Podłogówka i grzejniki w systemach niskotemperaturowych

Podziel się:
Ogrzewanie podłogowe w połączeniu z grzejnikami to system w optymalny sposób wykorzystujący zalety obydwu rozwiązań grzewczych. Zapewnia maksymalny komfort cieplny w mieszkaniu i dobrze współpracuje z oszczędnymi źródłami ciepła.

Fot. PurmoFot. Purmo
Coraz częściej właściciele budynków decydują się na system ogrzewania oparty o ekologiczne źródła ciepła (np. kotły kondensacyjne lub pompy ciepła). Te źródła ciepła wytwarzają niższą temperaturę wody zasilającej instalację (45-55°C), oszczędzając w ten sposób energię potrzebną do jej podgrzania. Współczesne budynki są dobrze izolowane, a ich zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze niż starszych, dlatego niższe parametry wody zasilającej wystarczają do uzyskania przyjaznego domownikom komfortu cieplnego.

Jak wynika z danych, uzyskanych przez markę Purmo w wyniku prowadzonych przez dwa lata badań, stosowanie grzejników w systemach niskotemperaturowych jest korzystne. Są one najbardziej efektywnym i wydajnym sposobem ogrzewania przy niskich temperaturach wody zasilającej, a „podłogówka” bardzo dobrze z nimi współpracuje.
REKLAMA:

Bez systemu mieszającego

Do zalet stosowania ogrzewania podłogowego w instalacjach niskotemperaturowych należy nie tylko komfort użytkowania, ale też m.in. wyeliminowanie systemu mieszającego. W tradycyjnych instalacjach jest on niezbędny, by obniżyć temperaturę wody dla podłogówki do optymalnych 45°C. Natomiast w niskotemperaturowej instalacji ta sama woda zasilająca może być użyta zarówno do grzejników, jak i do instalacji ogrzewania podłogowego. W efekcie połączenie obwodu grzejnikowej instalacji niskotemperaturowej z instalacją ogrzewania podłogowego jest bezproblemowe.

– Z punktu widzenia energooszczędności i komfortu cieplnego do zastosowań domowych zaleca się połączenie ogrzewania podłogowego i instalacji z grzejnikowej, szczególnie w przypadku łazienek. Instalacje te uzupełniają się w zakresie konwekcji, cyrkulacji powietrza, zapewnienia komfortu cieplnego i odpowiedniego profilu temperatury – mówi Marcin Kotas

Fot. PurmoFot. Purmo
Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się większą bezwładnością – wolniej niż grzejniki nagrzewa się, ale dłużej utrzymuje temperaturę. W związku z tym zapewnia stały komfort cieplny we wnętrzu. Ciepło promieniujące od podłogi uzupełnia wówczas działanie grzejników, które w systemach niskotemperaturowych zaleca się montować pod oknami. Optymalne sterowanie w systemie łączącym grzejnik z pętlą ogrzewania podłogowego zapewnia odpowiedni zawór, np. Purmo TempCo VT. Dzięki takiemu urządzeniu możliwe jest sterowanie mocą grzejnika i podłogówki za pomocą jednej głowicy termostatycznej. Ryzyko przegrzewania się podłogi jest wyeliminowane dzięki ograniczeniu maksymalnej temperatury zasilania do 55°C.

Wbudowany w zaworze specjalny by-pass umożliwia cyrkulację wody w grzejniku nawet przy zamkniętym obiegu ogrzewania podłogowego. Daje mu to dużą przewagę w stosunku do tradycyjnych zaworów RTL, które często stosuje się w łazienkach do połączenia grzejnika łazienkowego z krótką pętlą ogrzewania podłogowego. Zawór RTL ogranicza maksymalną temperaturę powrotu, zatem po jej przekroczeniu odcina zarówno podłogówkę, jak i połączony z nią grzejnik, co powoduje niedogrzanie łazienki. Wykorzystanie nowoczesnego zaworu nie naraża inwestora na podobne ryzyko.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud
#czytelnia #grzejnik #instalacje #w wewnatrz_bud #obud #podloga_ogrzewana #Ogrzewanie podłogowe

Więcej tematów: