Arka Koniecznego to dom jednorodzinny, którego projekt budzi głębokie emocje. Osadzony na górskim stoku w Brennej, z przepięknym widokiem, wzniesiony został z betonu i szkła. W zamyśle projektanta a zarazem właściciela, budynek miał umożliwiać podziwianie otoczenia, a także nie walczyć z przyrodą lecz się jej poddawać.

Przeszklenia zajmują niemal całą długość jednej z dwóch dłuższych ścian budynku i w ten sposób budynek jest całkowicie otwarty na górski pejzaż. Ogromne przeszklenia są efektowne, jednak stanowią też wyzwanie dla konstruktorów. Powodów jest wiele, m.in. rozmiar szyb. W Arce największe szyby mają powierzchnię 7,5 m2 i ważą po ok. 300 kg. To stwarza potencjalne zagrożenie dużymi stratami ciepła zimą oraz nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń latem. Stąd też konieczność zastosowania szklenia zabezpieczającego przed ucieczką ciepła, a jednocześnie minimalizującego przenikanie promieni słonecznych do wnętrz. Poza tym szyby muszą cechować się wysoką przepuszczalnością światła słonecznego.
REKLAMA:

Budując szklane ściany można wykorzystać jedynie szkło bezpieczne, o wysokich parametrach termoizolacyjnych i kontroli słonecznej.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Guardian