Prace ociepleniowe w trudnych warunkach pogodowych – system weber.therm WINTER

Podziel się:
Zima nadchodzi wielkimi krokami. Dla branży związanej z produkcją oraz montażem systemów ociepleń jest to okres martwy. Jesień, nawet ta późna jednakże jest okresem, w którym przy zachowaniu pewnych zasad można prawidłowo ocieplić budynek. A warto jest to zrobić z uwagi na duże oszczędności energii, która potrzebna będzie na ogrzanie naszego domu tej zimy. Zważywszy na rosnące ceny energii inwestycja w ocieplenie jest jak najbardziej zasadna.

Fot. WeberFot. Weber
W okresie jesieni temperatura spada, a wilgotność rośnie. Taki stan rzeczy niewątpliwie ma wpływ na wiązanie materiałów budowlanych. Z tego względu firma Weber wprowadziła na rynek system ociepleń weber.therm WINTER. Poszczególne komponenty systemu zostały tak dobrane, aby prace dociepleniowe wykonywane jesienią zakończone zostały pełnym sukcesem.

Przyklejanie izolacji - styropianu

System weber.therm WINTER oparty jest o płyty izolacyjne ze styropianu.
Do ich przyklejenia przewidziane są dwie zaprawy klejowe:
- weber KS112 - polecana do przyklejania styropianu na istniejących budynkach, które są ogrzewane
- weber KS128 - polecana do przyklejania styropianu na nowych budynkach, w których ogrzewanie jeszcze nie funkcjonuje

Przy montażu płyt izolacyjnych należy pamiętać o tym, aby podłoże było wyschnięte, a temperatura otoczenia i podłoża powinna być wyższa niż 2oC. Wilgoć z podłoża znacznie zwiększa udział wody w zaprawie klejącej, co niekorzystnie wpływa na stabilność płyt podczas klejenia oraz na ich wytrzymałość. Dobrą praktyką przy pracach ociepleniowych prowadzonych w okresie jesiennym jest rozpoczęcie prac od ścian północno - zachodnich. Te ściany bowiem są najbardziej wychłodzone, a zatem nie odwlekajmy ich ocieplenia na późną jesień. Prawdopodobieństwo znacznego zawilgocenia czy wręcz oblodzenia tych ścian w listopadzie lub grudniu jest bowiem znaczne.

Prace ociepleniowe w trudnych warunkach pogodowych – system weber.therm WINTER Prace ociepleniowe w trudnych warunkach pogodowych – system weber.therm WINTER

Warstwa zbrojona siatką

Do wykonania warstwy zbrojonej siatką w systemie weber.therm WINTER przewidziana jest zaprawa weber KS128. Warstwa zbrojona wykonana w oparciu o ten produkt już po 6 godzinach nabiera wystarczającej odporności na spadki temperatur poniżej 0oC.
Warstwa wykończeniowa

System weber.therm WINTER daje wykonawcy i inwestorowi możliwość wykończenia w dwóch wariantach:

- Gotową do użycia akrylową masą tynkarską weber TD322 wzbogaconą powłokowym zabezpieczeniem przeciwko porastaniu algami z opcjonalnym dodatkiem przyspieszacza wiązania weber PC251.
- Mineralną zaprawą tynkarską weber TM314 malowaną dwukrotnie farbą silikonową weber FZ391 posiadająca również powłokowe zabezpieczenie przeciwko porastaniu algami.
REKLAMA:

Rozwiązanie pierwsze może być aplikowane już w temperaturze powyżej 2oC. Dodając do masy tynkarskiej weber TD322 przyspieszacza wiązania weber PC251 znacznie przyspieszamy proces całkowitego związania tynku. Dzięki temu ewentualne opady atmosferyczne nie zniszczą nam świeżo wykonanej wyprawy. Masa tynkarska weber TD322 z dodatkiem przyspieszacza wiązania weber PC251 powinna być aplikowana przy wilgotności powietrza poniżej 80%.

Rozwiązanie drugie może być stosowane w temperaturze powyżej 5oC. Ciekawostką jest tutaj zastosowanie dodatkowego preparatu gruntującego weber PG212, którego nanosi się na wyschnięty tynk mineralny weber TM314. Preparat tworzy warstwę odcinająca tynk od farby silikonowej. Dzięki temu w znacznym stopniu niwelowane jest ryzyko wystąpienia białawych nalotów na powierzchni farby elewacyjnej. Zabieg gruntowania uchroni nas zatem przed znacznymi kosztami związanymi z usunięciem kłopotliwych nalotów.

Uwaga

Mas i zapraw tynkarskich nie powinno się nakładać na zawilgoconej warstwie zbrojonej, ponieważ może to ograniczyć przyczepność między gotową wyprawą tynkarską a warstwą zbrojoną. Trzeba również pamiętać o wydłużeniu przerw technologicznych między aplikacją poszczególnych warstw ocieplenia. Niższe temperatury i wyższa wilgotność bowiem zawsze wpływają na wydłużenie czasu wiązania poszczególnych komponentów systemu.

Na zakończenie warto jest dodać, że wszystkie materiały użyte do ocieplenia budynku powinny być przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu. Jest to nie tylko ważne w odniesieniu do zapraw klejących, mas tynkarskich ale przede wszystkim do styropianu. Zawilgocony materiał izolacyjny bowiem w znacznym stopniu traci swoje właściwości izolacyjne. Ta sama zasada obowiązuje przy wbudowaniu poszczególnych komponentów systemu. Na czas prowadzenia prac warto jest osłonić rusztowania od góry plandekami ochronnymi. Nie powinno się również zwlekać z wykonaniem obróbek blacharskich. Ich zainstalowanie już na etapie klejenia styropianu uchroni nas od zawilgocenia wbudowanych produktów.

Ponadto przy prowadzeniu prac ociepleniowych nie powinno stosować się materiałów innych, niż tych które wchodzą w skład systemu. Jego montaż zaś warto jest powierzyć firmie posiadającej duże doświadczenie w montażu kompletnych systemów ociepleń. W przypadku, kiedy podczas prac ociepleniowych pojawią się zagadnienia techniczne, które staną na przeszkodzie w szybkiej realizacji zapraszamy do kontaktu z działem technicznym Weber.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Weber Leca®
#czytelnia #dom z keramzytu #styropian #ściany #weber #fasada #zewnatrz_bud #docieplanie #systemy #klejenie

Więcej tematów: