GASPOL uruchomił pionierską instalację na LPG

Podziel się:
We wtorek 26 marca odbyła się premiera pierwszej w Polsce instalacji na LPG produkującej ciepło i prąd w skojarzeniu w skali mikro. Skojarzona sprawność urządzenia osiąga 96%, plasując je w czołówce najbardziej efektywnych na świecie. GASPOL uruchomił instalację w swojej rozlewni gazu płynnego w Pleszewie.

Fot. GaspolFot. GaspolMikrokogeneracja jest odmianą kogeneracji, czyli skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej. To rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych, stacji paliw, hoteli i pensjonatów, szpitali, szkół i wszystkich obiektów użyteczności publicznej, w których równocześnie występuje zapotrzebowanie na ciepło i energię elektryczną do 50 kW.

W rozlewni GASPOLU zainstalowano urządzenie mCHP duńskiej firmy EC Power, wykorzystujące jako źródło paliwa – LPG. W ofercie GASPOLU dostępne są także urządzenia na gaz ziemny. Zasilanie gazowe sprawia, że instalacja jest przyjazna dla środowiska naturalnego, pozytywnie wpływa na jakość powietrza.
REKLAMA:

Fot. GaspolFot. GaspolUrządzenie zainstalowane w Pleszewie produkuje 20 kW energii elektrycznej i 40 kW energii cieplnej na godzinę. Aktualnie rozlewnia zużywa je w 100% na własne potrzeby. Firma posiada tez koncesję, która umożliwia sprzedaż nadwyżek do sieci.

Ten proces inwestycyjny był dla nas wyzwaniem, ponieważ rynek energii w Polsce jest w przededniu wielkich zmian. Od ponad roku toczą się prace nad najważniejszymi aktami prawnymi: Prawem Energetycznym, Gazowym i Ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii. W naszym podejściu musieliśmy zatem uwzględnić aktualny i planowany stan prawny (obowiązki operatorów sieci, podatek akcyzowy, instrumenty wsparcia, niezbędne pozwolenia etc). Po zrealizowaniu tej inwestycji nasz ogromny kapitał to unikalna wiedza i doświadczenie w każdym z obszarów: prawnym, finansowym, organizacyjnym i technicznym. Bardzo się z tego cieszę, bo według naszych analiz okres zwrotu z inwestycji mikrokogeneracyjnej może wynieść już 5 lat. To czyni tę technologię bardzo interesującą dla klienta także w polskich warunkach rynkowych- mówi Sławomir Mikulski, Dyrektor Handlowy GASPOLU.

Fot. GaspolFot. GaspolW inauguracji udział wzięli m.in.: Andrzej Grzyb, Poseł do Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele władz miasta i powiatu: burmistrz Pleszewa Marian Adamek, starosta pleszewski Michał Karalus oraz Przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Kuberka.

Premierze mikrokogeneracji na LPG towarzyszył dzień otwarty dla mieszkańców Pleszewa.

Na odwiedzających czekały też dodatkowe atrakcje, w tym spotkanie z mistrzowską załogą GASPOL Team. Arek Iwański, Mistrz Polski 2011, opowiadał o przygotowaniach do wrześniowych mistrzostw Europy w lotach balonem. Rozdawał autografy, a najmłodszym odwiedzającym – słodkie niespodzianki.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Gaspol
#wiadomości #instalacje #ogrzewanie #gaspol

Więcej tematów: