Firma Effect Glass zaprezentowała na targach BUDMA nowy produkt - szkło z powłoką antyrefleksyjną (AR) - wyprodukowane z zastosowaniem nowoczesnej technologii Daglass Nano SelectiveTransmission Modeling. Szwajcarska jednostka certyfikująca sklasyfikowała je w najwyższej kategorii X1. Szkło antyrefleksyjne jest szeroko stosowane w fotowoltaice, aplikacjach solarnych, architekturze oraz w przemyśle oświetleniowym.
Szkło antyrefleksyjne
Effect Glass poszerzył swoją ofertę w ostatnim czasie o szkło hartowane o grubości 2 mm z powłoką antyrefleksyjną. Nanoszenie powłok AR na szkło następuje w wyniku modyfikacji jego składu lub odpowiedniej obróbki powierzchni.Rodzaje produkowanego szkła
Wysokiej jakości surowcem jest szkło niskożelazowe. Najlepiej w tej roli sprawdza się klasa U1 według certyfikacji SPF. Producent oferuje szkło niskożelazowe, gładkie, o grubościach 2,0 mm, 3,2 mm, 4mm, matowe szkło niskożelazowe, grubości 3,2 i 4mm oraz szkło niskożelazowe, pryzmatyczne, o grubości 3,2 i 4mm. Szkło antyrefleksyjne AR zostało sklasyfikowane w najwyższej kategorii X1 przez szwajcarską jednostkę certyfikującą: Institut für Solartechnik SPF.REKLAMA:
Zastosowanie
Szkło antyrefleksyjne jest wykorzystywane na szeroką skalę w systemach solarnych, szklarniach, architekturze oraz przemyśle oświetleniowym. Jeśli chodzi o aplikacje solarne, zastosowanie szkłaz powłoką AR w kolektorach grzewczych umożliwia ogrzanie wody do wyższej temperatury, a także pozytywnie wpływa na efektywność całej instalacji. W przypadku jego użycia do ogniw fotowoltaicznych, powoduje uzyskanie aż o kilka procent energii więcej.
Szkło antyrefleksyjne dedykowane do paneli fotowoltaicznych
Szkło antyrefleksyjne dedykowane do ogniw fotowoltaicznych – technologia Daglass NSTM +AR
Właściwości szkła AR w kolektorach słonecznych
Dwustronna warstwa antyrefleksyjna pozwala na zwiększenie ilości światła, docierającego do absorbera. Powłoka antyrefleksyjna zwiększa transmitancję zwłaszcza rano i wieczorem, kiedy straty wywołane odbiciem światła są największe. Warstwa antyrefleksyjna zwiększa transmitancję zwłaszcza w zakresie światła czerwonego oraz podczerwieni. Transmitancja bezpośrednia zostaje zwiększona z 91,5% do 97,5%. Zastosowanie powłoki antyrefleksyjnej pozwala na zwiększenie wydajności kolektora o około 7-9 %.Szkło antyrefleksyjne gładkie, z technologią Daglass 102 posiada prestiżowe badania i certyfikaty, przeprowadzone przez Solartechnik Prufung Forschung ze Szwajcarii. Pomiar bezpośredniej oraz hemisferycznej transmitancji, przeprowadzony zgodnie z normą EN410/ISO9845, współczynnik solarny wyniósł 0.958. Proces certyfikacji obejmował między innymi badania starzeniowe (fotodegradacja) i wykazał, że powłoka AR zachowuje swoje właściwości, także pod wpływem promieniowania UV.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Effect Glass