instalację elektryczną i oświetlenie;
  • zabezpieczenia przed włamaniem.

A co, gdy potrzeba więcej miejsca?

Planując budowę, jaką jest garaż blaszany drewnopodobny na dwa auta, trzeba zadbać o odpowiednio dużą powierzchnię. Optymalne wymiary to 6,0-6,5 metra długości i 6,0-7,0 metra szerokości. Szerokość garażu przy jednej bramie wjazdowej nie może być mniejsza niż 5,8 metra. Z kolei przy dwóch osobnych bramach, powinna mieścić się w przedziale 7-8 metrów. Taki wymiar ułatwi manewrowanie pojazdami. Jeśli dodatkowo planujesz przechowywać w garażu motocykl lub skuter, warto poszerzyć budynek o około 1,5 metra.

Standardowe wymiary mogą okazać się niewystarczające przy specyficznych potrzebach. Klasyczne samochody często potrzebują 7 metrów długości. Z kolei w przypadku SUV-ów i vanów warto zadbać o wyższy sufit – nawet do 2,5 metra.

Czy każdy garaż wymaga pozwolenia?

Budynek do 35m² powierzchni zabudowy postawisz bez pozwolenia na budowę. Na działce 500m² można mieć maksymalnie dwie takie konstrukcje.

W większym garażu łatwiej zaparkujesz, wyznaczysz sobie miejsce na warsztat i schowasz zimowy sprzęt. Zanim zaczniesz budowę, dokładnie przemyśl, do czego będziesz używać swojego garażu. To pomoże Ci stworzyć przestrzeń, która naprawdę spełni Twoje oczekiwania.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Artykuł sponsorowany
#czytelnia #do budowa #ściany #garaz #promowany #promowany_sciany #materiał partnera #artykuł sponsorowany

Więcej tematów: