Nowe balkony i loggie

Podziel się:
W Polsce – ze względu na ogromne zapotrzebowanie na mieszkania – mniejszą wagę przywiązuje się do estetyki budynku, jakości jego wykonania niż ma to miejsce np. w Niemczech, gdzie na terenie byłego NRD wiele bloków stoi pustych.

Nowe balkony i loggieWzniesione w systemie wielkiej płyty budynki wielorodzinne są nieciekawe wizualnie, a ich rozwiązania architektoniczne zdecydowanie odbiegają od współczesnych standardów. W Polsce – ze względu na ogromne zapotrzebowanie na mieszkania – mniejszą wagę przywiązuje się do estetyki budynku, jakości jego wykonania niż ma to miejsce np. w Niemczech, gdzie na terenie byłego NRD wiele bloków stoi pustych. Potencjalnych lokatorów zniechęcają niewielkie przestrzenie mieszkań, nieatrakcyjna forma budynków, ich niska jakość wykonania, wysoka energochłonność. Dlatego też w Niemczech powszechnie poddaje się renowacji obiekty z wielkiej płyty. Podobne działania podejmowane są – choć na zdecydowanie niższą skalę – w naszym kraju. Oprócz docieplania bloków, wymiany stolarki otworowej, niekiedy dokonuje się także modernizacji elewacji. Jednym ze sposobów uatrakcyjnienia bryły budynku z jednej strony, z drugiej – umożliwienia lokatorom pozyskania dodatkowej przestrzeni rekreacyjnej – jest przebudowa już istniejących czy dobudowa nowych balkonów lub loggii.

Nowe balkony i loggieTo, w jaki sposób dodany zostanie balkon czy loggia, uzależnione jest od elewacji – inne metody wykorzystywane są w przypadku, gdy np. w budynku były balkony i modernizacja polega na ich powiększeniu, inne – jeśli elewacja była płaska. Gdy mamy do czynienia z tym drugim rodzajem, najczęściej wykonuje się konstrukcje samonośne. Mają one własną płytę fundamentową, na której posadowiona jest konstrukcja wsporcza – np. stalowe słupy (na ogół cztery) podtrzymujące żelbetową płytę balkonu. Płyty loggii mogą być też podparte ścianami pełnymi, wykonanymi z pełnych prefabrykatów żelbetowych lub ramami żelbetowymi – kotwionymi do konstrukcji ścian nośnych albo stropów kolejnych kondygnacji i również posadowionych na własnym fundamencie.
REKLAMA:

Nowe balkony i loggieDostawienie balkonu czy loggii wymaga dokładnej analizy konstrukcji budynku, projekt musi być poprzedzony dokładnymi obliczeniami statycznymi, niezbędne jest także dopracowanie sposobu połączenia konstrukcji dostawianej z już istniejącą, by uniknąć m.in. mostków cieplnych. Dostawiane balkony mogą być też wykonane z drewna.

Można także modernizować istniejące balkony i loggie, nadając tym samym elewacji bardziej nowoczesny wygląd, a lokatorom udostępniając dodatkową przestrzeń do wypoczynku. Jednym z rozwiązań jest wymiana istniejących niewielkich balkonów na znacznie bardziej przestronne loggie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud
#czytelnia #ogrody #obud #balkon #Balkony, tarasy

Więcej tematów: