Okna, które chronią przed hałasem

Podziel się:
Czasy, gdzie jedynymi dźwiękami dochodzącymi do nas z zewnątrz były przyjemne odgłosy natury minęły. Dziś, mieszkańcy miast, co dzień narażeni są na wszechobecny hałas. Przyzwyczajamy się do dźwięków pędzących za oknami motocykli, klaksonów samochodowych, czy tramwajów.

Dopiero urlop, gdzieś na Mazurach, albo w górach powoduje, że zaczynamy tęsknić za spokojem w naszych własnych domach. Możemy go sobie zapewnić kupując okna akustyczne – to naprawdę działa. Wszystkim zmęczonym ulicznym zgiełkiem, marzącym o komfortowej ciszy w mieszkaniu, firma Stolbud Włoszczowa S.A. proponuje Okno Akustyczne 42 dB.

Przekrój Okna Akustycznego Fot. Stolbud WłoszczowaPrzekrój Okna Akustycznego Fot. Stolbud WłoszczowaIzolacyjność akustyczna okien zależy w dużym stopniu od rodzaju zastosowanych w ich konstrukcji szyb. Określa ją wskaźnik Rw. Jego wartość wyznacza zdolność szyby do tłumienia dźwięków (im wyższa wartość Rw, tym lepsza izolacyjność okna). Standardowe okna oferowane na rynku charakteryzują się niskim współczynnikiem tłumienia hałasu Rw do 32 dB. Innowacyjny sposób szklenia okna Akustik Stolbud Włoszczowa (zestaw szybowy złożony z szyb niskoemisyjnych i dźwiękochłonnych 44.2/16/6), zastosowanie miedzy ramą a zestawem szybowym przekładek tłumiących, uszczelki skutecznie chroniące przed hałasem pozwoliły osiągnąć bardzo dobry parametr izolacyjności akustycznej okna na poziomie 42dB.

Taka izolacyjność okien idealnie chroni przed hałasem z zewnątrz. To doskonałe rozwiązanie dla mieszkańców dużych aglomeracji miejskich, położonych w pobliżu lotnisk czy ruchliwych ulic. Cisza, jaką zapewniają okna akustyczne, pozwala odciąć się od wszechobecnego hałasu i wypoczywać w komfortowych warunkach.

Duże natężenie hałasu szkodzi zdrowiu i niekorzystnie wpływa na naszą psychikę. Możemy się przed tym uchronić.

- Odczucie hałasu w pomieszczeniu podlega następującej zasadzie: jeżeli poziom hałasu w pomieszczeniu zmniejszy się o ok. 10 dB w stosunku do tego jaki panuje na zewnątrz, to odnosi się wrażenie, że jest on o połowę mniejszy. Dlatego ci, którzy planują wymianę okien, a mieszkają w miejscach o dużym natężeniu hałasu, powinni poważnie zastanowić się nad zakupem „cichych okien” ze Stolbudu - czyli takich, których współczynnik tłumienia hałasu wynosi ok. 42 dB. W standardowych oknach współczynnik Rw wynosi średnio 27-32 dB. – mówi Augustyn Zioło Technolog Stolbudu.
REKLAMA:

Wielkość tłumienia hałasu jest trudna do obliczenia. Niezbędna jest tutaj pomoc fachowców i specjalistycznych ośrodków badawczych. - W tym zakresie firma Stolbud Włoszczowa S.A. korzysta z usług Laboratorium Akustycznego Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie gdzie przeprowadzane są pomiary okien w różnych wariantach oszklenia. To właśnie z inżynierami tego Instytutu zostało opracowane okno Akustik, które jako jedyne w Polsce posiada CERTYFIKAT NA ZNAK JAKOŚCI AKUSTYCZNEJ AQ - mówi Augustyn Zioło – technolog ze Stolbudu Włoszczowa S.A.

Nie wszyscy producenci okien mogą pochwalić się certyfikatem potwierdzającym właściwości akustyczne okna. Pamiętajmy, że sama deklaracja zgodności z daną normą nie oznacza, że produkt jest dźwiękoszczelny. Zanim zdecydujemy się na zakupy zwrócimy się do producenta z prośbą o przedstawienie atestów dotyczących izolacyjności akustycznej.

Hałas bywa lekceważony. Być może, dlatego, że w średnim natężeniu nie powoduje natychmiastowych skutków. Jednak ciągły rozwój gospodarczy, budowa nowych lotnisk, autostrad itp. systematycznie i w zastraszającym tempie zwiększa jego natężenie. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie. Może warto, zatem powalczyć o spokój w najbliższym otoczeniu i zaopatrzyć się w „ciche okna”? Dobry sen i relaks w domowym zaciszu, w dzisiejszych galopujących czasach jest przecież nie do przecenienia.

Ważne! Warunkiem pełnej ochrony przed hałasem z zewnątrz jest prawidłowy montaż okien - połączenie okna z ościeżem musi być szczelne.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Stolbud włoszczowa
#okna #czytelnia #akustyka #okno #do izolacja #okna i drzwi #stolbud_wloszczowa #Przeszklenia

Więcej tematów: