Trawnik bez chwastów - przygotowanie gleby

Podziel się:
Największymi wrogami trawników i przydomowych ogródków są mech i chwasty. Ich uporczywe rozrastanie się powoduje niedotlenienie gleby i niedobór koniecznego do rozwoju roślin światła słonecznego. Najlepszą bronią w walce z niechcianymi roślinami jest odpowiednie przygotowanie gleby oraz jej późniejsze regularne wertykulowanie.

Glebogryzarka doskonale spulchnia i napowietrza glebę przed pierwszym wysiewem. Fot. STIGAGlebogryzarka doskonale spulchnia i napowietrza glebę przed pierwszym wysiewem. Fot. STIGAJednym z głównych problemów, z którymi borykają się właściciele ogrodów, jest stare, przypominające filc martwe podłoże pokryte mchem, które nie odżywia odpowiednio korzeni oraz źdźbeł zasadzonych roślin. Z początkowym stadium rozwoju mchu, jeśli dość wcześnie podejmie się interwencję, można poradzić sobie za pomocą grabi. W przypadku zaniedbania podłoża ta ręczna metoda okazuje się być bardzo pracochłonna i wymagająca dużego nakładu czasu. Na ratunek przychodzą wówczas glebogryzarki i wertykulatory.

Zdrowy, młody ogród

Planując zagospodarowanie terenu na warzywniak lub rabaty kwiatowe, nie możemy zapomnieć o zabiegach poprzedzających wysiew roślin. Marcin Liszyński, Dyrektor Handlowy w firmie GGP Polska, dystrybutora urządzeń STIGA, radzi:
- Odpowiednio przygotowana gleba pod ogród pozwoli cieszyć się piękną roślinnością przez długie lata. Przed pierwszym wysiewem nie można więc zapomnieć o spulchnieniu i napowietrzeniu ziemi przy pomocy glebogryzarki.

Wertykulacja trawnika przy użyciu wertykulatora elektrycznego. Fot. STIGAWertykulacja trawnika przy użyciu wertykulatora elektrycznego. Fot. STIGAPrzygotowanie podłoża przy pomocy glebogryzarki pozwala przekopać ziemię, umożliwiając dotarcie tlenu do jej głębokich partii. - Zbita i jałowa ziemia nie pozwoli prawidłowo rozwijać się korzeniom roślin, więc przed pracą z glebogryzarką warto także nanieść na całą powierzchnię przyszłego ogrodu cienką warstwę odkwaszonego torfu lub ziemi kompostowej. Przemieszanie jej z ziemią przy pomocy glebogryzarki odżywi podłoże i sprawi, że przyszły trawnik będzie znacznie ładniejszy – mówi Marcin Liszyński.

Piękny trawnik nawet po latach

Głównymi zagrożeniami dla trawy w ogrodzie jest wyjałowienie podłoża i rozkrzewianie się mchu czy chwastów. Jednym z najlepszych sposobów na uporanie się z nimi jest wertykulacja trawnika na całej jego powierzchni. - Wertykulatory to urządzenia ogrodowe, których noże płytko nacinają darń. Dzięki temu usuwa się resztki martwych roślin, które przeszkadzają trawie w prawidłowym rozroście – mówi przedstawiciel STIGI.
REKLAMA:

Trawnik najkorzystniej jest wertykulować wzdłuż i wszerz na wzór szachownicy, aby mieć pewność, że żaden jego fragment nie zostanie pominięty. - Zabieg ten powinno się przeprowadzać wczesną wiosną po pierwszym koszeniu, co zapewni trawnikowi odpowiednie warunki do intensywnego rozrostu. Efekty wertykulacji widoczne są niedługo po zabiegu – trawnik staje się elastyczniejszy, a jego kolor zachwyca głęboką zielenią – mówi Marcin Liszyński.

NOWOŚCI STIGA

Narzędzia polecane do pielęgnacji ogrodów i trawników

Trawnik bez chwastów - przygotowanie gleby

Wertykulator Silex SVP 40 B

Wertykulator Silex SVP B 40 jest narzędziem ogrodowym, dzięki któremu uda się oczyścić trawnik z mchu, starej trawy i drobnych chwastów, przywracając trawie zadbany wygląd. Noże wertykulatora nacinają glebę, pozwalając wodzie i tlenowi docierać bezpośrednio do korzeni trawy. Taki zabieg przywraca trawnikowi gęstość i zdrowy koloryt.

Wertykulator Silex SVP B 40 jest wyposażony w wydajny silnik Briggs & Stratton 550 series o mocy 2,9 kW przy 3345 rpm. 40-centymetrowa szerokość robocza pozwala pływającym nożom radzić sobie nawet z trawnikami o dużych powierzchniach. Narzędzie posiada wytrzymałe koła z łożyskami kulkowymi oraz pojemny, 50-litrowy kosz na odpady zbierane podczas zabiegu wertykulacji.
Cena: 2 249 PLN brutto

Trawnik bez chwastów - przygotowanie gleby

Glebogryzarka SILEX 75 R-B

Glebogryzarka SILEX 75 R-B doskonale nadaje się do spulchniania i przemieszania gleby w nowopowstającym ogrodzie. Dodatkowo jest niezbędna przy przygotowywaniu podłoża przed założeniem nowego trawnika. Mocny silnik Briggs & Stratton typu 800 series pozwala urządzeniu radzić sobie ze średnimi i dużymi działkami, nawet w przypadku, gdy gleba nie była jeszcze spulchniana. Regulowany uchwyt pozwala dopasować jego wysokość do wzrostu użytkownika i kąta nachylenia terenu.

Na łatwość pracy z glebogryzarką Silex 75 R-B ma wpływ jednobiegowy napęd z biegiem wstecznym, który pozwala sprawnie prowadzić urządzenie. Glebogryzarka przydaje się w ogrodowych pracach także do mieszania kompostu, nawozów z ziemią oraz do przycinania brzegów trawnika.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: stiga
#czytelnia #ogrody #w ogrod #stiga #Pielęgnacja ogrodu

Więcej tematów: