Różnica poziomów w ogrodzie – zaleta, a nie wada

Podziel się:
Ogród położony na pofałdowanym terenie to również konieczność zabezpieczenia skarp, uskoków, bocznych krawędzi schodów. Jednak konieczny element techniczny ma dużą szansę stać się przy tej okazji ozdobą ogrodu.

Odpowiednio użyte palisady pełnią funkcję  murku oporowego. Na zdjęciach palisady łamane (splitowane ) z rodziny Libet Completto. Odpowiednio użyte palisady pełnią funkcję murku oporowego. Na zdjęciach palisady łamane (splitowane ) z rodziny Libet Completto. Z reguły do odpowiedniego wytyczenia i zabezpieczenie bocznych krawędzi zarówno schodów, jak i ścieżek używa się palisad i elementów krawężnikowych. Co jednak, jeśli spadek terenu jest tak duży, że trzeba wykonać wzdłuż ścieżki uskok zabezpieczony murkiem oporowym? Albo jeśli zwyczajnie chcielibyśmy wykonać chodnik znacznie obniżony względem poziomu terenu, przez który przechodzi?

Murki oporowe

Także w tym wypadku jest kilka rozwiązań, od najbardziej oczywistych, aż do zupełnie nietypowych i wymagających użycia pewnych elementów w sposób prawdopodobnie nieprzewidziany przez producenta. Jednym z nich są palisady. Można jednak użyć ich nieco zaskakująco, formując z nich na przykład schody terenowe (zarówno w ułożeniu pionowym, jak i poziomym), lub też niewielkie murki oporowe. W wypadku tych ostatnich należy jednak pamiętać, że im wyższa skarpa czy uskok, tym większe siły działają na utrzymujące je w ryzach konstrukcje oporowe.
REKLAMA:

Palisady mogą też pełnić rolę okładziny betonowego muru oporowego. Klejone poziomo zaskakują swoją formą estetyczną. Na zdjęciu palisady łamane (splitowane) Libet completto w kolorze neroPalisady mogą też pełnić rolę okładziny betonowego muru oporowego. Klejone poziomo zaskakują swoją formą estetyczną. Na zdjęciu palisady łamane (splitowane) Libet completto w kolorze neroJeśli decydujemy się na wykonanie ścianki oporowej z palisady, musimy pamiętać o właściwym jej osadzeniu w betonowej podbudowie, jak również o tym, żeby przynajmniej 1/3 wysokości elementów znajdowała się pod ziemią – wyjaśnia Cezary Tyliński, projektant z firmy Libet – Słupki palisady łamanej długości 90cm wystarczą więc do wykonania uskoku o wysokości 60cm.

Palisady inaczej

To jednak ciągle palisady używane niejako „zgodnie z przeznaczeniem”. A gdyby ułożyć je poziomo? Oczywiście przy takim układzie redukujemy ich rolę do wyłącznie estetycznej. Aby zapewnić takiej konstrukcji stabilność należy wykonać podkonstrukcję w postaci murowanej lub betonowej ścianki oporowej, odpowiednio zabezpieczonej przed wpływem wilgoci, do której dopiero zostaną przyklejone elementy palisad. Wyjątek stanowią bardzo niskie elementy (wysokości dwóch lub trzech położonych w poziomie palisad) które mogą stać samodzielnie, bez dodatkowej konstrukcji. W każdym jednak wypadku muszą one być również klejone między sobą (spoiny poziome). Do wykonania połączeń należy użyć kleju trwale elastycznego. Cała operacja wymaga więc poświęcenia nieco większej uwagi – zapewnia jednak doskonały i nieco zaskakujący efekt.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Libet
#czytelnia #ogrody #w ogrod #na zewnatrz_bud #kostka #do ukladanie_kostki #libet #Mała architektura ogrodowa

Więcej tematów: