Gdzie umieścić gniazda

Podziel się:
Lokalizację kontaktów i włączników projektuje architekt, który bierze pod uwagę oczekiwania mieszkańców, liczbę i rodzaj sprzętu wymagającego podłączenia, zasady ergonomii. Warto współpracować z nim, gdyż zaplanowanie odpowiedniej liczby gniazd oraz optymalna ich lokalizacja pozwolą nam na komfortowe korzystanie z domowych sprzętów oraz wygodne życie.

Fot. Kontakt SimonFot. Kontakt SimonWyłączniki światła - te przeznaczone do światła ogólnego - znajdują się zazwyczaj przy drzwiach po prawej stronie. Dla pojedynczych bocznych opraw lub kinkietów w dużym pomieszczeniu dobrze jest przewidzieć włącznik bezpośrednio pod lampą, gdyż usprawni to jego odnalezienie. Włączniki umieszcza się zazwyczaj na wysokości 120-140 cm. 

Natomiast liczba gniazd w każdym z pomieszczeń zależy od indywidualnych potrzeb mieszkańców, aktualnych i przyszłych. Standardowo: 
- na każde 5 m2 powierzchni pokoju projektuje się jedno gniazdo podwójne; ponadto warto przewidzieć kilka w ramce w pobliżu miejsc, w których planujemy ustawić komputer i urządzenia peryferyjne oraz sprzęt audio-video; 
- w kuchni nie powinno być mniej niż pięć gniazd, w tym jedno 16-amperowe;, 
- w przedpokoju musi znaleźć się przynajmniej jedno gniazdo;, 
- w łazience - min. dwa bryzgoszczelne i jedno 16-amperowe do zasilania pralki. 
REKLAMA:

WW przypadku gniazd, dobrze jest pamiętać o zasadzie – im więcej tym lepiej. Liczba sprzętów może w każdej chwili wzrosnąć, a nie warto szpecić wnętrza przedłużaczem.
Fot. Kontakt SimonFot. Kontakt SimonW pokojach i sypialniach gniazdka montowane są na wysokości ok. 30 cm nad podłogą. Znakomitym pomysłem jest zaplanowanie jednego z nich przy wejściu (np. do podłączenia odkurzacza), kolejnych w pobliżu kącika wypoczynkowego (dla lamp stojących, komputera, ładowarek itp.), a także następnych w miejscu ustawienia sprzętu RTV (wieża, telewizor, dvd, dekoder itp.); przy biurku, przy łóżku w sypialni (do podłączenia lampki, radia, budzika). W kuchni gniazdka montujemy na wys. od 85 do 115 cm od podłogi. Zalecane są gniazdka wtyczkowe, zabezpieczone przed zachlapaniem wodą, z ochroną IP powyżej 20. W łazience z kolei gniazda umieszcza się na wys. 140 cm. Pamiętajmy, by przynajmniej jedno z nich było obok pralka, kolejne - tam, gdzie podłączamy sprzęt (suszarka, lokówka, golarka). Powinien być do nich swobodny dostęp, a zarazem nie należy lokalizować ich w pobliżu wanny czy prysznica. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie listwy z kilkoma gniazdami np. w szufladzie szafki - nie zaburzą estetyki pomieszczenia, a zarazem zdecydowanie poprawią komfort korzystania z niego.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Kontakt Simon
#czytelnia #instalacje #okna i drzwi #prad #akcesoria #Instalacje - pozostałe

Więcej tematów: