Rodzaje włączników

Podziel się:
Do wybory mamy różne ich rodzaje, dzięki czemu łatwo jest dopasować je do potrzeb.

Fot. Kontakt SimonFot. Kontakt SimonWłączniki jednoklawiszowe to sprzęt albo jednobiegunowy, co oznacza, że po naciśnięciu klawisza włącza się jedno lub więcej źródeł światła w konkretnej lampie; albo dwubiegunowy – w tym przypadku jeden klawisz załącza lampy podłączone do dwóch niezależnych obwodów.

Włączniki dwuklawiszowe – mogą być jednobiegunowe (świecznikowe) i w tym przypadku każdy klawisz odpowiada za pracę innej grupy źródeł światła w żyrandolu, lub dwubiegunowe – tutaj klawisze są odpowiedzialne za pracę rożnych lamp, a więc osobnych obwodów świetlnych.  
REKLAMA:

Fot. Kontakt SimonFot. Kontakt SimonNatomiast włączniki trzyklawiszowe oferowane są jako jednobiegunowe, w których każdy klawisz włącza odrębną grupę źródeł światła w żyrandolu, lub trzybiegunowe, gdzie każdy z klawiszy obsługuje inny obwód.

Włączniki schodowe (korytarzowe) mają za zadanie umożliwiać włączanie/wyłączanie danego obwodu z dwóch miejsc (np. możemy włączyć oświetlenie schodów na dole, a wyłączyć po wejściu na piętro).

Fot. Kontakt SimonFot. Kontakt SimonNajbardziej komfortowe są włączniki krzyżowe. Pozwalają one na włączanie i wyłączanie danego oświetlenia z kilku różnych miejsc.

Z kolei ściemniacze  przeznaczone są do regulacji natężenia światła pokrętłem, suwakiem lub przez odpowiednio długi dotyk płytki, a także za pomocą dowolnego pilota RTV. Zapamiętują ostatnie ustawienie sprzed wyłączenia. W sprzedaży dostępne są też urządzenia z wbudowanym programem „symulacji obecności.

Takie ściemniacze o określonej porze dnia włączają oświetlenie, a po zaprogramowanym czasie je wyłączają, dzięki czemu potencjalny intruz odnosi wrażenie, że ktoś przebywa w obserwowanym przez niego lokalu. W pokojach z kilkoma wejściami ściemniacze można montować w układzie schodowym, tzn. przy jednym wejściu ściemniacz, przy drugim zaś zwykły włącznik.

Aby uzyskać możliwość regulacji natężenia światła przy dwóch wejściach do pomieszczenia, można zamontować w układzie schodowym przy jednym wejściu ściemniacz, a przy drugim rozszerzenie. Jest ono tańsze, a w tym układzie daje identyczne możliwości.

Fot. Kontakt SimonFot. Kontakt Simon

Oferowane są także włączniki zwierne, za pomocą których możemy włącza:

- sygnał dźwiękowy, otwiera
- furtki itp.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Kontakt Simon
#czytelnia #instalacje #okna i drzwi #prad #akcesoria #obud #Instalacje - pozostałe

Więcej tematów: