Do wybory mamy różne ich rodzaje, dzięki czemu łatwo jest dopasować je do potrzeb.

Włączniki dwuklawiszowe – mogą być jednobiegunowe (świecznikowe) i w tym przypadku każdy klawisz odpowiada za pracę innej grupy źródeł światła w żyrandolu, lub dwubiegunowe – tutaj klawisze są odpowiedzialne za pracę rożnych lamp, a więc osobnych obwodów świetlnych.
REKLAMA:

Włączniki schodowe (korytarzowe) mają za zadanie umożliwiać włączanie/wyłączanie danego obwodu z dwóch miejsc (np. możemy włączyć oświetlenie schodów na dole, a wyłączyć po wejściu na piętro).

Z kolei ściemniacze przeznaczone są do regulacji natężenia światła pokrętłem, suwakiem lub przez odpowiednio długi dotyk płytki, a także za pomocą dowolnego pilota RTV. Zapamiętują ostatnie ustawienie sprzed wyłączenia. W sprzedaży dostępne są też urządzenia z wbudowanym programem „symulacji obecności.
Takie ściemniacze o określonej porze dnia włączają oświetlenie, a po zaprogramowanym czasie je wyłączają, dzięki czemu potencjalny intruz odnosi wrażenie, że ktoś przebywa w obserwowanym przez niego lokalu. W pokojach z kilkoma wejściami ściemniacze można montować w układzie schodowym, tzn. przy jednym wejściu ściemniacz, przy drugim zaś zwykły włącznik.
Aby uzyskać możliwość regulacji natężenia światła przy dwóch wejściach do pomieszczenia, można zamontować w układzie schodowym przy jednym wejściu ściemniacz, a przy drugim rozszerzenie. Jest ono tańsze, a w tym układzie daje identyczne możliwości.

Oferowane są także włączniki zwierne, za pomocą których możemy włącza:
- sygnał dźwiękowy, otwiera- furtki itp.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Kontakt Simon