Co to jest instalacja jedno- i trójfazowa

Podziel się:
Instalacja jednofazowa to instalacja zasilana prądem o napięciu 230 V. To rozwiązanie znajdujące powszechne zastosowanie w budynkach mieszkalnych, biurowych i innych, w których energia elektryczna wykorzystywana jest do zasilania zarówno oświetlenia górnego i bocznego, jak i gniazdek oraz standardowego sprzętu domowego.

Należy pamiętać, że zgodnie z prawem, nowa instalacja jednofazowa musi być wykonana jako trójprzewodowa, a więc składać się z przewodu fazowego L (w kolorze szarym, brązowym lub czarnym), neutralnego N (w kolorze niebieskim) i ochronnego PE (w kolorze żółto-zielonym). Ten ostatni należy podłączyć do wszystkich gniazd z bolcem. W starszych, jeszcze niezmodernizowanych instalacjach, nie ma tego przewodu, dlatego niezbędne jest wyposażenie instalacji w system ochrony przed porażeniem. 

Instalacja trójfazowa nazywana często siłą ma napięcie 230/400 V. Starsze jej wersje zbudowane są z czterech, nowe – z pięciu przewodów, na które składają się trzy przewody fazowe L1, L2, L3, jeden przewód neutralny N i jeden przewód ochronny PE. Stosuje się ją w obiektach wyposażonych w urządzenia wymagające dostępu do dużej mocy, by móc poprawnie działać – kuchenka elektryczna, ogrzewanie podłogowe, kocioł elektryczny, elektryczny przepływowy ogrzewacz wody. Przejście na instalację trójfazową wiąże się na ogół z koniecznością wystąpienia do zakładu dostarczającego energię o zmianę warunków mocy przyłączenia.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud
#czytelnia #instalacje #prad #obud #Instalacje elektryczne

Więcej tematów: