Bezpieczeństwo w budynku: oddychającą membranę DuPont™ Tyvek® FireCurb™

Podziel się:
DuPont podnosi ochronę na nowy poziom, który wraz z nowymi rozwiązaniami, znacznie zwiększają bezpieczeństwo budynku.

DuPont rozwija przełomową technologię umożliwiającą produkcję zaawansowanych trudnopalnych membran paroprzepuszczalnych dla budownictwa.

Wrzesień 2012 - nowa opatentowana technologia, która pozwoli na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa, potencjalnie ochraniając ludzkie życie oraz zmniejszając szkody. Jest to kolejna kluczowa innowacja firmy DuPont w budownictwie. Łącząc światowej klasy know-how w różnych dziedzinach inżynierii materiałowej i chemii, firma DuPont znalazła przełomowe, przyjazne środowisku naturalnemu rozwiązanie. Technologia ta umożliwia oferowanie oddychającej membrany paroprzepuszczalnej DuPont Tyvek® w klasie produktów trudnopalnych, również po konkurencyjnych cenach. Nowa membrana może być stosowana do ochrony ścian i dachów oraz posiada niezwykle wysoki poziom trudnopalności (klasa B).

Łącząc światowej klasy know-how, w różnych dziedzinach inżynierii materiałowej i chemii, DuPont opracował DuPont<sup>™</sup> Tyvek<sup>®</sup> FireCurb™, nową oddychającą membranę, której własności takie jak trudnopalność, długotrwała ochrona i paroprzepuszczalność  przyczyniają się do ochrony budynków oraz znacząco poprawiają efektywność energetyczną i komfort wnętrz. Fot.: DuPont<sup>™</sup> Tyvek<sup>®</sup> FireCurb™, wszelkie prawa są zastrzeżone.Łącząc światowej klasy know-how, w różnych dziedzinach inżynierii materiałowej i chemii, DuPont opracował DuPont Tyvek® FireCurb™, nową oddychającą membranę, której własności takie jak trudnopalność, długotrwała ochrona i paroprzepuszczalność przyczyniają się do ochrony budynków oraz znacząco poprawiają efektywność energetyczną i komfort wnętrz. Fot.: DuPont Tyvek® FireCurb™, wszelkie prawa są zastrzeżone.
Nowe membrany oddychające będą oferowane pod nazwą handlową DuPont Tyvek® FireCurb i wzbogacą standardowe cechy membran DuPont Tyvek®, takie jak długotrwała ochrona przed wilgocią, paroprzepuszczalność, znaczący wkład w efektywność energetyczną i komfort pomieszczeń o zwiększoną trudnopalność.

Pierwsze trudnopalne membrany paroprzepuszczalne DuPont Tyvek® FireCurb posiadające właściwości odpowiednie do zastosowania na wysokich budynkach z wentylowanymi elewacjami i na ścianach budynków o drewnianych konstrukcjach będą dostępne w Europie jesienią 2012 roku. Dodatkowe rodzaje membran na dachy i ściany zostaną wprowadzone w drugiej kolejności.

"Ogromna ilość pożarów budynków wymogła na władzach zaostrzenie przepisów bezpieczeństwa. W rezultacie, przemysł budowlany musiał dostosować się do coraz ostrzejszych ograniczeń. Jest to tendencja, która z pewnością będzie trwała. W celu zaspokojenia tych potrzeb, DuPont dodał do swojego budowlanego portfolio nowy wymiar wydajności ochrony oddychającej membranie DuPont Tyvek®: Pomimo, że przewodzimy pod względem wysokiej jakości ochrony przed wiatrem i wodą, jesteśmy zobowiązani również do poprawy odporności ściennych i dachowych membran na działanie ognia. Kiedy płomienie docierają do DuPont Tyvek® FireCurb™, zatrzymują się, zmniejszają się i gasną. Za pośrednictwem zewnętrznych okładzin Tyvek® FireCurb ogranicza rozprzestrzenienie się płomieni między piętrami. Oferuje większe bezpieczeństwo mieszkańcom i strażakom, i tym samym, ta nowa linia produktów potencjalnie zmniejsza szkody i koszty spowodowane przez pożary. Wybór DuPont Tyvek® FireCurb oznacza inwestycję w zaawansowaną technologię z istotnie pozytywnym wpływem na świat budowli ", mówi Karel Smolders, DuPont Building Innovations, EMEA Marketing Manager for Building Envelopes.
REKLAMA:

"Zazwyczaj instalowana na zewnętrznej stronie materiału izolacyjnego lub zintegrowana z systemem ścian budynku, membrana DuPont Tyvek® FireCurb stanowi doskonałe rozwiązanie dla ochrony dla tak ważnych i długoterminowych inwestycji, jakimi są budynki. Te niezwykle wszechstronne materiały, będą dostępne w odmianach na różne elewacje wentylowane i do drewnianych konstrukcji szkieletowych. Ponadto, membrany DuPont Tyvek® FireCurb zapewnią ochronę już podczas fazy wznoszenia budowli. Iskry pojawiające się na miejscach budowy często są przyczyną pożarów. Teraz to ryzyko może być znacznie zredukowane. Jesteśmy bardzo dumni z tej innowacji, gdyż doskonale odzwierciedla kluczową wartość wizji DuPont - wykorzystuje naukowe i technologiczne know-how, do tworzenia produktów, które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa w życiu codziennym - obszaru, w którym marka Tyvek® zyskała doskonałą reputację na całym świecie ", dodaje Patrick Mousel, DuPont Building Innovations, EMEA and AP Product Manager for Building Envelopes.

Ważnym aspektem poziomu bezpieczeństwa budynku jest zachowanie się różnych materiałów stosowanych w budownictwie podczas pożaru. Wiele produktów zawiera dodatki, które mają na celu uczynić produkt mniej palny. Takie środki opóźniające palenie mogą być dodawane zarówno do materiału bazowego jak i stosowane do pokrywania powierzchni przed lub po jego instalacji. Zabiegi te mogą być bardzo skuteczne w zapobieganiu wymknięcia się małego ognia spod kontroli lub spowolnieniu rozprzestrzeniania się pożaru, dając tym samym więcej czasu osobom przebywającym w budynku na ewakuację i ratowanie życia. Wiele z najbardziej skutecznych środków opóźniających spalanie używanych w przeszłości, zawiera halogeny (zwłaszcza chloro- i/lub bromo-pochodne), które są uwalniane wraz z innymi gazami podczas spalania się materiału, zakłócają proces spalania powodując gaszenie lub zmniejszenie ognia. Jeśli jednak ogień rozprzestrzeni się na ognioodpornym materiale, uwolnione halogeny powodują wzrost toksyczności spalin i dymów powstających podczas pożaru, a to z kolei zmusiło wielu producentów do poszukiwania alternatywnych materiałów.

Pierwsze odmiany oddychającej membrany DuPont<sup>™</sup> Tyvek<sup>®</sup> FireCurb<sup>™</sup> z właściwością trudnopalności będą dostępne w Europie na jesień 2012 i będą odpowiednie do zastosowań na wysokich budynkach dla fasad wentylowanych i w konstrukcji drewnianych. Fot.: DuPont<sup>™</sup> Tyvek<sup>®</sup> FireCurb™, wszystkie prawa są zastrzeżone.Pierwsze odmiany oddychającej membrany DuPont Tyvek® FireCurb z właściwością trudnopalności będą dostępne w Europie na jesień 2012 i będą odpowiednie do zastosowań na wysokich budynkach dla fasad wentylowanych i w konstrukcji drewnianych. Fot.: DuPont Tyvek® FireCurb™, wszystkie prawa są zastrzeżone.
"Nowa gama paroprzepuszczalnych membran budowlanych DuPont Tyvek® FireCurb™, do zmniejszenia palności materiałów wykorzystuje nowoczesną technologię opartą na substratach polimerowych. Technologia ta nie wymaga użycia jakichkolwiek halogenów. Zamiast tego wykorzystuje ona środek zawierający fosfor, w celu formowania się „zwęglonej” warstwy na powierzchni, gdy jest ona w kontakcie ze źródłem zapłonu. Ta cienka warstwa karbonizowanego polimeru jest bardzo odporna na spalanie i tworzy barierę spowolniającą uwalnianie się palnych substancji membrany do płomieni. Pozbawione paliwa płomienie rozprzestrzeniają się wolniej lub wcale. Elastyczne, trudnopalne membrany paroprzepuszczalne firmy DuPont wydzielają także mniej dymu podczas spalania, co jest kolejną zaletą dla osób próbujących uciec z płonącego budynku", wyjaśnia Carlo Weber, DuPont Building Innovations, EMEA Technical Marketing Specialist for Building Envelopes.

W nowej gamie produktów, DuPont połączył kilka własnych technologii do produkcji membran budowlanych z najlepszą kombinacją zaawansowanych właściwości, by zaspokoić potrzeby branży budowlanej.

Jedna iskra może doprowadzić do poważnej katastrofy. Kiedy coś palnego w budynku zapala się, płomienie mogą szybko wymknąć się spod kontroli, co stanowi zagrożenie, którego nigdy nie należy lekceważyć. Zazwyczaj tlący się ogień zajmuje cztery minuty by rozwinąć się w ogień. Po zaledwie pięciu minutach, ogień może zamienić się w pożar, znacznie podnosząc temperaturę pomieszczeń do poziomu, który zagraża życiu. Po około dziewięciu minutach istnieje ogromne niebezpieczeństwo szybkiego rozprzestrzeniania się pożaru. To wtedy może nastąpić „wybuch” z temperaturami sięgającymi 1000 stopni Celsjusza lub wyższymi. Dlatego też specyfikacja najbardziej zaawansowanych produktów hamujących palność jest bezwzględnie konieczna.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dupont
#czytelnia #izolacje #materiały dociepleniowe #do uszczelnianie #na sciany #do docieplanie #membrana #na zewnatrz_bud #na fasada #dupont #Ściany, fasady - tematy pozostałe

Więcej tematów: