Kupo mieszkania - dodatkowe koszty

Podziel się:
Kupując mieszkanie pamiętaj o dodatkowych kosztach

Dodatkowe koszty zakupu, jakie musi ponieść osoba chcąca nabyć mieszkanie czy to bezpośrednio od dewelopera, czy też z drugiej ręki mogą nieraz znacznie podnieść całkowitą kwotę transakcji. W tym wypadku wydatki nie kończą się niestety na ostatecznie ustalonej cenie lokalu mieszkalnego.

Na samym początku trzeba wspomnieć o taksie notarialnej. Jej maksymalny poziom jest ustalony przepisami i składa się z kwoty bezwzględnej oraz określonego odsetka od wartości przedmiotu transakcji. Warto pamiętać, że sama taksa jest jeszcze dodatkowo obłożona podatkiem VAT. Kolejne obciążenie stanowi podatek od czynności cywilnoprawnej. W tym przypadku danina na rzecz państwa wynosi 2% wartości nieruchomości kupowanej na rynku wtórnym (na rynku pierwotnym ta opłata nie występuje, gdyż deweloperzy podlegają przepisom o podatku VAT). Do listy wydatków trzeba również doliczyć opłatę za wpis do księgi wieczystej. Od 2006 r. jego koszt został określony na poziomie 200 zł, bez względu na wartość samej nieruchomości.
REKLAMA:

Wybrane koszty transakcyjne kupna/sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym o wartości 300 tys. zł
Rodzaj kosztów:
Wartość mieszkania: 300 000 zł.
Taksa notarialna wraz z podatkiem VAT*: 2 423 zł.
Podatek od czynności cywilno - prawnej: 6 000 zł.
Wpis do księgi wieczystej: 200 zł.

Suma kosztów: 8 623 zł.

Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.
*maksymalna stawka

Całkowita suma kosztów transakcyjnych, którymi obłożony jest obrót nieruchomościami składa się również z podatku od zbycia mieszkania, jaki musi odprowadzić osoba je sprzedająca. W tym miejscu przepisy są wyjątkowo zagmatwane, a dokładna jego stawka zależy od momentu kupna sprzedawanej obecnie nieruchomości. Jeżeli lokal mieszkalny został nabyty po 31 grudnia 2008 r., to stawka ta wyniesie 19% od dochodu ze sprzedaży.

Decydując się na sprzedaż mieszkania do kosztów trzeba także zaliczyć wydatki związane choćby z pozyskaniem drugiej strony transakcji. Należy tutaj wymienić przykładowo opłaty za ogłoszenia w prasie, ale również i czas, jaki należy poświecić na szukanie chętnych. Oszczędność zarówno nakładów czasu, jak i nerwów może zapewnić skorzystanie z usług profesjonalnego pośrednika nieruchomościami. Pomoże on nie tylko w poszukiwaniach drugiej strony transakcji, ale także w załatwieniu wszelkich formalności. Takie wyjście może okazać się najbardziej korzystne zwłaszcza, że w wypadku tzw. umowy otwartej wypłata wynagrodzenia uzależniona jest jedynie od efektów pracy agenta nieruchomości, a samo jej podpisanie nic nie kosztuje.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Emmerson
#wiadomości #finanse #prawo #emmerson #nieruchomości

Więcej tematów: